Vali’den, PKK/KCK Operasyonundan Sonra Emniyet’e Övgü

Vali’den, PKK/KCK Operasyonundan Sonra Emniyet’e Övgü

Vali Karahan İlimizde YGD-H’ ye Yapılan Operasyonu Değerlendirdi.

Giresun Valisi Hasan Karahan, 11/03/2016 tarihinde PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması YGD-H’ye yönelik gerçekleştirilen operasyon hakkında açıklama yaptı.

Vali Karahan açıklamasında; “23.11.2015 tarihinde bölücü terör örgütü PKK/KCK’nın gençlik yapılanması YDG-H’nin İlimizdeki faaliyetlerinin tespiti ve deşifre edilmesine yönelik Giresun Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma izni ile Emniyet Müdürlüğünce çalışmalara başlanmış, soruşturma kapsamında Giresun Ağır Ceza Mahkemesinden şahıslar hakkında Ceza Muhakemesi Kanununun 135. Maddesi kapsamında “İletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması” ve 140. Maddesi kapsamında “Teknik araçlarla izleme” kararı alınarak gerekli tespitler yapılmıştır.

11.03.2016 günü PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması YDG-H’ye yönelik olarak yapılan planlı operasyonda; eşzamanlı olarak İlimiz Merkez ve Piraziz ilçelerinde toplam (10), Batman ilinde (1) adrese girilmiş ve Giresun Üniversitesinde öğrenim gören toplam (26) şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda ele geçirilen çok sayıda örgütsel doküman, kitap, cd ve materyale el konulmuştur. Gözaltına alınan şahıslardan 5’i Emniyet Müdürlüğündeki ifadelerinin ardından 12.03.2016 günü serbest bırakılmıştır.

14.03.2016 günü Adliye’ye sevk edilen 21 kişiden 3’ü Cumhuriyet Savcılığında verdikleri ifade sonrası serbest kalmışlar, Cumhuriyet Savcılığınca mahkemeye sevk edilen (18) kişiden 11’i Sulh Ceza Mahkemesindeki sorgularından sonra tutuklanmış, 7 kişi ise Yurtdışı Yasağı ve Adli Kontrol Kararı verilerek serbest bırakılmıştır. Tutuklanan (11) kişi 15.03.2016 günü saat 06.00’da Giresun E Tipi Kapalı Cezaevine teslim edilmiştir.

Emniyet güçlerimiz devletimizin bekası, milletimizin huzur ve refahını temin için gece- gündüz görevinin başında, sorumluluğunun farkındadır. İlimizde güvenliğimizi tehdit eden hiçbir eylem ve oluşuma izin verilmeyecek ve Giresun huzurlu bir şehir olmaya devam edecektir.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?