VİRÜSE KARŞI SEFERBERLİK

VİRÜSE KARŞI SEFERBERLİK

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları,virüse karşı herkesi duyarlı olmaya çağırdı.Dün bir basın toplantısı düzenleyen Sarıfakıoğulları,yurt dışından gelen vatandaşların takip edildiğini ve gerekli kontrollerin yapıldığını dile getirdi
Sağlık Müdürü Ahmet Bal ile birlikte detayları anlatan Sarıfakıoğulları ,Umre dönüşleriyle ilgili de önemli mesajlar verdi ve Giresun’da olumsuz bir bulguya henüz rastlanılmadığını ifade etti
Vali Sarıfakıoğulları: “Giresun’da 30 Koronavirüs şüphelisinin 18’inin sonuçları negatif çıktı, 12’sinin ise sonuçları bekleniyor”
Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Giresun’da 30 Koronavirüs şüphelisinin 18’inin sonuçlarının negatif çıktığını, 12’sinin ise sonuçlarının beklendiğini söyledi.
Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları ve İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ahmet Bal, Giresun’da koronavirüs salgını ile ilgili alınan tedbirleri ve çalışmaları basın mensuplarıyla paylaştı.
Valilik konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Sağlık Müdürlüğü yetkililerince koronavirüsle ilgili bilgilendirmeler içeren bir sunum gerçekleştirildi. Giresun genelinde tüm sağlık çalışanlarına gerekli eğitimlerin verildiğini ve verilmeye devam ettiği belirtilirken, herhangi bir olumsuz vaka durumunda gerekli hazırlıkların tamamlandığı belirtildi.
Toplantıda konuşan Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Nisan ayı sonuna kadar ildeki toplumsal tüm faaliyetlere ara verildiğini belirterek Giresun’da yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.
Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında dezenfekte çalışmalarının devam ettiğini belirten Vali Sarıfakıoğulları ”Vatandaşlarımızdan birbirleriyle olan ilişkilerinde çok yakın mesafede bulunmamalarını rica ediyoruz. Gerekli dezenfekte çalışmalarımızı şehrin tüm yerlerinde yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Virüsle savaşmak kadar bizi yoran bir diğer konu ise sosyal medyada çıkan asılsız haberler. Bu konuda da özellikle siz değerli basın mensuplarımıza büyük görev düşüyor. Böyle asılsız paylaşımları ciddiye almayalım. Basın olarak bizlere yardımcı olun” dedi.
Giresun’da bugüne dek 30 şüpheli vaka görüldüğünü ve bu şüphelilerden alınan numunelerin 18’inin sonucunun negatif olduğunu belirten Vali Harun Sarıfakıoğulları “12 numunenin sonuçlarını ise bekliyoruz. Giresun’un referans laboratuvarı Samsun’da bulunuyor. Aldığımız numuneleri buraya göndererek sonuçları bekliyoruz. Şu anda ilimizde herhangi bir olumsuzluk yok” diye konuştu.
“Umreden dönen Giresunlular 3 kez kontrolden geçtiler”
Vali Sarıfakıoğulları önceki gün Giresun’a gelen umrecilerle ilgili çıkan haberler üzerine ise “Giresun’a gelen umrecilerimiz 3 kez kontrolden geçtiler. İlki Suudi Arabistan’da, daha sonra yurda ilk giriş yaptıkları havalimanında ve daha sonra da memleketlerine geliş yaptıkları havalimanında, o zaman bakanlığın bir yaptırımı olmadığı için gerekli kontroller sağlandıktan sonra evlerine gönderildiler. Sağlık müdürlüğümüz yetkilileri evde geçirilecek süre içerisinde sürekli onlarla irtibata geçerek durumların seyrini izliyorlar. Şuana kadar herhangi bir problemimiz yok” açıklamasında bulundu.
Sarıfakıoğulları,Giresun’dan umreye giden ve önceki gün Giresun’a dönen 52 vatandaşın kontrollerinin yapıldığını belirterek””Ulusal basında yer alan ‘Giresun’da umreden dönenlere karantina yok’ benzeri başlıklarla yer alan haberlerde yer alan iddialarla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için bir açıklama yapılmasına gerek duyulmuştur. Söz konusu haberlerde umreden dönen bazı vatandaşlarımıza karantina uygulanmadan evlerine gönderildiği ile ilgili haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Karantina kararının alındığı tarihten sonra ilimize gelen umre ziyaretçisi bulunmamakta olup, karantina kararı alınmadan önce umre ziyaretinden dönen vatandaşlarımız havalimanı ve ilçelerde sağlık taramalarından geçirilmiştir. İlk kontrol ve tetkikleri yapıldıktan sonra evlerine gönderilen, aralarında din görevlilerinde bulunduğu umreciler için 14 günlük izole kuralı başlatılmış, 14 gün boyunca evlerinden dışarı çıkmayacak ve misafir kabul etmeyeceklerdir. Bu konuda vatandaşlarımıza Sağlık İl Müdürlüğü tarafından gerekli bilgilendirme yapılmıştır. ” dedi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?