TEDES

TEDES

Radarlarla “Trafik Elektronik Denetleme Sistemi”

Bu sistemin aldatıcı ve soyguncu yüzü ile Ordu İli sınırları ile Çorum İli Osmancık ilçesi sınırları içerisinde tanıştık.

Sadece Ordu ilinde gayri resmi ağızlardan; Ordu Büyük şehir Belediyesince kurulmuş olan TEDES sistemine muhalefetten günde asgari olarak 1600 taşıta ceza uygulamasının yapıldığını öğrendik. Haksız olarak yapılan bir günlük gelir toplamı 320 bin liradır, bir aylık ceza toplam 9 milyon altı yüz bin lira,cezalardan belediyenin bir yıllık geliri ise:115 milyon iki yüz lirayı buluyor. Bu rakamlar asgari cezalar göz önüne alınarak hesaplanmıştır. Ordu’da günde 2000 arabaya ulaşan ceza kesimleri de olmuş olabilir.

Ceza uygulamalarında rekor 29 Aralık 2015 tarihinde arabası ile Samsun’dan Giresun’a giden bir hemşehrimize uygulanmıştır. Bir günde Ordu radarlarında 17 kez radara düşmüş, toplam 4.680 lira ceza ödemek zorunda kalmıştır.

Kesilen tüm cezalar bir hafta içinde tahsil edilmiş. Sürücülere gönderilen tebligatlarda kişiler icra ve mahkemeye verilme tehditleri ile korkutulmuştur.

Ordu ve Osmancık hattında EDS sisteminden geçip ceza yiyen araçların ekserisi Samsun, Giresun, Trabzon ve Rize plakalı taşıtlardan müteşekkildir.

Bu illerin mevcut hükümette birinde başbakan yardımcısı olmak üzere,üçünde 4 tane bakanı vardır.

Sistemin yazdığı cezaların üçte ikisini Giresun ve Trabzon plakalı araçların ödediğini tahmin etmekteyiz.Yani Giresun ve Trabzonlu araç sahipleri, Ordu Belediyesine bir yılda meccanen 80 milyon lira para ödemişlerdir.Daha nice yıllarda,nice ödemelere….

Çünkü Maliye Bakanı Naci Ağbal Kurban Bayramı tatilinde Bayburt İline yaptığı gezisinde Ordu Radarlarından bahsetmiş. Ordu ve Osmancık’ta kurulu EDS sistemlerinin maliye için çok faydalı olduğunu. Hazinenin kasasına nakit para girdiğini,aynı zamanda ilgili belediyelerin zengin olduğunu.Bu sistemin diğer belediyelerce de uygulanması gerektiğini söylemiştir.

Trabzonlu Çalışma Bakanı Süleyman Soylu İçişleri Bakanı olunca elektronik denetleme sistemini mevcut hali ile kaldırdığını açıklamıştır. Yani her 100-200 metrede bir uygulanan cezalar,4-5 kilometreye çıkarılmıştır.Boğulan şoförlere üç dört kilometre kadar nefesi alma imkanı tanınmıştır.

Bakan Soylu hem Giresunlumuzu hem de Trabzonluyu soyup soğana çeviren Ordu İli Radarlarını “tamamen kaldırdım. Söküp denize fırlattım” diyememiştir.

O iki şehrin AKP li belediye başkanlarından neden çekiniyorsa, onların üstlerine gidememiştir.Onların doymak bilmeyen maddeci egosunu kıramamıştır.Sadece kıyısından,köşesinden bir miktar tırtıklamıştır.

Hâlbuki kamuoyu bakan Soylu’dan “Sistemi tamamen kaldırdım. Kesilen cezaları gayrı hukuki ve gayrı ahlaki buldum. Bu güne kadar araç sahiplerinden Ordu ve Osmancık Belediyesince kesilen ve tahsil edilen cezalar; geçmiş vade farkları da ilave edilerek, araç sahiplerine bizzat ilgili belediyelerce iade edilecektir” demeliydi.

O vakit Trabzonlu bakan ilinde, Giresun’da, Samsun’da, Rize’de ve Doğu Karadeniz illerinin tümünde sevilir, sayılır, takdir edilir ve baş üstünde tutulurdu.

Soyguncunun, eşkıyanın, had bilmezlerin, yolsuzların, ahlaksızların canına ot tıkanmış; mazlumların, kimsesizlerin, gariplerin ahına tercüman olunmuş olunurdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?