SAĞLIK TURİZM’İ

SAĞLIK TURİZM’İ

T.C. Sağlık Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen ve tek fuar olan Global Sağlık Turizmi Fuarı (Health Sumex) T.C. Ekonomi Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) desteği ile yaklaşık 28 kurum, kuruluş ve derneğin katkılarıyla HHB EXPO fuar şirketi tarafından 18-22 Ekim 2016 tarihlerinde JW Marriott Hotel Ankara’da düzenlenecek.

Her geçen gün önem kazanan sağlık turizmi, özellikle sağlık alanında gelişmiş ülkeler için önemli bir ihracat kalemi olmaya başladı. Ülkemizde sağlık alanında yapılan gelişmeler ve uygulamalar ise; tüm dünyanın dikkatini çekiyor. Sağlık turizmi alanında dünyanın önde gelen kişi ve kurumlarının aynı çatı altında bir araya gelmesi ve Başkent Ankara’nın sağlık turizminde marka kent olması amacıyla gerçekleştirilen Health Sumex 2016, Ankara’nın sağlık turizmi konusunda imajını güçlendirecek ve sağlık sektörü alanında’ki aktörler arasında  işbirliğini arttıracak. Katılımcıların mevcut ticaretlerini pekiştirmeleri ve geliştirmeleri, en yeni teknolojileri takip edebilmeleri ve B2B görüşmeler(Bussiness to Bussiness),( işletmelerin tüketiciler yerine birbiri arasında gerçekleştirdiği ürün) yaparak çok kısa zamanda sektörle ilgili geri dönüşüm ve verim alabilmeleri açısından katkı sağlayacak.

Fuarla eş zamanlı düzenlenecek ve iki gün sürecek konferanslarda sağlık turizmi ile ilgili önemli konular’da katılımcıların bilgilendirilmesi sağlanacaktır. Yurt içi ve yurt dışından 3 bin’in üzerinde ziyaretçi gelmesi beklenen fuar için, Avrupa, Asya, İskandinav Ülkeleri, Ortadoğu Ülkeleri, Amerika, Balkan Ülkeleri ve Afrika ülkelerinden T.C. Ekonomi Bakanlığı kapsamında gelecek olan ülke heyetleri fuar katılımcıları ile buluşacak.

Yukarda bahse konu olduğu gibi  sağlık söz konusu olduğunda her türlü aktivitenin sağlığın hizmetine sunulması gerektiğini bilmeliyiz. İlimiz  Sağlık müdürlüğünde bu konu ile ilgili çalışma olduğunu zannetmiyorum. Bu nedenle tüm kurum ve kuruluşların günün şartlarına uygun şekilde bilgi ile donatıp bölgede bulunan termal su kaynaklarının incelemeye tutularak ilimizin ve ülkemizin hizmetine sunulması sağlanmalıdır.

Uzun zamandır bölgemiz’de bulunan ve bilen halk tarafından kullanılan ALUCRA HAYRAN bölgesinde’ki kaplıca tesis olmadığı için atıl vaziyettedir. Yetkililere burdan duyuruyorum, ilimiz ekonomisine katkı sağlaması düşünülen bu bölgenin kapsamlı şekilde araştırılmasını ve özel sektöre devredilerek tesis yapılması için sözleşme yapılmalıdır. Bölge ekonomisine ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlaması için hızlı karar verilmelidir. Bürokrasideki bu hantal yapı sona ermediği sürece ülkemiz kalkınamaz.

Tabiat canlılara birçok nimet sunmuştur ama bunu araştırıp toplumun hizmetine sunmak mutlaka bölgede bulunan Üniversitelerin ve bürokrasinin öncelikli görevidir. İlimizde bulunan fakat gün yüzüne çıkartılmayı bekleyen birçok değerimiz vardır. Her birime düşen görev vardır görevlerini yerine getirmek ise sorumlulara aittir. Teknik kişiler görevlendirilip tespit edilmeli  toplum yararına ve ülkemiz ekonomisine faydalı olması sağlanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?