TÜRK MİLLETİNİN TİCARET YÜRÜYÜŞÜ

TÜRK MİLLETİNİN TİCARET YÜRÜYÜŞÜ

Türk Milleti ekonomisi temelini hayvancılık oluşturmuştur. Bunun yanında ganimet temini, vergiler, ziraat, avcılık, endüstri el sanatları , diğer iktisadi unsurlar yer almıştır. Türk tarih boyunca ticaretin merkezinde olmayı arzulamış , ticaret yolunda engeller savaş sebebi olmuştur. İpek Yolu’nun yeniden inşası için çalışan Cengiz Han Çin-Orta doğu-Avrupa arasında ticaretin gelişmesine büyük katkı sağladı.
Büyük bir coğrafyada Moğol İmparatorluğu, günümüz ülkelerinden Çin, Moğolistan, Kore, Rusya, Ukrayna, İran, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Irak, Türkiye, Кazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Macaristan, Polonya, Tacikistan, Afganistan, Türkmenistan, Moldova ve Kuveyt’in neredeyse tamamını ele geçirmiştir. Ayrıca bu dönemde Sırbistan, Hindistan ve Bulgaristan etkisinde tek bir devletin hakim olması, ülkeler arasındaki sınırların kalkmasına ve ticaretin de ciddi anlamda canlanmasına vesile oldu.
Cengiz Han, öğretmenleri ve doktorları vergiden muaf tuttu. Moğollar’ın Bağdat’ı yerle bir etmesine dek varan Moğul- Memlük şavaşının sebebi Cengiz hanın gönderdiği ticaret kervanın Memlük valisi tarafından el konulup kervandaki tacirlerin, kervan başı; binbaşının öldürülmesi; emir veren valiyi isteyen cengiz hana valinin verilmemesidir. Ne gariptir vali de Türk’tür.
Çağrı beyin önderliğinde Anadolu’ya akın eden Selçuklunun ideali Anadolu’nun, Venedik,Constantiniye,ahlat, Semerkant, Çin’e dek giden ipek yolunun merkezi olmasıdır. Çağrı beyin yeğni Alparslan’ın Malazgirt zaferinden sonra Konstantiniye dek varan Türk akıncıları ticaret yollarını etkisi altına alıp dünya ticaretine yön verip, vergi toplayarak zenginleşmiş, 60 kervansaray imar edip, 4 gün 3 gece tacirleri , hayvanlarını ücretsiz ağırlamıştır. Bu günün anlamında ticarete teşvik vererek tüccarı Anadolu’ya gelmeye mecbur ederek ticaretin kalbi Haline getirdiği ülke inanılmaz şekilde zenginleşmiştir.
Osmanlı’nın büyümesi tamamen söğütten başlayan Pazar yeri kavgası ürünü ilken Orhan gazi Bursa’yı fethinin ardından dükkanlar , Pazar yerleri yaptırarak dünya üzerindeki gayri müslim ticaret erbaplarını Bursa’ya davet eder. Mal , can emniyeti sağlanınca, Anadolu’nun en büyük kentlerinden biri olan ve dünya ticaretine katılan Bursa, dünya ile ekonomik bağlantıları olan uluslararası transit ticaret merkezi olmuştur. ticaretin bu denli gelişmesinde ipekçilik, ticari yollar, esnaf örgütlenmesi yabancı tüccarlar önemli rol oynamıştır.
Cumhuriyet Anadolu’sunda Nazi zulmünden kaçan Yahudileri kucaklayan Atatürk ticaret , bilim , eğitim, sanayide ülkeyi zirveye taşımıştır. Almanya’dan göçen iş adamları, eğitimciler ülkeyi ihya etmişlerdir. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ABD – Rus tehdidini önlemek bahanesi ile ülkeye çökmüş, ticaret,sanayiyi bitirmiştir. 1980 sen sonra Özal’ın benim memurum işini bilir mantığındaki yönetim şekli ülkeyi bitirmiştir. 2000’li yıllara gelindiğinde tamamen faiz ekonomisine dayalı düzen hakim , bankaların çoğunluğu yabancıların elinde , üretim ticaret ekonomisinden öte soygun düzeni hakim olmuştur.
Yapılması gereken Tarihte olduğu gibi sanayi yatırımlarına Sıfır faizli Makina ekipman desteği bedelsiz arazi tahsisi, ham madde alımında faizsiz kredi desteği tacire faizsiz kredi teşvikleri ile yatırım üretim istihdamın öğünü açıldığında mevcut yatırımlar canlandırılmış doğan sinerjiden yeni yatırım, üretim ile Sanayici , tüccar, girişimci ülke ekonomisini ticaretini büyütecektir. Sanayici, tüccar yüzde 17 yıllık faiz ile becayiş kredisi kullanarak iş yapmaya çalışırken sadece malını tüketmekte soyulmaktadır. Eksper ipotek verilecek malın bedelini tespit ederken değerinin yarısının altında değer tespiti yapmakta banka ise o değerin yarısı kadar bedeli kredi olarak yalvar, yakar kullandırmaktadır. Bugün Giresun valiliği yanındaki sitelerde bir daire 500 bin tl ye zor alınabilirken O sitede sanayici, tüccarın oturduğu konutu bankaya ipotek vermesi durumunda kullanabileceği kredi 200 bin’dir. Amacı sadece üretip faydalı olmak olan iş adamı üretmeye çalışırken tefeci eline düşmüş, bankanın kucağına bırakılmışdır. Bu durum üretmek yerine 3 dönüm bostan yan gel yat Osman mantığını öne çıkarmakta iş yapmayan üretmeyen ödüllendirirken ; yatırımcıyı tüccarı cezalandırıp soymaktadır. Devlet bankaları dahil yatırımcı tüccar, girişimciyi yolunacak kaz görüp kolay paradan para kazanmanın aracı görmektedir. Bir soğan soyunurken yaşaran gözler sanayici , yatırımcı, girişimci soyulurken görmeyen gözler yüzünden ülke batmaktadır. teminatını göstermek kaydı ile yıllık faizsiz kredi kullanma imkanı bu ülkenin inancına uygun geleceğidir.
Bu uygulama bu gün hayvancılık sektörüne uygulanmakta gayet başarılı sonuçlar veriyor ise aynı imkan sanayici, ticaret erbabı ,girişimciye ÖTV- KDV , siz araç, makina temin etme desteği tanınması durumunda ülke İnşaat, Faiz soygun ekonomisinden kurtulup Sanayi, Üretim İhdisdam ekonomisine dönecek ülkeyi düzlüğe çıkaracaktır. Avrupa basını yüz yıldır savaşmayan millet savaşı unutmuştur derken Türk milleti savaşmayı özlemiş diye başlık atmakta Türk milleti savaşı özlediği gibi dünyada ticaret yapmayı da özlemiştir. Artık dev uyandı. Cengiz Han’ın kılıçla kaldırdığı sınırları Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gönülleri kazanarak kaldırdığı gümrüklerden Türk mallarının dünya milletleriyle buluşma zamanının geldiğini görüp uzun vadeli planlama yapma vaktidir. Bakınız: Üç bin yıllık Türk tarihi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?