AFAD ÖNEMLİ BİR ADIM ATIYOR

AFAD ÖNEMLİ BİR ADIM ATIYOR

Ülkemizde afet ve acil durumlarda ne yapılması gerekir konusunda ne yazık ki doğru bir eğitim ve öğretim yapılmadığını hepimiz biliyoruz.

Zaten hayatımızı pamuk ipliğine bağlamış ve “ne olursa olsun, başa gelen çekilir, at’ın ölümü arpadan olsun, aman be bize bişi olmaz” anlayışı ile hayatımızı idame ettirip gidiyoruz.

Başımıza bir şey gelmeden ne tedbir ne de koruyucu bir önlem alıyoruz. Öyle kolay kolay yumurta kapıya gelmeden adım atmayı pek sevmeyiz. Huyumuz kurusun yapacak şey çok az diyelim.

Hafta sonu Bulancak’ta Atatürk Ortaokulu’nda Giresun AFAD müdürlüğünün yaptığı bir etkinlik vardı. Bende gazeteci olarak haber için gittim. AFAD öğrencilerin özellikle bu konuda bilgi sahibi olmasını istediği için bir kitapçık bastırmış. Afet ve Acil durumlara karşı eğitim kiti adlı bu küçük kitapta ne yapılması gerekir diye bilgiler yer alıyor.

Bu konu aslında bir kitapçık olarak değil ders olarak bütün okullarda ve üniversitelerde yer almalı ve zorunlu olmalıdır. Çok lazım olan ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan afet ve acil durum dediğimiz bütün durumlarda başımıza gelecek her sıkıntılı hal’de ne yapmamız gerektiğini ömür boyunca bilmek gerekir. Afet ve felaketlerde bazı ülkeler ana okulları da dahil olmak üzere ders olarak eğitim sistemi içinde aksatmadan devam ediyor.

Biz de ise adam sendecilik egemen olduğu için başımıza her gelen afetten sonra ağlayıp sızlaşıyoruz. Bunu azaltmanın en iyi yolu AFAD ve benzeri kurumlar ile sivil toplum kuruluşların hiç durmadan yapacağı eğitim ve kurslarıdır.

Okullarda ders olur mu bilemem ama AFAD Giresun da güzel bir adım atmış çalışmayı Giresun geneline gezerek anlatacak.

AFAD müdürü Halil Topatan’a ve şube müdürü Göksel Elifoğlu’na Allah kolaylık versin diyelim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?