TAŞBAŞI PARKI GİRESUN

TAŞBAŞI PARKI GİRESUN

İlk Müslüman mahallesinin kurulduğu mekân. Osmanlı padişahlarından Sultan II. Beyazıt’ın oğlu Şehzâde Abdullah, Trabzon sancak beyi iken, Trabzon’dan getirilen bir grup Türk aile, Taşbaşı Parkının üzerinde kurulan cami, medrese, imarethâne ve hamam etrafında yerleştirilerek, kentin ilk Müslüman mahallesi teşkil edilmiş. Daha sonra Şehzâde Selim’in (Yavuz) sancak beyi olduğu dönemde de burada çalışmalar yapılmış ve mahalledeki vakıf yapılar güçlendirilmiş, mahallenin adı da, şehzadeye izafeten Sultan Selim Mahallesi şeklinde belirlenmiş. 1930’lu yıllarda yıkılan külliyenin yeri park haline getirilmiş.
Taşbaşı parkında yer alan, 1887 yılında inşa edilen yapı fındık iç hanesi olarak kullanılmış. Karadeniz sahil yolunun yapımı şehir ile Taşbaşı parkının irtibatını kesmesi üzerine o kıt imkânlara rağmen üst geçit yapılarak şehir ile irtibatı tekrar sağlanmıştır. 1994 den sonra başlayan Karadeniz duble sahil yolu çalışmaları tekrar üst geçidin yıkılmasına neden olurken Giresun Ticaret Odası tarafından iç hane olarak kullanılan tarihi bina satın alınıp restore edilerek Giresun ticaret , sanayicisine hizmet vermeye başlamıştır. Bu durum ulaşım yoğunluğunu artırırken karayolları tarafından yapılan geçici saç üst geçidin Taş başı çehresine, Giresun dokusuna yakışmamakta, iniş ayağının dahi ters yönlü olması manidardır. Giresun sanayi şehri olmasında ticaret erbabının sanayicinin önemi yadsınamazken il millet vekillerinin, kara yollarının, defalarca talep edilmesine karşın bir aşama kaydedilmemiştir.
Giresun’un ,Trabzon, Samsun arasındaki sıkışmışlığın adeta göstergesi olan bu duyarsızlık ilgisizliğin göstergesidir. Biz Giresun ili insanı yeni değil var olup elden çıkan değerlerimizin yerine konulması beklentisindeyiz . Giresun Anadolu’nun son kalesi, Giresunlu son kalenin muafazlarıdır .15 Temmuz’da tankın önüne yatarak durduran kahramanın Giresunlu olması bu ruhun Sarıkamış, Kurtuluş Savaşı, ardından 15 Temmuz’da , gösterdiği gönüllü kahramanlıkların diyarı Giresun’un değerlerini yok etmeden yaşatılmasını gerektirmektedir. İlerde bir gün tekrar Giresun kahramanlarına ihtiyaç olursa yaşatın’ ki bulabilesiniz.
Bir önceki belediye Başkanı KERİM AKSU ;””Keşap Durağı ile Taşbaşı parkını birbirine bağlayacaktım. Buna da Karayolları izin vermedi. Bu gün izin versin, Ticaret ve Sanayi Odası´na araç geçişi ile Taşbaşı Parkı´na ulaşımı sağlayalım. “” derken AKP’nin belediye Başkan adayı AYTEKİN ŞENLİKOĞLU tercih edilirken Giresun insanı , ticaret erbabı , sanayicisi iktidar belediye BAŞKANI olursa şehrin sorunları daha kolay aşılır beklentisiyle tercih yaparken , ŞENLİKOĞLU’nun bu beklentiyi karşılıksız bırakmayacağına inancımız tamdır. Ayrıca ilimiz siyasi parti temsilcilerinin, aktörlerinin, tamamının, il dışındaki, vekillerimizin, bürokrat, halkımızın, tamamının bu konuda duyarlı olmasını bu gecikmiş hak kaybının yerine konulmasını beklemekteyiz. Gelin Giresun’u , Giresunluyu yaşatın , ülke yaşasın. Giresunlu yaşarken, ülkeyi yaşatmak için yeni kahramanlar var olsun. gerekirse elinizin altında kahraman bulunsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?