Üniversite Girişinde Durak Kütüphanesi Açıldı

Üniversite Girişinde Durak Kütüphanesi Açıldı

Türkiye’de ilk defa ‘Durak kütüphane ve engelli şarj istasyonu’ Giresun’da açıldı. Giresun Beleyesi tarafından yapılan ‘Durak kütüphane ve engeli şarj istasyonu’ hizmete girdi.

Türkiye’de ilk olarak ‘Kütüphane Bank’ın açılmasının ardından Giresun Üniversitesi Güre yerleşkesi yolu üzerine kurulan ‘Durak kütüphane ve engelli şarj istasyonu’ hem öğrencileri hem de engellileri sevindirdi.

Durakta dolmuş beklerken öğrenciler günlük gazete ve kitaplarını okurken, laptop ve cep telefonlarını da şarj edebilecek. Akülü araçları olan engeliler ise burada araçlarını şarj edebilecek.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, daha önce Atatürk Meydanı’nda Sokak Kütüphanesini yaptıklarını, bu defa hizmete açtıkları Durak Kütüphanesinin de Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi.

Başkan Aksu yaptığı konuşmada şunları dile getirdi; “Ülkemizde ilk durak kütüphanesi hizmetini başlatan belediye Giresun Belediyesi’dir. Daha önce Giresun Atatürk Meydanı’nda yapmış olduğumuz sokak kütüphanesi de bir ilkti. Bu çalışma birçok belediyeye örnek oldu. Türkiye’de birçok belediye bu çalışmayı örnek alıp yapmaya başladılar. Örnek olmaktan da Giresun halkı olarak mutluluk duyuyoruz. Engelli vatandaşlarımızın merkez dışında ve başka alanlarda daha rahat gezebilmeleri için yaşam kalitelerini yükseltmek adına, durak kütüphanesine engelli şarj istasyonu yaptık. Engelli kardeşlerimiz araçlarını daha rahat şarj edebilecek ve şehirden uzaklaştıklarında bu alanlara da daha rahat gelip bu hizmetten yararlanabilecekler. Üniversite öğrencisi arkadaşlarımızın burada otobüs beklerken, dolmuş beklerken günlerini geçirebileceği kitap alabileceği, kitapları okuyup tekrar bırakabilecekleri, günlük gazeteleri takip edebileceği bir alan oluşturduk. Biz herkesin okumasını istiyoruz. Biz yaşam kalitelerini güçlendirmek için geliştirmek için uğraşıyoruz. Bölgemizin yaşam kalitesini artırmak için çalışıyoruz. Burada günlük gazeteler, dergiler, kitaplar okuyucuyla buluşacak. Telefon ve engelli araç şarj üniteleri ayrı bir kolaylık sağlayacak. Öğrencilerimiz Giresun ile ilgili bilgi sahibi olabilirler. Yarın memleketlerine gittiklerinde Giresun nasıl bir yerdi sorusuna güzel cevaplar verebilirler. Sizler okullarını bitirdikten sonra bizlerin turizm elçileri olacaksınız. Hayırlı olmasını diliyorum. ”Gaziler Mahallesi Muhtarı Ömer Hamzabaşoğlu ise “Belediye Başkanımız Kerim Aksu’ya bu güzel hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Mahallemize, öğrencilerimize ve engelli vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum“ şeklinde konuştu.

G.Ü. Rektör Danışması Dr. Abdullah Çelik, Başkan Kerim Aksu ile 2  ay önce bu konuyu konuştuklarını belirterek şöyle konuştu; “Gerçekten çok ihtiyaç duyduğumuz bir konuda ve çok kısa sürede bu organizasyon gerçekleştiği için tüm öğrencilerimiz ve rektörlüğümüz adına kendisine teşekkür ederim.’’

Anadolu Engelliler Derneği Başkanı Nihat Yayla, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun engelsiz bir şehir için çalışmalar yaptığını, şehrin bu bölgesine yapılan şarj istasyonu ile engellilerin yaşam alanının genişlediğini belirterek, Başkan Kerim Aksu’ya teşekkür etti.

G.Ü Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Sergen Daştan, topluluk olarak Üniversitemizin çevresine durak kütüphanesi ve vatandaşlarımız için yapılan engelli şarj istasyonu için Giresun Belediyesi ve Belediye Başkanımız Kerim Aksu’ya tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim dedi.

G.Ü. Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Aslan buranın geçen senelerde ki hali ile şimdiki hali arasında çok fark olduğunu belirterek; “Şimdi daha modern ve daha temiz bir ortam sağlandı. Ulaşım konusunda öğrenci arkadaşlarımızın çok büyük sıkıntıları var. Belediye Başkanımızla bu konuyu konuştuk. Belediye otobüslerinin artırılacağının sözünü verdi. Giresun Üniversitesi 32 bin kişilik büyük bir aile. Bu gün açılışı yapılan durak kütüphanesi gibi hizmetlerin devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?