SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN DİKKATİNE

SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN DİKKATİNE

Belediye meydanı, Gazi caddesi, Keşap durağı, Kazancılar caddesi ve Onuncu yıl parkı ile o bölgenin çehresini değiştirdi. Sayın başkanımızı kutlamamak yapılanları görmemek haklının hakkını teslim etmemektir. Bu çalışmaların gözden kaçan kısımlarını bakış açıma göre hatırlatmak istiyorum bunlar düzenlense daha iyi olur.

Sayın başkan belediye meydanına eski durumunda tur otobüsleri geliyordu, konaklayıp yemek yiyordu, alışveriş yapıyordu ve şehrimizi tanıma imkanı oluyordu. Şimdi parkın alt kısmına özel araç parkı, taksi durağı ve kaldırım genişlemesi nedeni ile bu imkan kaldırıldı esnaf istifade edemiyor tur otobüsleri direk geçiyor. Parkın altındaki kaldırım daraltılsa tur otobüslerine ve yabancı küçük araçlara ayrılsa bana göre faydalı olur. Bu güzerğahı kullanıp kazancılardan kaleye rahat bir şekilde ulaşırlar.

Gazi caddesi üzerinde bulunan binaların dış kısmında bulunan tabelalar bir plan dahilinde asılarak bir çirkinlik düzeltile bilir. Cadde üzerinde bulunan binaların görünümleri göze hoş gelecek şekilde mimari özellik kazandırılsa, tek renk seçimi ile birliktelik sağlansa ve her iki yılda bir dış cepheler boyansa yayalaşan caddenin görünümü güzel olmalıdır.

Keşap durağı ve devamı kazancılar caddesi bir mezbele idi ortadan kaldırıldı şehrimize kazandırıldı o cadde üzerinde bulunan dükkanlar ve iş yerleri değer kazandı. Tur otobüsleri sokak başını dolanıp gelmiyorlar gelse trafik nedeni ile büyük sıkıntı çekiyorlar. tırmanmanın bitiminde sola dönüşlerde sıkıntı yaşanıyor ana duvara kadar yolun açılması sol tarafa dönüşleri rahatlatır. Önerim kazancılara tırmanırken otobüsün motorun vurmaması için, girişin düzelmesi ve üst kısma  levha konmuş tur otobüsleri sağdan şerit ihlali yaparak çıkabilir levhası var. Bence sağda kalan tuvaleti ve ana kapıya kadar olan duvarı yıkıp iki metre içeriye çekilerek aslına uygun yapılmalı güzergah iki aracın geçişine müsait olur. Yol kenarına yapılan duvarda üç metre yıkılıp yolla birleşmelidir. Parkın altına park müşterilerinin ve çevre esnafın faydalana bileceği modern tuvalet yapılmalı artık o modern çevre düzenlemesine çirkin görünüm veren tuvalet yakışmıyor.

10 yıl parkı aslına uygun olmayan kafelerle işgal ediliyor bu konuya titizlikle önem verilmelidir. Geçmişte o cadde bakırcılar olarak anılıyordu o bölgede bakırcılar için örnek dükkanlar yapılır ve ilgili sanat severlere verilirse yok olmaya mahkum olan sanat kurtulmuş olur. İl kültür ve turizm müdürü Müze müdürü ile birlikte bu kısmı mutlaka incelemeli ve Trabzon kültür ve tabiat varlıkları kuruluna bilgi vermelidir. Aksi taktirde sorumluluğunu yerine getirmemiş olur.

Tabi benim gördüğüm kısımlar bunlardan ibarettir şehrimizin güzelliği için gördüğümüz noksanları yetkililere hatırlatmayı görev biliyorum. Sayın başkan inanıyorum halkın düşüncelerine dikkat eder ve düzenlemeleri yapmaları için ilgili birimlere emir verir. Çevreye ve kültüre olan ilgimden dolayı bu tür noksanları her zaman ilgili birimlere yapmayı sürdüreceğim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?