ALLAH SONUMUZU HAYIR EYLESİN

ALLAH SONUMUZU HAYIR EYLESİN

‘Yüce Allah ben insanları ve cinleri beni tanısınlar ve bana kul olsun diye yarattım’ diyor.

Bu ilahi emre ne kadar uyuyoruz acaba. Yüce Allah ezeli ervahta ruhları yarattığı zaman “Ben sizin Rabbiniz değil miyim”diye sordu.

İlk insan ve ilk peygamber hazreti Âdem babamız ve son dünyaya gelecek insanın ruhu ve yaratılmış tüm ruhlar evet sen bizim rabbimizsin dediler. Onun için dünyaya gelen her çocuk İslam üzere doğar.

Eğer İslam’ı bir ailenin çocuğu ise İslam üzere eğitilir ve ömrü sonunu kadar İslam üzere Yaşar ve Allaha Müslüman olarak kavuşur. Bu dünyada yaşadığımız ömür bizim elimizde değil. Yüce Allah’ın elindedir. Ancak hiç ölmeyecek gibi yaşayacağız. Yarın ölecek gibide ibadetle meşgul olacağız. Dünyayı öyle işleyeceğiz ki örnek kişi olarak gösterileceğiz. Bir gün ölüm başımıza gelecek. Ölümün şekli ne olursa olsun. Sonuç olarak Allah’a döneceğiz. Bizlerin vücudunu hocalar yıkayacak ve kefenleyecek. Sonra oturduğumuz evin önünden (oturduğumuz evler son model kaloriferli ev-köy evi-gecekondu veya çadır olabilir) duamız yapılıp komşularla helallik alınıp artık evinden ayrılırsın. Geri dönüş yok artık. Bizleri omuzda veya cenaze arabasıyla götürürler. Caminin önündeki musalla taşının üstüne tabutumuzu koyarlar.

Gelen din kardeşlerimiz cenaze sahiplerine baş sağlığı dilerler dua okurlar. Cemaatten helallik alınır. Cenaze namazı kılınır. Cenazemiz kabristanlığa götürülür. Arkadaşlar tarafından kabrimize konuluruz. Üzerimiz kapatılır. Dualar okunur. Cemaat ayrılır. Ailemizde ayrılır. Amelimizle baş başa kalırız. Allah yardımcımız olsun. Sorgu melekleri gelir (münker ve nekir) kabirde Rabbin kim-Nebim kim-kitabin nedir ve kıblen neresidir sorarlar. Kabirde yüce Allah’ın izni ile ve peygamberimiz hazreti Muhammed A.S.V’ın Şefaati ile Rabbim Allah, Nebim hazreti Muhammed Aleyselam, Kitabım Kur’an-ı kerim ve kıblem Kâbe diye cevap veririz. Kabrimize cennetten bir pencere açılır. Cennetteki yerimiz bize gösterilir. Kıyamete kadar bu cennet hayatı devam eder.

Allah korusun(kâfirler için kabir hayatı cehennemden bir hayattır) İnsanların bir ömrü olduğu gibi dünyanında bir ömrü var. Kıyamet koptuktan sonra dünyada hiçbir canlı kalmayacaktır. Yüce Allah dünyayı bir zaman boş bırakacak. Allah İsrafil Aleyselamı diriltecek sur’a üfleyecek. Başta Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed S.A.V dirilecek ve tüm peygamberlerimiz insanlık dirilecek. Bu hesap gününde yüce Allah cc. dünyada ne işlemişsek hepsinden hesaba çekiliriz. Müslümanlar olarak yüce Allah’ın affına ve merhametine hazreti Muhammed Aleyselamın Şefaatine sığınarak hayır hesabımızın ağır gediğine inanırız. Allah’ın izniyle ve hazreti Muhammed Aleyselamın Şefaatiyle sırat köprüsünü geçerek ebedi yaşayacağımız cennetteki hayatımıza başlarız. Bu hayat artık ölümsüz hayattır.

Tabi bu hayatı kazanmak için Allah’ın Kur’an’ındaki emirlerini yerine getirmek için bu fani dünyada uğraşacağız. Yüce Allah’ımızın emri olan günde beş vakit Namazımızı kılacağız. Kılmak için gayret edeceğiz. Haramlardan uzak olacağız. Devamlı tövbe istiğfar edeceğiz. Hazreti peygamberimize selatüselam getireceğiz. Kelimeyi tevhit okuyacağız. Yüce Allah’ın Allah (C.C) ismini dilimizden eksik etmeyeceğiz. Her işe başlarken besmele ile başlayacağız. Hiç unutmayalım ki bu fani dünyadan göçeceğiz. Ana karnından geldik dünyaya, kefenimizi giydik döndük Mevla’ya. Allah (C.C) Ehl-i Beyt’in yüzü suyu hürmetine dünyasını ve ahiretini kazanan Allah dostlarının yolunda olmayı son nefese kadar nasip eylesin. Allah sonumuzu hayır eylesin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar