SİS DAĞI

SİS DAĞI

 

İki sene önce.Bir yayla şenliği bitmiş.Şenlikçiler cenike dönmüş,gerçek yaylacılar geri dönmemiş.Sissiz ve güneşli bir ikindi üzeri Çilekli tepede,Çoban çileği topluyoruz.Pazarlıkta bulunan ve sesi her obadan duyulan büyük caminin minaresinden bir anons:

“…….plakalı mavi renkli binek reno araba ve sahibi,acele ve tez vakitte Çayır Obasını terk et.Yoksa biz sana obayı nasıl terk edileceğini gösteririz.

Plaka iç Anadoluda bir ilimize ait.İsmi saklı kalsın.İlanı yapan araba ve sahibine burayı terk et,yoksa seni gaştan aşağı atarız diyordu.Bu ilanı 3-4 kez sert emirlerle tekrarladılar.10 dakika geçti geçmedi, ilana konu olan araba karşımızdaki toprak yoldan geçerek obayı terk etti.

Biz bir yol kontrolünde başımızdan geceni yazdık.Bazılarından sert eleştiri aldık.Halbuki anamızın kucağında bile Sis dağında hoplamışız. Çocukluğum, gençliğim hep bu dağda geçmiş. Sis dağını insanını çok yakinen tanırım.Bu obalara PKK ve cümle yıkıcı ve bölücü örgütler giremez.Bir iş için obaya uğrayan arabanın başına gelenleri yazdım.Bu yayla çevre köylüleri ve yerleşik yaylacıları tarafından beklenir.Hatta gece gündüz gözlenir.Memleketin karışık olduğu ortamlarda tepelerinde nöbet tutulur.Obada yaşayan ve gezmek için gelenler bir birini tanırlar.

Eğer bugün adı İslami örgütlere(FETÖ,IŞİD v.s) mensup olan tehlikeli kişiler aranıyorsa ;onlardan şehirlerde ve kasabalarda yüzlercesi var.Giresun Milletvekili ve Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli Mecliste yaptığı konuşmasında:”FETÖ terör örgütü mensubu olarak devlet dairelerinde çalışan 111 bin 240 çalışanı devlet dairelerindeki görevlerinden attık.Halen bu sayıdan fazla örgüt mensubu kriptonun devlet kadrolarında çalışmakta olduğunu biliyoruz”diyor. Demek ki teröristler in yaylalarda esamesi bile yokmuş.

Sis dağında insan güvenliğini tehdit eden etmenlerden hiç mi yoktur.Elbette vardır.Mesela ayılar vardır.Onlara “Kocaoğlan”diye yaklaşır,suratına”tüh tüh”derseniz yanınızdan uzaklaşır.Kurtlar vardır.Koyunlara dadanır.İcabına sürüdeki köpekler bakar.

Son yıllara kefilim.Sisdağı yaylası en az

askeri bir birliğin içi kadar emin ve emniyetlidir.Sebebi içinde yaşayanların vatan millet sevgisi ve bağlılığıdır.Hak ve hukuka saygılarıdır. Eşit şartlarda yaşama azmidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?