ŞEHİT VE GAZİ  OLMAK  ONURDUR ANCAK

ŞEHİT VE GAZİ  OLMAK  ONURDUR ANCAK

“Kim Allah yolunda savaşırken, öldürülür ya da galip gelirse ona büyük bir ecir vereceğiz (4/74)”

Vatanı ve bayrağı uğruna şehit ve gazi olmak insan olan er için en onurlu ve ulvi görevlerden biri aynı zamanda dinimizce de en yüksek mertebe. Ruzu mahşerde sualsiz cennet  Peygamber Efendimizin sancağı altında peygamber efendimize komşu.

Dünyada   Devletimiz nezdinde nasıl derseniz. Her işte olduğu gibi bu konuda da durum epey karışık. Birinci Dünya Savaşı’nda  Türk Milleti’nin bekası için cephe-erde savaşanların akibeti meçhul.

Sarıkamış’ta doksan bin  askerimiz donarak öldü ve kayboldu. Dolayısıyla ölümleride  kayıtlara kayıp olarak işlendiği için hala bu şehitlerin aileleri şereflenmeyi bırak ecrini mağduriyetini yaşa-maktalar.

Bu askerler nüfus kayıtlarında kayıp olduğu için aileden intikal eden arazileri 1926 da çıkan T.C  miras kanunu kapsamında değil eski miras kanunu kapsamında intikal yapılmakta bu kapsamda coçukları olmayanların amca ve halaları da mirasçı olduğundan  arazisi kardeşler arasında paylaşılmasına rağmen halen intikal yapılama-makta ve insanlar şehit amcam var dedikçe yaşadığı mağduriyetten içi buruk yaşamaya ve gurur duymak yerine üzüntüsünü içine atarak kahrolmakta…!

Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan askerlerimize gelince. 41 yıl önce T.C. hükümeti Ayşe tatile cıksın diyen başbakanının emriyle Türk Bayrağını beş parmak dağlarına diken adaya barış götüren askerlerden bi haber miiiii.? ölen öldü şehid oldu. Allah en yüksek mertebeye ulaştırdı. ya gazi olanlar…?

Evet bu ülkede yeni çıkarılan sivil şehit ve gaziler yasası kapsamında Gazeteci Fırat Dink şehit kabul edildi, bu yasa kapsamında uluderede kaçakçılık yaparken TSK tarafından vurulan kaçakçılar şehit kabul edildi.

ANCAK  9 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik  kapsamında: Karar Sayısı: 2014/6289

Ekli “Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecekler Hakkında Yönetmelik”in yürürlüğe konulması; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 24/3/2014 tarihli ve 46429 sayılı yazısı üzerine, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek 1. inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 18/4/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır” diye kanun çıkarılırken,   Kıbrıs Savaşı’na katılan askerler gazi kabul edilmedi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tekirdağ Şubesi Başkan Yardımcısı Kıbrıs Gazisi Rahim Coşkun, Kıbrıs’ta mücadele eden muharip gazilerin adeta unutulduğunu, muharip gazilerin iş hakkı, konut kredisi ve maaş eşitliği alanlarında doğu ve Güneydoğu gazileriyle aynı imkânlarda olmadıklarını söyledi.

Gazi çocuklarına verilen kamu-da çalışma imkânının Kıbrıs’ta mücadele eden muharip gazilere verilmediğini belirten Kıbrıs Gazisi Rahim Coşkun, savaşa gönüllü olarak gittiklerini belirterek, “Türkiye Muharip Gaziler Derneği şubeleri bütün illerde var. Tekirdağ’da da yaklaşık bir yıl önce kuruldu.

Biz muharip gazilere ayrımcılık yapılıyor. Muharip gazilerin çocuklarına iş hakkı tanınmamasından gaziler ve gazi çocukları rahatsız. Savaşırken bize kimse nereye gidiyorsunuz diye demedi.

Tabi ki bu Vatan ve bayrak için savaşacaksın. Bizim çocuklarımız bu imkânlardan yararlanmıyor. Ev kredisi konusunda da sorunlarımız var. Güneydoğu gazilerine faizsiz konut kredisi veriliyor. Biz bu konuda da şikâyetçiyiz. Bizlere konut kredisi konusunda bir düzenleme yok diye feryat ederken diğer taraftan, İKİNCİ ordu komu-tanlığınca üstün başarı belgeleriyle onurlandırmalarına rağmen gazi kabul edilmeyerek bu yasadan faydalanamamaktadır. Ermeni Gazetecinin şehit sayılıp şehit yasasından kaçakçının şehit sayılıp şehit yasasından faydalandığı bu ülkede Kıbrıs Savaşı’na katılmış gazi olmuş üstün şeref beratı verilmiş asker yukarıdaki şehit ve gazi yasa-sı kapsamına alınmıyor ve bu yasalardan faydalandırılmıyorsa, burada elimizi başımıza koyup düşünmeli eşitlik ve adaleti her konuda olduğu gibi bu konuda da en üst seviyede sağlamalıyız ki  sağa sola savaş ilan edeceğimizde arkamızdan gelecek insanlar olsun yoksa kendi kendinize idare etmek zorunda kalırsınız.  Vesselam.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?