SAĞLIKTAKİ PLANLAMA DOĞRU MU?

SAĞLIKTAKİ PLANLAMA DOĞRU MU?

Giresun’da afilasyon sistemi sonrası sağlık sistemi alt üst olurken,Seka’ya açılacak yeni hastanenin hala Tıp Fakültesine devredilmemesi yüzünden kalıcı çözüm üretilemediği öne sürülüyor
Siyaset kurumunun bu sektörden elini çekmek istememesi nedeniyle sistemin tıkandığını anlatan uzmanlar”Sağlıkta ki kararları uzmanlar alması gerekirken bizde siyasiler alıyor.Bu yüzden işler adeta karıştı.Yeni hastane binası hala Tıp Fakültesi’ne devredilmedi.Bu ortamda üniversite veya Dekanlık ne yapabilir.Bu devir yapılır ve afilisyon biterse ancak o zaman üniversiteye hekim kadrosu kurulabilir.Rektörler zaten işin uzmanı değil.Tıp Eğitimi almamış hangi idareci böyle devasa bir sistemi kusursuz kurabilir.”diye konuştular.
DEVLET HASTANESİ,İLÇE HASTANELERİNİN GERİSİNE Mİ DÜŞTÜ?
İlhan Özdemir Devlet Hastanesi doktorlarının önemli bir bölümünün Bulancak’a atandığını anlatan uz-manlar ”Bugün Bulancak’taki hasta-ne, bizim Giresun İlhan Özdemir Hastanesi ve Tıp Fakültesi hasta-nesi’nin önüne geçme noktasına geldi. Sağlık sektöründe ivedilikle profesyonel idarecilere ihtiyaç var.Bu sistem böyle giderse kaos oluşacak.Şimdi İlhan Özdemir Devlet Hastanesi doktorlarının bir bölümü Seka’ya kaydırılırsa,Devlet Hastanesi’nin yatak sayısı yarı yarıya düşecek gibi görünüyor. Bazıları,GESOB Başkanı Ali Kara’yı eleştiriyor ama sayın Kara bu konuda doğru konuşuyor.
İlhan Özdemir kapatılmayacaksa,bu hastanede çalışan doktorlar niye sağa sola tayin ediliyor..Tirebolu’daki hastanede bile bir düzen ve sistem var artık.İlhan Özdemir ve Tıp ‘ta 11 yıl önce başlayan hatalar işleri bu hale getirdi.Giresun zaten SSK Hastanesi’ni kapatarak olaya yanlış başladı.O Hastane Tıp Fakültesi’ne verilse,Giresun Tıp şu an komşu illlerden hasta kabul edecekti.
Hala bizim tıp Fakültesi’nin 11 yılda bir binası yok.Bu il sağlıkta çok çok kötü idare edildi.Şimdi kimse sorumluluğu üstüne almıyor.Tıp Fakültesi için niye doçanç ve profesör ile araştırma görevlisi kadrosu açılmadı.Tıp’taki çoğu akademisyen niye gitti?.Halkın yarısı komşu illerde tedavi olurken,bizim sağlık idarecileri ne tür projeler üretti.Bu ilde doktor milletevekili olsa bu işler bu hale gelmezdi. Burhan Kara ,Turhan Alçelik ve Ergun Özdemir doktordu ve sağlık sektörü sıkıntıya düşmezdi.Şimdi hastanelerde kuyruklar başladı.İnsanlar perişen.SSK Hastanesi kapanmasa,olay bu hale gelmezdi.Keşke doktor bir Rektörümüz olsa olay bu halde olur muydu?”diye konuştu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?