TIĞLI: “SAMAN İTHAL EDEREK KRİZ BİTMEZ”

TIĞLI: “SAMAN İTHAL EDEREK KRİZ BİTMEZ”

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, TBMM Genel Kurulu’nda Saman İthal eden İktidarın İthalat Politikalarını Eleştirdi.
Gümrük Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 12’nci Maddesi üzerine söz alan Tığlı, ithal ürünlerde yapılmak istenen kanun değişikliğinin küçük alışveriş yapan aileleri hedef aldığını söyledi.
Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, düzenlenen bu kanun maddesiyle birlikte ithalatı yasak olan eşyaların yurda girerken tespit edilmeleri hâlinde uygulanacak para cezaları ile kaçakçılığı önlemek olsa da gündelik ihtiyaçları için internet üzerinden alışveriş yapan birçok vatandaşın mağdur olabileceğini hatırlattı.
GÜMRÜK VERGİLERİ VE CEZALARIYLA BOŞALAN KASALAR DOLMAZ
Geçtiğimiz dönem yapılan bazı düzenlemelerden sonra cep telefonu getirme sürelerinin üç yıla çıkartılmasını yurt dışı kargolarından vergi muafiyetinin kaldırılmasını ve ÖTV getirilmesini eleştiren CHP’li Tığlı, bu yapılan düzenlemelerin tamamı aslında hazinenin boşalan kasalarını tekrar doldurma ve sarayın masraflarını karşılama çalışmaları olduğunu ifade etti.
Tığlı, iktidar tarafından yapılan bu düzenlemelerin yetersiz olduğunu, vatandaşın lehine olmadığını, buradaki amacın türlü türlü bahanelerle yeni vergi kalemleri ve yeni ceza oranları belirleyerek, Hazine ve Maliye Bakanlığı kasalarını doldurmak amacı taşıdığını ifade ederek, AKP İktidarı gelmeden önce kendi kendine yetebilen bir ülke olan Türkiye’nin AKP iktidarıyla birlikte saman ve hastalıklı hayvan ithal ettiğini, geri dönüşüm adı altında Avrupa Birliği ülkelerinin çöplerini yığınlar halinde ülkemizin doğal alanlarında biriktirdiğini hatırlattı.
Sözlerine petrol ürünlerine, benzine, mazota ve doğalgaza yapılan zamlarla vatandaşın çaresizliğe sürüklendiğini, tezek yakma noktasına kadar gelindiğini ifade ederek devam eden Tığlı, AKP iktidarıyla birlikte Rusya’dan buğday, mısır, pirinç; Kanada’dan mercimek; Meksika’dan kuru fasulye ve nohut; Almanya’dan incir; İran’dan üzüm ve Suriye’den zeytinyağı ithal eder duruma düşürüldüğünü ifade etti.

CHP’li Tığlı, ABD Başkanı Donald Trump’ın yazdığı küstah mektuba da atıfta bulunarak, Trump’ın bu üslubundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
Üretim olmayınca ithalatın doğal olarak arttığını, ithalatın artmasıyla birlikte dışa bağımlılığın ve muhtaçlığında arttığına dikkat çeken CHP’li Tığlı, “Gün gelir yaptırımlar artar ve elin oğlu bir gün koskoca Türkiye Cumhuriyeti’ne tarihinin en adi mektubunu yollar, sen de sesini çıkartamazsın. Çünkü ekonomin güçlü değil, tarımın güçlü değil, sanayin güçlü değil, iç ve dış politikan güçlü değil. Cumhuriyetimizin 96 yılında hiç bir emperyalist güç, ülkemize bu denli tehdit hakaret ve küçümseyici bir üslup takınma cesareti gösteremedi, işte sen bu sıraladıklarım sebebiyle sesini çıkaramazsın. Siz yıllarca bunlar için çözüm üretmek yerine kaos ürettiniz, mutsuzluk ürettiniz, çatışma ürettiniz. Gelin, siz siz olun yaptıklarınızla vatandaşımızı çileden çıkarmayın. Saray ahalisi için yapılan zamları görmezden gelmeyin. Buraya 82 milyonun menfaatini korumak için geldiğinizi de hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?