TİREBOLU İLETİŞİM FAKÜLTESİ VE BAYRAM

TİREBOLU İLETİŞİM FAKÜLTESİ VE BAYRAM

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ TİREBOLU İLETİM FAKÜLTESİ DEKANI PROF DR BAYRAM KAYA ‘ya Misafir olduk.

Kendisi,SİVİL TOPLUM VE SİYASETÇİLERİ BİR ARAYA GETİREREK PROJELERİNİ TANITTI

Ben de oradaydım

Toplantıda kimler vardı.Değinmeden geçmek istemem.Toplantıda;Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı Prof Dr Bayram Kaya, Tirebolu Belediye Bşk Abdullah Karapıçak ve meclis üyeleri Ömer Hıdır, Resul Özdemir, Halil Aydın,Vehbi Güven chp ilçe bşk., Hamit Hanoğlu mhp ilçe bşk, İbrahim Hamzaoğlu ve bldy basını Hamit Karapıçak,Üniversiteden Yrd. Doç. Dr. Berrin Avcı, Yrd. Doç. Dr. Orhan Kemal Koçak, Doç. Dr. Dilek Koçak, Öğrt. Gör. Mesut Bilecen, Tirebolu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mesut Coşkun, Karkon Gn Bşk Sıtkı Ada,Eski Yelken Kulübü Bşk Emin Uğur, Mavi Karadeniz TV Yapımcı Akademisyen Gazeteci Kamil Patan , AKP Tirebolu ilçe Bşk yrd. ve eski ilçe bşk.Enver Yiğit, , Girkad Bşk Hatice Satgun Ve Tirebolu Üniversitesi Öğrencileri Yaşatma ve yardimlasma derneği bsk Feyman Hanım ve üyeleri, ve sivil halk olarak katılımcılar hazır bulundular

Kısa bir süre önce Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı olarak atanan Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bayram Kaya, STK’ lar,Üniversite ve siyasetçileri bir araya getirerek Tirebolu için ele aldığı projeleri tanıttı.

Kendisini Karadeniz aşığı ilan eden ve bu konuda her fırsatta gayret ve çabalarını sergileyen Kaya, projelerini turizm, kültür, iletişim alanlarında gruplandırarak anlattı.

 

1.İlk olarak Üniversite bünyesinde kurulma çalışmalarının devam ettiği tv, radyo ve animasyon bölümlerinden bahsederek, daha önce görev yaptığı Kırgızistan Manas Üniversitesi’ne kurdukları ve TRT’nin de desteğini aldıkları bu başarı öyküsünü ele aldı.

Bunun Tirebolu ve Üniversite için büyük kazanım olacağını ve yetiştirilecek öğrencilerin dünya çapında is yapabileceklerini dikkat çekti .

Aynı zamanda animasyon alanında yetişmelerini reklam sektöründe büyük kazanımlar elde edebilecekleri vurgusunu da yaptı.B u konuda Giresun Üniversitesi Rektörü Cevdet Coşkun ve TRT’nin desteğinin tam olduğunu söyledi.

2.. Tirebolu ‘da Üniversite ve  İmam Hatip işbirliği içerisinde yapılması planlanan su sporları tesislerinin kurulabilmesi için hazırlıklar yapılmaya başlandığını, bunun için de İstanbul’dan, Giresun’dan, ilçeden ve komşu illerden  yelken kulüplerinin ve daha başka su sporları ile ilgili kurulmuş olan dernekler,  kulüpler ve kurumların yetkilileri yanında aynı zamanda kendi hocalarından da bu işin ön çalışmalarını ve fizibilitesini oluşturmaları dahilinde girişimlerin ve görüşmelerin başlatıldığını belirterek, siyasi yönetimlerin de dikkatine sunmayı bunun ilk ayağı olarak ta Tirebolu Belediye’si ile anlaşmaya yöneldiklerini belirtti. ‘Sayın Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak ‘tan söz aldım taahhüttür ‘ diyerek pekiştirdi.

Yatırım yapılması amacıyla bütçenin oluşturulması için işbirliğinin gerekliliğini vurgulayan Kaya, kendisinin mihmandarlığı,  belediye başkanının öncülüğü, Rektör Cevdet Coşkun’un desteği ile Sayın Valimiz Hasan Karahan’ın dikkatine sunmak ve daha sonra da Sayın Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli’nin önüne götürüldüğü taktirde bu projelerin butçelendirilmesinin Hem TİREBOLU, GİRESUN hem de tüm KARADENİZ nezdinde Türkiye ‘ye kazandırılmış büyük bir kazanım olacağını vurguladı.

  1. Prof Dr Bayram Kaya bir Cengiz Aytmatov hayranı olarak, Cengiz Aytmatov ‘un da bir Türk Karadeniz hayranı olması nedeniyle açıklamasını yaptığı ‘Beyaz Gemi’ adlı bir projeden daha bahsetti.

