YILMAZ’DAN, ÖZEL İDARE BİNASI İLE İLGİLİ ŞOK SORULAR

YILMAZ’DAN, ÖZEL İDARE BİNASI İLE İLGİLİ ŞOK SORULAR

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz,Özel İdare mal varlıklarının değersizleştirildiğini öne sürdü.
İl Genel Meclisi toplantısında konuşan Yılmaz”Özel İdare mal varlıklarının nasıl değersizleştirildiği ile ilgili en çarpıcı işlemin kararını daha yeni,yani İl Genel Meclisi Eylül ayı toplantılarımızın 05.09.2020 tarihli birleşiminde aldık. Söz konusu olan Teyyaredüzü mahallesindeki İl Özel İdaresi Hizmet Binamızın değeri 108 Milyon olarak belirlenmiştir. CHP Grubu olarak daha başında, Valimiz sn. Enver Ünlü’ye ve İl Genel Meclis üyelerimize ,13 katlı binaya kat irtifakı kurularak ,kurumun ihtiyacı olan en az 4 katın Özel idareye tapulandırılması ve kalan 9 katın diğer kamu kurumlarına değerinde satılabilme, kiralanma yada trampa edilebilme şeklindeki önerimizi sunduk.”dedi.
Yılmaz şöyle konuştu: “ Ancak o gün meclise gelen gündem maddesinde gördük ki, yaklaşık 16 dönüm üzerine kurulu 108 Milyon değerindeki yerimize karşılık , üstelik CHP’li Belediye Başkanı Kerim Aksu zamanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı konut alanı olarak plan değişikliğine itiraz edilmişti.
Mahkeme kararı ile de konut alanı olamayacağı kesinleşen ,imar durumu Park ve yeşil alan olan 24 637,30m2 TOKİ’ye ait eski SSK Hastanesi yeri ve Gedikkaya mahallesinde 3237,89m2 Özel Hastane yeri ile 5 milyon nakit para karşılığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile trampa istenmekteydi. CHP Grubunun 7,MHP’nin 1 toplam 8 red oyuna rağmen ,AKP’nin parmak üstünlüğü ile hem de 5302 sayılı yasanın 16.maddesi 5.fıkrası ve İl Genel Meclisi Çalışma yönetmeliğinin 20.maddesine aykırı olarak komisyona bile havale edilmeden ışık hızıyla geçti bu karar.
Yani 200 Milyon’un üzerinde borcu olduğu bilinen Özel İdarenin en değerli malı ,bu trampa ile 108 milyondan ,30-40 milyona indirilmiş oldu. Şimdi soruyorum. Ortada Ordu İdare Mahkemesinin 10/04/2019 tarih ve E:2018/293,K:2019/504 sayılı Konut alanı iptal kararı varken ve buna dayalı kendi meclis kararına rağmen Giresun Belediyesi yasa dışı bir imar değişikliği yapabilecek mi? İl Özel İdaremizin en az %50 zararına olan bu çıtır işin yani trampanın hesabı birilerinden sorulabilecek mi biz de merak ediyoruz açıkçası .Ayrıca kurumu zarara uğratan bu işlemin iptali için CHP Grubu olarak dava açacağımızın Giresun halkı tarafından bilinmesini istiyorum. AKP iktidar temsilcileri,2014 yılında Kurumun bütün mal varlıklarını satışa çıkarma gerekçesini, İl Özel İdarelerinin kapatılacağı ve Giresun’un Bütün Şehir olacağı iddiası ile savunmuştu .O gün borcu yaklaşık 50 Milyon oldu. Bugün de aynı gerekçe söyleniyor ama borç azalacağına 200 Milyonu çoktan aştı ve kurum borç batağı içinde yüzüyor. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar