SAHİPSİZ İL

SAHİPSİZ İL

Doğu kara deniz, ilimizden başlayıp, sarp sınır kapısında son buluyor. Bahse konu olan illerin Güneşi az nemi fazladır onun için güneşli gün sayılıdır. Bunun için ilimizde Doğa ve Kültür turizmi öncelikli yerini korur. Bunanlara ek olarak Termal turizm ve yöresel yemekleri eklemek istedim.

Her bölgenin kendine has kültürü, doğası ve yöresel yemekleri vardır ama Giresun yöreseli kendinden bahsettiren Dünya literatürün de yeri olan VEJETARYAN mutfaktır, ilimizde mevcut bürokrat ve sivil toplum kuruluşları defalarca yazmama rağmen duymamakta ısrar ediyorlar. Coğrafi işaretini alma inceliğini göstermediler bence bu şahıslar memleket sevdalısı değil koltuk sevdalısı Coğrafi işaretin önemini yazmaya gerek duymuyorum. Eğer coğrafi işaret alınırsa bu yemek türlerini hiçbir il kendi kültür varlığı olarak tanıtamaz.

İlimizi ziyarete gelen turistler zamanlarını değerlendirmek için kültür varlığı ve doğal güzelliği olan yerleri planlı bir şekilde görmeyi arzular. Kaleye çıkmak istiyorlar labirent gibi yollar yön işareti (levhası) yoktur,  ilgilenen yoktur. Şehri gezmek ve alışveriş yapmak istiyorlar, park alanı yoktur. Ata parkın alt kısmına misafirler içim park yapılsın diye köşemde defalarca yazdım maalesef ilgilenen yoktur.

Teleferik için güzergah önerdim, Küçük mendirekten topun alt kısmında indirme ve bindirme yapıp, takiben Gedik Kayada konaklayıp bungalov dan (taşına bilen)  yapılmış seyir terası, kafe ve fastfood satış kısmında konaklayıp tekrar Giresun Adasına hareket ederek, bu güzergahı turizme kazandırmak ve ilimizin animasyon yönünden komşu illerin dikkatini çekip, ilimize ziyaretçi akını sağlaya biliriz. Bu değerlerin rantabl hale gelmesi ilin ekonomisine çok katkı sağlayacaktır.  Adaya bağlantı sağlanması için; teleferik yapılsın dedim yapan yoktur. Topun alt kısmı şehrin hem doğusunu hem de batısını gördüğü için seyir terası yapılsın dedim duyan yoktur.

Ata parkta ilimize gelenlere hizmet vermesi için mutlaka enformasyon memuru gereklidir. Belediyenin yapmış olduğu hizmet profesyonel değildir. Ata parkta bu hizmeti veren büro, İl kültür ve turizm müdürlüğüne tahsis yapılmalı ve o hizmet profesyonel personelle vermelidir.

Yöresel yemeklerimizi yapan ve satan lokantaların teşvik edilerek yapılıp satılması sağlanmalıdır. Fransa’nın LYON kentinde hususi FRANSIZ mutfağını tanıtan enstitüler vardır Üniversitemiz mutfağımızla ilgili bölüm açıp ilimizin yemek kültürünü Ülkemize ve Dünyaya tanıtmak için bir sorumluluk yüklenmelidir.  Rektör bey ilimizin kültür varlığı olan yemeklerimizin Coğrafi işaretlerini alıp Enstitü açarak kendisinin de bu sayede tarih sayfalarına yazılmasını sağlayabilir.

İlimizin el ücra köşesinde kalan ALUCRA ilçesinde bulunan ve yıllardır halk tarafından şifalı su olarak banyo yapılan ilkel kaplıca TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU bulunan kaynaktan örnek su alıp analiz edilip sakıncalı ve faydalı olan minerallerin hangi hastalıklara iyi geldiğini tespit etmeleri beklenmektedir. İlgili kişilerin lütfen bu sorumluluğu yerine getirmesini öncelikli olarak bekliyorum. Buraya yapılacak tesis hem ilimizin ekonomisine hem de ilçemizin ekonomisine katkı sağlayacaktır.

İlimizin sorunu çok ama maalesef sorumlu yoktur. Sorumsuzluk bence işe göre bürokrat atanmıyor üzülerek söylüyorum bürokrata göre iş veriliyor. Bu tür kayırmalar hem ilimizin hem de ülkemizin hak ettiği döviz girdisini sağlayamıyor. İlimizin iki tane ekonomik girdisi var bir tanesi tarım (Fındık) diğeri turizm başka yoktur. Yoksulluğu ilimizde kaldırıp refah toplum yapısını sağlamak için; mutlaka bu sorumluluğu profesyonel kişilere yaptırmak mecburiyetindeyiz. Ne siyaset nede bürokrat için ilimizi feda etmemeliyiz. Yazmış olduğum yazı şahsımla ilgili değil İlimizin ve gelecek nesillerin yarınları için çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?