Bu proje bir kültür turizmi projesiydi ve üzerine tüm KARADENİZ ‘in kültür yüklenmesinin yapılarak DÜNYA”ya gönderilebileceği bir sinema filmi projesi idi.

Dünya turizminde gelişmiş yerlere bu tür yüklemelerin yapılarak  o yerlerin isminin duyuruldugunu ve önemli isimlerle desteklenerek te insanların oralar gelmesinin sağlandığını anlattı. Bizim Karadeniz ‘in de Giresun’un da Tirebolu ‘nun da bunlara çok musait olduğunu ve bu beyaz gemiyi yükleyerek dünyaya göndermenin gerektiğini belirtti.

Toplantıda konuşma yapanTirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak ; Tirebolu Belediyesi olarak eğitim ve Tirebolu’ya yapılacak olan her türlü projelerin ve çalışmaların yanında olduklarını gerekli olan katkıyı sağlayabileceklerini belirtti. projelerin sağlam bir sunum olarak önlerine geldiği taktirde encümenlerinin görüşlerine sunarak gereken yardımların ve işbirliğinin sağlanabileceği sözünü verdi.

Yine STK lar olarak orada bulunan KARKON KARADENİZ KONFEDERASYONU Genel Başkanı Sıtkı ADA ‘da yaptığı konuşmada;

‘Bu toplantıyı yararlı bulduklarını, güzel bir projenin sunulmuş olduğunu, bu nedenle de çok değerli bir fikir adamı olan sayın hocamızı kutluyorum’ diyerek, ‘sizlere düşen belediye, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile siyaset yönetimleri olarak bir araya gelip, bir an önce vakit kaybetmeden bunu gerçekleştirmektir’ dedi.Bunun tam zamanı olduğunu ve kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu, gerekli arazi tahsisine gidilerek gerekli görüşme ve işbirliğine yönelerek bu fayda getirecek projelere sahip çıkılması gerektiğini ‘ vurguladı.

Yine sivil halktan, üniversite hocalarimizdan ve ilçe AKP yönetimi başkanının da konuşmacı olduğu toplantı da basın adına bulunan Giresun üniversitesi Öğretim üyesi Akademisyen Kamil Patan da bir görüş bildiriminde bulunarak projenin desteklenmesi yönünde bildirimlerde bulundu.

Giresun Kadınları Güçlendirme Derneği  Yön Kur. Bşk olarak ve Giresun Gündem Gazetesi yazarı  Hatice Satgun olarak bir konuşma da bulundum.

‘Öncelikle  Giresun Valiliği ‘nin turizm çalıştayından ve Giresun Üniversitesi ‘nden tanıdığım ve yine aynı projelerin tanıtımını orada da yapan sayın dekanımız prof dr Bayram Kaya’yı bu güzel çalışmalarından dolayı kutluyorum. Burada acilen  bir komite kurularak görev dağılımı için zemin oluşturulup, daha sonra bunun takibini sıkı yürüterek, gerekli sonuca gidilmelidir. Giresun’da  büyük bir Kültür Merkezi eksiği var bunun yapılmasına başlanmalıdır..Su sporları biriminin yapilarak üniversitye kazandırılması ve tüm halka açık olmasini ben de destekliyorum. Sizler bugün burada bulunarak heyecan içinde büyük bir sinerji oluşturdunuz. Hepiniz gibi bizler de aynı heyecanı duyuyor ve bu projelerin hayata geçirilmesine stk lar olarak basın olarak gereken desteği veriyoruz’ diyerek Giresun’a yapılacak katkının büyüklüğünü vurguladım.

Yardımcı Doç. Dr Berrin Avcı’nın da öğrenci sorunlarına değindiği toplantıda, Kadın Meclisinden Feyman Güven ve üyelerinin de aynı yönde görüşleri olup öğrencilerin merkeze ulaşım sorununun çözülmesi konularının da ele alınmasinin ardından büyük bir memnuniyet ve karar birlikteliği içinde bir komite oluşturuldu ve toplantı sona erdi.

 

Komite Listesi:

 

Başkan Abdullah Karapıçak.

Ömer Hıdır….. il encümeni

Halil Aydın….. il encümeni

Resul Özdemir .il encümeni

Vehbi Güven…. chp ilçe bşk

Sıtkı Ada…….. Karkon Gn Bşk.

Hatice Satgun  Girkad Bşk.

Hüseyin Aydın..Dernek Fakülte Üyesi

Yusuf Hacıibrahimoğlu..Tireboluspor

Şaban Aydın Arslan…..Dernek bşk

İbrahim Hamzaoğlu.. İşadamı

Kemal Koç….AKP İLÇE bŞK.

Emin Uğur.  … Su ürünleri uzmanı

Emine Aslanoğlu. Dernek üyesi

Feyman Güven. Çevre Kültür üyesi

sekreter: Bayram Kaya.

Hamit Karapiçak

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?