Öztürk’ten, Çöp İçin Seferberlik

Öztürk’ten, Çöp İçin Seferberlik

AK Parti Giresun Milletvekili Avukat Sabri Öztürk, çöp alanının rehabilitasyonu konusunda proje hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

Giresun Belediyesi’ni eleştiren Öztürk, “Bilindiği gibi Giresun’un en önemli sorunlarından biri,  Aksu Çöp sahasıdır. Uzun yıllardan beri Giresun Belediyesinin deniz kenarına çöp dökme uygulaması yıllardır çevreyi kirleten, insanlarımızın sağlığını tehdit eden bir sorundur. Bundan daha da kötüsü şehrimizin hemen girişinde yer alan Aksu Festival alanındaki kötü görüntü, çöp dağı görüntüsü, Giresun’a gelen insanların ilk dikkatini çeken çirkin manzaradır. Giresun’un turizm merkezinde ve adanın karşısında yer alan bu kötü görüntü fotoğrafı birkaç yıl önce “kente karşı işlenen suçlar” kategorisinde maalesef ödül almıştı. Fotoğrafçı ödül aldı ama; bu görüntüyü oluşturanlar ve üzerinden siyasi rant elde edenleri ne tarih ne Giresunlular unutmayacak.” diyerek şöyle konuştu:

“Daha önce Giresun Valisi Dursun Ali Şahin döneminde Hükümetimizin ve Çevre Bakanlığımızın desteği ile Katı Atık Birliği tarafından Giresun ve ilçelerinin çöplerinin bertarafı için Çavuşlu Beldesinde bir tesis törenle açılmış ve faaliyetine başlamıştı. Aksu Mahallesine çöp döküm işlemi de durmuştu. Ancak geçen yıl Çavuşlu’da bir vatandaşın dava açması sonucu çöp arıtma ve bertaraf tesisinin ÇED raporu mahkemece iptal edilmiş ve tesis mühürlenmişti. Aradan geçen süre içinde Giresun Valimiz Hasan Karahan Başkanlığındaki Katı Atık Birliği , Özel İdare ve Hükümetimizin desteği ile gerekli kamulaştırmaları yapıp mahkeme kazanıldıktan sonra tesisin yeniden faaliyete geçmesini sağlamıştır. Buradan Aksu Mahallesine çöp dökülmesini ortadan kaldıran başta Hükümetimiz olmak üzere her türlü desteği veren Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli’ye, Katı Atık Birliği Başkanımız Valimiz Hasan Karahan ve üye tüm Belediye Başkanlarına teşekkür ederim.

Artık sıra Aksu’nun çöp dağını ortadan kaldırmaya gelmiştir. Her ne kadar şehirlerde çöp sorunuyla uğraşmak, çevrenin temizliğini sağlamak belediyelerin işi olsa da ortada tüm Giresun’u mağdur ve mahcup eden bir durum vardır. Bunun için sen ben demeden bu sorunun çözülmesi gerekmektedir. Bu yüzden yeni bir çalışma başlatacağız. Sn. Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli, Çevre Ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Haseki ve Giresun Valimizle bu konuda değerlendirmeler yaptık. Giresun İl Özel İdaresi tarafından yapılacak bir proje ve Çevre Bakanlığının desteği ile deniz dolgusu genişletilmek suretiyle çöp dökülmüş alanın rehabilite edilmesini sağlayacağız. Ve mevcut sorunun çözülmesi yanında Aksu Mahallemizde festival alanının bulunduğu saha çok daha genişleyecek. Böylece bu alana yapılacak yeşil sahalar, parklar, spor ve dinlenme alanları ile rekreasyon çalışmaları sonucunda Aksu Mahallesi nefes alacak. Giresun bir sorununu daha çözmüş olacak. Uzun bir zaman alacak, ama bu sorunun çözümü için kararlıyız. Bununla ilgili her türlü desteği veren Başta Başbakan Yardımcımız olmak üzere Çevre Bakanımıza, Valimize teşekkür ediyorum”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?