TIĞLI’DAN ŞOK İDDİA

TIĞLI’DAN ŞOK İDDİA

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Eynesil Belediyesi tarafından yoksul öğrencilere yapılan yardımları kimin durdurduğunu sorup Milli Eğitim Bakanını topa tuttu. Sosyal Belediyecilik ilkesi doğrultusunda çalışan Giresun’un Eynesil Belediyesi, ihtiyaç sahibi yoksul vatandaşlarımızın taleplerini, imkânları sınırlı olmasına rağmen karşılamaktadır.
CHP’li Necati Tığlı, “Giresun’un her ilçesinde olduğu gibi Eynesil’de de bu soğuk kış mevsiminde yardıma ihtiyacı olan kesimlerin başında, yaşlılar ile eğitim öğretim çağındaki yoksul çocuklarımız ve gençlerimiz gelmektedir. Yoksul öğrencilerin bu çaresizliğini en yakından gören ve takip eden de o okullardaki öğretmenlerdir. Bu öğretmenlerimiz daima bu öğrencilerimize sahip çıkmakta, onların kendilerini yalnız ve çaresiz hissetmemesi için gerektiğinde kendi sırtlarındaki paltoyu onlara vermektedirler” ifadelerini kullandı.
Bu kapsamda Eynesil Belediyesi tarafından sosyal ve sorumlu belediyeciliği bir adım öne çıkartarak, şov malzemesi yapmadan, ihtiyaç sahibi yüzlerce çocuğa yapılan palto, bot, eldiven, atkı yardımına değinen CHP’li Tığlı, “Minik beden ve yüreklerin sıcak tutulması, geleceğe umut aşılanması için yapılan bu yardımların engellenmesi, bırakın Giresun’u ve Eynesil’i, Türkiye adına dünya adına ve insanlık adına utanç verici bir davranıştır” dedi.
YARDIM CHP’Lİ BELEDİYEDEN GELİNCE SİYASİ İKTİDAR RAHATSIZLANDI
“Bu yardımların muhalefet belediyesi tarafından yapılmasından rahatsız mı oluyorsunuz? “ sorusunu soran CHP’li Tığlı, “Eynesil belediyesi tarafından yapılan bu yardımlar kesinlikle siyasi bir reklam ve propaganda aracı olarak kullanılmamıştır. Bu yardımların, alan elin veren eli görmediği bir anlayış ile basın ve kamuoyundan saklanarak sessiz ve sedasız bir şekilde yapılması takdire şayan bir davranıştır. Hal bu ki; Ak Partinin genel başkan yardımcıları, belediye başkanları, milletvekilleri ve iktidara yakınlığı ile bilinen çeşitli dernek ve vakıflar, benzer yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırırken neredeyse davul zurna eşliğinde düzenlediği törenlere hepimiz sık sık tanıklık ediyoruz.

Ama yardım eden iktidarın belediyesi, yandaş vakfı, cemaati ya da dernekleri yerine CHP’li Belediye olunca, yoksullara yardım konusu bir anda siyasi iktidarı rahatsız ediyor ve Eynesil Belediyesi’nin kış mevsiminde ihtiyaç sahibi çocuklarımıza ulaştırmak istediği yardımlar hem engelleniyor hem de bu yardımların yoksul çocuklara ulaştırılmasına aracı olan bazı okul yöneticileri ve öğretmenlerine utanç verici bir anlayışla idari soruşturma açılmak istenmesi ya da iddia edilmesi utanç verici bir davranıştır.
Şu anda depolarda dağıtılmayı bekleyen yüzlerce palto, bot, atkı, eldiven ve kazak var. Çanta ve kırtasiye malzemesini hiç söylemiyorum bile. Tüm bu malzemeleri depolarda bekletmek ve yardımı engellemek şu soğuk kış gününde yardım eli bekleyen yoksul ailelerimize ve çocuklarımıza yapılmış bir haksızlıktır”diyerek tepkisini dile getirdi.
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yönelttiği sorular şöyle:
Mecburi ihtiyaçlarından olan kıyafet ve kırtasiye gibi eğitim ihtiyaçlarını karşılayamayan yoksul öğrencilerimiz için Giresun ilinde ve hangi ilçelerimizde hangi kurumlar tarafından, kaç öğrencimize, giyecek ve eğitim malzemesi yardımı yapılmıştır?
Sosyal yardım ilkesine göre yapılan bu desteklerden hangi şartları taşıyanlar hak kazanmıştır? İhtiyaç sahibi ailelerin tümüne bu yardımlar ulaştırılmış mıdır?
Giresun ili, ilçe ve belde belediyelerinden hangileri yoksul çocuklara yönelik yardımlar yapmıştır? Bu yardımlara ilişkin izin verilmeyen belediye var mıdır? Siyasi propaganda yapıldığı gerekçesiyle yaptığı yardım durdurulan belediye var mıdır? Bu hususta soruşturma geçirmiş devlet memuru var mıdır?
Eynesil Belediyesi tarafından yoksul ailelerin eğitim gören çocuklarına yapılan yardıma aracılık ettiği için İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen bir soruşturma var mıdır? Varsa bunun gerekçesi nedir? Eynesil Belediyesi tarafından yapılan ya da yapılacak bu yardımları ulaştırmada aracılık eden idareci ve öğretmenler için soruşturma açıldığı, açılacağı iddiaları doğru mudur?
Bu yardımların muhalefet belediyesi tarafından yapılmasından rahatsız mı olunmaktadır? Bakanlığınızın, muhalefet belediyeleri tarafından yapılacak yardımlara izin verilmemesi, engellemesi yönünde bir talimatı var mı?
Siyasal İslamcı sayısız dernek ve vakfın, eğitim faaliyeti diyerek cirit attığı her türlü organizasyonun, Bakanlığınız ve bağlı İl, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin desteğiyle yürütüldüğü gerçeğinden hareketle, artık okullarımızda iktidarın propagandası yapılmadan yoksul çocuklarımıza yardım ulaştırılması mümkün olmayacak mıdır?
Giresun Eynesil İlçesinde yoksul aileler ve çocuklarına ulaştırılması engellenen giyecek ve okul gereçlerinin dağıtımına yönelik engellerin kaldırılması için neden bir talimat vermiyorsunuz? Talimat vermediğiniz sürece yukarıda yer alan iddiaların doğruluğunu kabul mü etmiş saymalıyız?
Eynesil Belediyesi’nin suçu, yaptığı bu yardımları siyasi bir şova dönüştürmeden reklam etmeden ve basını haberdar etmeden yapması mıdır? Bu yardımların dağıtılmasına engel olmak üzere soruşturma açan talimat veren kişi ve bürokratların utanç verici bu uygulaması hakkında bir soruşturma başlatılacak mıdır?
Eynesil Belediyesi’nin yaptığı kitap yardımları ve okullara kazandırdığı kütüphanelere aracılık eden eğitimciler ya da memurlar için başlatılacak herhangi bir soruşturmanın Türk Milli Eğitim Sistemine utanç notu olarak düşeceğini biliyor musunuz?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?