Ak Parti’nin Vazgeçmediği İsimlerden Biri de Nurettin Canikli

Ak Parti’nin Vazgeçmediği İsimlerden Biri de Nurettin Canikli

AK Parti’den dört dönem milletvekili  seçilen Nurettin Canikli,  partisinin vazgeçemediği milletvekilleri arasında yer alıyor.

AK Parti’nin vazgeçemediği 12 milletvekili var. AK Parti, kurulduğu 14 Ağustos 2001 tarihinden sonra girdiği ilk seçim olan 3 Kasım 2002 erken genel seçimde yüzde 34.4 oy alarak 365 milletvekilliği kazandı. Bu tarihte iktidara gelerek hükümeti kurma görevini üstlenen AK Parti, bu tarihten sonra girdiği 2007, 2011, 7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015 ve son olarak 24 Haziran 2018 seçimlerinde birinci olarak hükümeti kurma görevlerini üstlendi. AK Parti’nin, 2002 seçiminden bu yana, vazgeçmediği milletvekilleri oldu. Bazı milletvekilleri, 22. 23. ve 24. dönemlerde aralıksız olarak milletvekili oldukları için, üç dönem kuralı nedeniyle 25. Dönem’de milletvekili listesinde yer almayarak parlamentoya giremedi. AK Parti’li 12 milletvekili, 2002’den beri 16 yıldır aralıksız bir şekilde parlamentoda yer aldı. Bu milletvekillerinden 9’u, vekilliğin yanı sıra AK Parti hükümetlerinde Başbakanlık ve bakanlık görevini yürütürken; 3 milletvekili ise AK Parti Genel Merkezinde ve parlamentoda önemli görevler üstlendi.

AK Parti’nin vazgeçmediği milletvekillerinden birisi de Nurettin Canikli oldu. Bu Dönem İstanbul Milletvekili seçilen AK Parti’li Nurettin Canikli, 22. 23. 24. 26. dönemlerde ise Giresun Milletvekili olarak görev yaptı. Canikli, daha önce, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı ve Milli Savunma Bakanlığı görevlerini üstlendi.

Nurettin Canikli’nin yanı sıra Ak  Parti’nin vazgeçemediği diğer isimler ise Binali Yıldırım, Bayram Özçelik, Hakkı Köylü, Mustafa Ataş, Hayati Yazıcı, Taner Yıldız, Mehdi Eker, Recep Akdağ, Bekir Bozbağ, Mevlüt Çavuşoğlu, ve  Mustafa Elitaş oldu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?