TMO fındık alımlarına başladı

TMO fındık alımlarına başladı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından Giresun’da 2018 ürünü fındık alımına başlandı.
TMO tarafından Giresun merkezde iki, Tirebolu ilçesinde bir olmak üzere üç alım merkezi oluşturuldu.
İlk gün için randevu alan 65 çiftçi, Giresun Ticaret Borsası lisanslı deposu ile diğer iki alım merkezine sabah saatlerinden itibaren gelerek ürünlerini teslim etmeye başladı.

VALİ’DEN ALIMLARA İNCELEME
Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları Giresun Ticaret Borsasını ve Giresun Fındık Lisanslı Deposunu ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar İbaş, Meclis Başkanı Ertaç Öztürk, TMO Giresun Şube Müdürü Çağlar Şeyranlıoğlu’ndan yeni sezon TMO fındık alımları ve usulleri hakkında bilgi aldı.

Daha sonra, Giresun Fındık Lisanslı Deposunda incelemelerde bulunan Vali Sarıfakıoğulları, fındık veren üreticilerle bir süre sohbet etti. Fındık alım işlemini bir süre izleyen Vali Sarıfakıoğulları’na TMO Şube Müdürü Çağlar Şeyranlıoğlu tarafından alımlarla ilgili bilgi verildi.

1 Kasım 2018 tarihi itibariyle Toprak Mahsülleri Ofisinin (TMO) Giresun’da Giresun Ticaret Borsası Lisanslı Deposu ve Tirebolu’da Reysaş depoları olmak üzere iki merkezde alım yaptığını belirten yetkililer, TMO’ya ürün teslim etmek isteyen üreticilerin kurumun resmi internet sitesi üzerinden ve şubelerden şahsen randevu alabileceklerini söyledi.

“TMO’DAN SONRA SERBEST PİYASADAKİ FİYATLAR YÜKSELDİ” 
Üreticiler TMO’nun fiyat açıklamasından sonra serbest piyasada da fiyatların yükseldiğine dikkat çekerek, “1 Kasım itibariyle Toprak Mahsulleri Ofisi, fındık almaya başladı. Yıllık 2 buçuk-3 milyar gelir elde edilen bir ürün için çok şükür bu sene fındık alınmaya başlandı. Şu an 14 TL rakamla açıklandı, açıklamanın ardından serbest piyasadaki fiyatlar da artış yükseldi” şeklinde konuştular.

SOYDAN, “PİYASADAKİ OLUMSUZLUK ORTADAN KALKIYOR” 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soyadan, vatandaşların fiyattan ve TMO’nun fındık almasından dolayı memnun olduklarını söyledi. TMO’daki yüksek fiyatın, serbest piyasayı da olumlu yönde etkilediğini anlatan Soydan, “Ziraat Odaları Birliği olarak uzun süredir devletimizin müdahale etmesini bekliyorduk. 26 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanımızın fındığa müdahale ediyoruz açıklamasından sonra bugün itibariyle alımlar başladı. Şu anki fiyatlar lavant kalite 14 TL, Giresun kalite ise 14 buçuk TL. Şu anda alım yapılan merkezde üreticilerimizin taleplerini önemli ölçüde görüyoruz. Üreticilerimiz bu fiyatlardan memnunlar. İlk günden bile hem üreticilerimiz rağbet gösteriyor, hem de devletimiz müdahale ettikten sonra serbest piyasada fiyatlar yükseldi. Demek ki devletin müdahalesi serbest piyasadaki olumsuzluğu ortadan kaldırıyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?