YILBAŞI KUTLAMAK YAKIŞIR MI?

YILBAŞI KUTLAMAK YAKIŞIR MI?

Hz. Muhammet peygamber efendimize miladi 610 yılında “Yaratan Rabbinin ismiyle oku. O Rabbin ki, insanı bir kan pıhtısından yarattı.
Oku. Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O, insana kalemle yazmayı öğretendir.” Ayetiyle başlayan kitabımız Kur’an Müslüman yaşam tarzını anlatmış, peygamber yaşam tarzı olan sünnetle destekleyerek Müslüman yaşam sınırlarını belirlemiştir.
Bu yaşam tarzında haram ay vardır ki Müslümanlar Kur’an’da, gökler ve yeryüzü yaratıldı­ğı zaman Allah katında ayların sayısının on iki ve bunlardan dördünün haram ay olduğu açıklanıp insanların o aylar İçinde Allah’ın koyduğu yasağı çiğneyerek ken­dilerine zulmetmemeleri istenmiş (Tevbe 9/36), ayrıca haram ayda savaşma­nın büyük günah olduğu (Bakara 2/ 217), bu aya karşı saygısızlık edilmeme­si gerektiği (Mâide 5/2) ve saygıya lâ­yık bir mâbed olan Kabe ile birlikte ha­ram ayın da insanların iyiliği için bir se­bep kılındığı (Mâide 5/97) belirtilmiş­tir.
Buna rağmen peygamberimizden sonra haram ay yasaklarına Müslümanlar tarafından dahi uyulmaması, Müslümanlara zulmün de Haçlı’lar tarafından devam etmesi manidardır. Diğer yandan Müslümanlara Ramazan, Kurban Bayramı hediye edilmiştir. Bizler haram aylara uymazken RAMAZAN, KURBAN, bayramını Müslümanlar kendi aramızda kutluyoruz.
Diğer din mensupları bizim kurbanımıza ortak olmazken, Ramazan Bayramımı mızı bizimle kutlamazken, haram aylara saygı göstermeyip Müslümanlara zülme devam ederken biz Hıristiyanlar tarafından “kurtarıcı Mesih Hz. İsa’nın doğum gününün geleneksel olarak kutlandığı,
Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodokslarsa, Noel’i Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak’ta NOEL yılbaşı bayramını onlarla bir neden kutlarız.?
Necip Fazıl “7 Hıristiyan 1 danaya ortak olmadıkça bir çam ağacı süslemem” diyerek güzel bir tespit yapmıştır.
Bizler geçen mali bir yılın muhasebesini yapıp, eksik noksanlarımızı görüp yeni mali yılda neler yapabiliriz in muhasebesini yapmamız gerekir iken bunu bir dönüm noktası olarak görüp değerlendirmeliyiz.
Oysa işyerlerinin kapılarına haç işareti gibi sembollerle süslemek, çalgılı, çengili eğlenceler düzenlemek, içki içmek çılgınca alışverişler yapmak tamamen haçlı özentidir. İsteyen istediği gibi yiyip içip eğlenmekte özgürdür. Şahsen mesuliyeti Allaha’dır. Ben özellikle Hıristiyanların bayramına iştirak edercesine aynı yılbaşı akşamında yapılmasını yadırgıyorum.
Gelin onlar bizim Ramazan Bayramımıza, Kurban Bayramımıza, kurbanımıza iştirak ederlerse bizde onların yılbaşı bayramına iştirak edelim. Biz kurban keserken onlar vahşet hayvanlara kıyılıyor diyor karşı çıkıyorsa bende, yılbaşında ormanlardaki çamları kesip yeşili yok ediyor; doğaya zarar veriyorsunuz derim. O halde Hıristiyanlar bayram yaparken onlara eşlik etmek doğrumu? Müslüman bayramlarını müminler barış vesilesi görüp dargınlıkları ortadan kaldırma dini vecibe olduğu için eda ederken, Hıristiyan dünya barış bayramımıza iştirak ederse bizde onların NOEL bayramına iştirak edebiliriz.
Vesselam.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?