14 MAYIS 1950: (MİLLİ İRADENİN ZAFERİ) BEYAZ İHTİLAL

14 MAYIS 1950: (MİLLİ İRADENİN ZAFERİ) BEYAZ İHTİLAL

Demokrat Parti 70 yıl önce 1946’da kuruldu… ” YETER. SÖZ MİLLETİNDİR.”

“Demokrat Parti, Türkiye’de demokrasinin miladıdır”

“ 14 Mayıs, bizim için olduğu gibi memleketimizde de bir zaferin ayıdır.

14 Mayıs, Kutlu bir gündür. Demokrasi bayramıdır. 14 Mayıs, Devletle milletin arasına örülen duvarların yıkıldığı bir gündür. 14 Mayıs, Milletin asli sahibi olarak iradeyi ele aldığı bir gündür.”

“14 Mayıs 1950’de iktidara gelen bizzat milletin ta! kendisidir” 60 yıl sonra Demokrat Parti, 7 Ocak 1946’da kurulan ve dört yıl sonra yapılan seçimlerde (14 Mayıs 1950’de) 27 yıllık tek parti dönemini sona erdiren, Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk defa serbest seçimle iktidarı kazanan siyasi partisidir.

Sırasıyla 1950, 1954 ve 1957 seçimlerini kazanmış ve on yıl boyunca (1950-1960) iktidar olmuştur. Demokrat Parti, 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi ile iktidardan düşürülmüş ve 29 Eylül 1960’ta kapatılmıştır. Demokrat Partinin kısa adı “DP”dir.

14 Mayıs 1950’de iktidara gelen sadece Demokrat Parti değil, bizzat milletin kendisidir. Devletin, milletin ayağına gitmesidir. Devletinden kaçan, korkan vatandaşın devleti ile buluşmasıdır.

Milletin mukadderatına sahip çıkmasıdır. Türk Devleti ile Türk insanı, Türk milleti arasına örülen duvarların yıkıldığı gündür.

Tek partili siyasi dönem, Demokrat Parti liderlerinin cesur çıkışları, olgun ve aklı önceleyen, milleti dikkate alan siyaset anlayışları neticesinde yine milletin çoğunluğunun arzusu yönünde neticelenmiş; ‘’Demokrat Parti  55 yıl önce okunan bir ezan için halk sokaklara döküldü. Gözler minarelere çevrildi. ve ilk Allahuekber nidasıyla birlikte ülkeyi bir gözyaşı seli kapladı’’.

Türkiye büyük bir hızla dünyanın yükselen yıldızı haline gelmiştir. “Türkiye’nin DP ile birlikte gelişip kalkınması süreci, bir askeri darbe ile kesintiye uğramıştır”  Maalesef, Türkiye’nin DP ile birlikte demokrasi içinde gelişip kalkınması süreci, bir askeri darbe ile kesintiye uğramış; ülkemiz ve insanlarımız bu talihsiz dönemin faturalarını çok ağır bir şekilde ödemiştir.

İşin üzüntü verici yönü şudur ki, siyasi hayatımızın ilk seçilmiş başbakanının ve hükümetinin antidemokratik şekilde görevden uzaklaştırıldığı darbe döneminin başlangıç günü, ülkemizde uzun yıllar halka rağmen “Hürriyet Bayramı” olarak nitelendirilmiş ve kutlanmıştır. Bu mantık ve akıl tutulmasının ürünü süreç, daha sonraki darbeler bakımından da meşrutiyet sağlayan bir zemini teşkil etmiştir.

Demokrat Parti ”Türkiye’de demokrasinin miladı, 14 Mayıs 1950’nin 66. yıl dönümünü Demokrat Parti’nin iktidara gelişinin yıl dönümü olan ”Hür seçimle, milletin oyuyla gelmiş ilk Başbakanı’nı şehit vermiş. Bir ülkenin evlatları olarak, 14 Mayıs’ın anlamı üzerinde çok iyi düşünmeliyiz. Bir kez daha demokrasi şehitlerimizi, merhum Başbakanımız Adnan Menderes, Dış işleri Bakanımız Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanımız Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm dava arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun. Cenab-ı Allah’ın rahmeti üzerlerine olsun”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?