TSO’YA GÖRE ÜNİVERSİTE NE DURUMDA?

TSO’YA GÖRE ÜNİVERSİTE NE DURUMDA?

Giresun TSO Yönetimi,üniversite idaresini başarılı bulmadığını açıkladı.

Giresun TSO Yönetimi, Giresun Üniversitesi’ni eleştirdi. Açıklamada şu tespitler yapıldı: “117 yıllık bir tarihe sahip olan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, günümüze kadar, Giresun’un ekonomik ve sosyal gelişimi ile ilgili çalışmaların neredeyse tamamında yer almıştır.  Bu süreç içerisinde Odamızın, Giresun Üniversitesi’nin kuruluşunda,  yer tahsisinde, tarihi rektörlük binasının restorasyonunda ve teknik cihaz alımları gibi çeşitli katkıları bulunmuştur. Bu kapsamda Odamız, üniversitenin faaliyetlerini değerlendirme ve süreci takip etme sorumluluğunu kendisinde görmektedir.

Dolayısıyla; Giresun Üniversitesi’nin kuruluşundan itibaren emeği bulunan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın, mevcut tablolar karşısında suskun kalmasının mümkün olmadığını, bununla birlikte, üniversite çalışmalarının incelendiği bu değerlendirmenin tarafsız ve Giresun’un menfaatleri doğrultusunda yapıldığını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu nezdinde bir araya gelen Meslek Komitesi Başkanları, Giresun Üniversitesi’nin son dönemini altı başlıkta analiz ettiler.

  • Hedef Var, Girişim ve Sonuç Yok!
  • Akademik Performans Açısından Bölgenin ve Ülkenin En Zayıf Üniversitelerinden
  • Proje Üretimi Yetersiz (900’e Yakın Akademisyen ve Yaklaşık 30.000 Öğrenci)
  • Ar-Ge’ye Bütçe Ayırmayan Üniversite
  • Fındık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin İsmi Var, Çalışması Yok
  • Diyalog Problemi (Giresun TSO ve Üyeleri) başlıklarında değerlendirilmiştir.

Yapılan toplantılar neticesinde Giresun Üniversitesi’nin Proje, AR-GE ve iletişim konusunda çok zayıf olduğu ve göstergelerin en önemlilerinden olan TÜBİTAK, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,  Avrupa Birliği Projelerinde üniversitemizin kayda değer herhangi bir başarısının olmadığı resmi tablolar ile ortaya çıkmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?