Trabzon’da Görülmesi Gereken Yerler

Trabzon’da Görülmesi Gereken Yerler

Trabzon, Rum İmparatorluğu’nun başkentliğini üstlenmiş tarihi açıdan son derece değerli bir yerdir. Trabzon gezilerinde mutlaka görmeniz gereken özel yerler bulunur.

Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü yazlık olarak inşa edilmiştir. Dizayn eden kişi Kostantin Kabayanidis olmuştur. Bu köşk, Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşımaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde sık sık bu köşkte kalmıştır. Köşk günümüzde müzeleştirilmiştir. Müzede 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıla ait mobilyalar, porselenler ve halılar bulunur. Atatürk’e ait olan tablolardan oluşan 345 adet eser bulabilirsiniz.

Trabzon Müzesi

Trabzon Müzesi, Zeytinlik Caddesi’nde bulunuyor. Bu konak 1900’lü yılların başlarında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından konut olarak dizayn edilmiştir. Konağın mimarı tam olarak bilinmese bile İtalyan olduğu ve bu sebeple kullanılan materyallerin çoğunun İtalya’dan getirildiği söylenir. 1924 yılında Atatürk’ün Trabzon’u ilk ziyaretinde konaklaması için düzenlenen bu köşk son olarak Trabzon Müzesi olmuştur.

Trabzon Kalesi

Ortahisar mevikiinde yer alan, Tabakhane ve Zağnos vadileri arasındaki yüksek kaya kitlelerine kurulan Trabzon Kalesi, günümüze kadar korunarak gelmiştir. Bugünkü surların en eski kısmı MÖ 4. yüzyıl Roma Dönemi’ne kadar uzanıyor. Surlar kendi içerisinde üç ayrı bölüme ayrılıyor.

Bakırcılar Çarşısı

Doğu Karadeniz bölgesindeki zengin bakır yataklarından elde edilen bakır ile öne çıkan Trabzon, sanatsal açıdan da dikkat çekici lokasyonlara sahiptir. Atölyelerde işlenmiş özel işlenmiş bakırlar, bronzlar ve pirinçten elde edilmiş kaplar yer almıştır. Ürünler Osmanlı saraylarına, İran ve Karadeniz bölgesindeki şehirlere dağıtılmıştır. Bu gelenek günümüzde hala Bakırcılar Çarşısı’nda yaşanıyor. Bakırcılar Çarşısı’nı gezerek tarihi dokuyu hissedebilirsiniz.

Vazelon Manastırı

Sümela Manastırı ile aynı vadide yer alan Vazelon Manastırı MS 270 yılında kurulduğu düşünülen ve Yahya Peygamber’e adanmış Vazelon Manastırı Trabzon seyahatlerinde mutlaka gezilip görülmesi gereken en özel yerler arasında bulunuyor.

Hamsiköy

Zigana Dağları’nın eteklerinde 1300 metrelik rakımda yer alan Hamsiköy, havası ve yeşil yapısıyla öne çıkıyor. Köy evleri olan bu bölgede lezzetli yemekler de tadabilirsiniz. Özellikle meşhur sütlacını ziyaretlerinizde mutlaka denemelisiniz. Trabzon seyahatlerinizi daha keyifli ve konforlu hale getirebilmek için Trabzon otelleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar