Şiddetin temelinde ne var?      

Şiddetin temelinde ne var?      

CHP’nin Eczacı Vekilleri Özgür Özel, Bülent Bektaşoğlu, Erkan Aydın,  toplumsal şiddetin nedenlerinin araştırılması için TBMM’ye ortak araştırma önergesi verdiler.

CHP’nin eczacı milletvekilleri Gurup Başkan Vekili Özgür Özel, Bülent Bektaşoğlu, Erkan Aydın, sağlık alanında yaşanan şiddet olaylarının araştırılması için TBMM’ye ortak önerge verdi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Eczanesi’nde teknisyen olarak görev yapan Enver Türkmen isimli şahsın eczacılar; Gürsu Ulaşan, İlknur Yüce, Özler Kiriş ve Hikmet Türk’ü silahla vurarak öldürdüğünü hatırlatan milletvekilleri, bu olayın üniversite rektörü tarafından basit bir olay gibi gösterilmeye çalışıldığını, ancak ciddi bir ihmalin söz konusu olduğunu belirttiler.

Milletvekilleri önergelerinin gerekçelerinde “ “Toplumumuzun tüm alanlarına sirayet eden şiddet eğilimi sağlık alanında her gün yeni bir vaka ile karşımıza çıkmaktadır. Toplumsal olarak yaşadığımız bu kırılma ise, bireysel şiddeti giderek körüklemekte ve yaygınlaştırmaktadır” ifadesini kullandılar.

“ŞİDDETİN DURDURULMASI İÇİN DEVLET ADIM ATMALI”

Özel, Bektaşoğlu ve Aydın, şu görüşleri dile getirdiler: “Sağlıkta şiddetin, sadece tek boyutlu olarak ele alınamayacak, tek tek sonuçlara ve bireysel vakalara odaklanarak ortadan kaldırılamayacak bir olgu olduğu da artık kabul edilmelidir. Sağlıkta şiddetin gerçek nedenlerine eğilmeden, soruna kalıcı çözüm getirecek bir perspektif ortaya konulmadan bu tip vakaların önüne geçilmesi mümkün değildir.

Toplumumuzun bu şiddet döngüsünden kurtulabilmesi, sağlıklı bir toplum yapısına kavuşulabilmesi ve insanlarımızın huzur içerisinde yaşayabilmesi için başta devletin tüm kurum ve kuruluşlarının ve politika yapıcıların acilen adım atması ve önlemler alması artık kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bu nedenle, eczacılarımızın ve sağlık çalışanlarının can güvenliği konusunda hiçbir önlemin alınmadığını, alınsa da yetersiz olduğunu açıkça gösteren bu tür olayların tekrarının yaşanmaması, kalıcı çözümlerin bulunması ve şiddet olaylarının nedenlerinin araştırılması amacıyla TBMM içtüzüğünün 104 ve 105.maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz”.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?