BAĞIMSIZLIK UĞRUNA YİTEN CANLAR

BAĞIMSIZLIK UĞRUNA YİTEN CANLAR

GiRESUN, Giresun oldu’da niçin sevilmedi ? Gelişmedi ? Giresun’un kazaları , büyükşehir oldu adeta uçuyor. 1914 sayımın da Giresun merkezin de 34 adet irili ufaklı fabrika varlığı kayıtlar da mevcut.işgal görmemesine rağmen Pontus çetelerinin ayaklanması giresunu sarsmıştır. (Rum-Ermeni- gayri müslimler askere gitmiyorlar, ticaretle uğraşıyorlar.)

Ayaklanmaları bastırmak için kurulan 42-47 inci alaylar bölgedeki isyanı, Koçgiri isyanı nı kendi imkanlarıyla bastırmış. Düğüne gider gibi ölüme giden 10.000 şehit. Mezar yerleri dahi belli değil. Mezarı belli olan şehit.300 civarında. 42 Alaykonutanı. HÜSEYİN AVNİ Alparslan’ın mezarı dahi bulunamadı. Gidenden;geri gelen 260 kişi. T.C. Giresun’da ekonominin iyi olmasını istiyorsak öncelik yerli- milli üretimi sanayiyi geliştirmeliyiz.

Mangal dağı altın vuruşunu yapanlar bu ülkede yaşayan azınlıkların idallerini yerle bir etti. Azınlıkların torunları kinle beslendi hiç unutmadı. Mangal dağı eteklerinde elindeki kamalarıy la düşmana taaruz ederken kendine süngü dahi veremeyen vatan evlatları ülkesi bağımsız olsun diye toprağa düştü. Kaybedilen lerin yerini gelen nesiller dolduramadı.

Yazılan kırk reçete bir derde derman olmadı. Bu kin hiç unutulmadı. Neden’mi? Dıştaki, içteki ejderhalar bir türlü kana doymadı, ticaret tamamen Osmanlı’dan bu yana azınlıklar ın elinde, gelişmeye’de burdan devam ediyor. Atalarının isyanını bastıran GİRESUN’a rahmet okuyacak değiller her halde. Taht sahipleri zevk’i, sefa’da, halimizi, feryadımızı cihan duymadı.

Bu kin Giresun’a yatırım yapılmamasına, mevcutlarında taşınmasına sebep oldu. İstanbul da bu gün dahi işyeri kapılarına Giresunlu işe alınmaz yazılarını başka türlü nasıl izah edebiliriz.? Giresunlunun pek bilinmeyen özelliği devletin mührünü koyduğu yerde hiç düşünmeden canını ortaya koymaktan çekinmemelidir.

Can ortaya koyulunca’da can pazarından şanslı geri gelebilen gazilerimiz ise pek nadir’dir.Akköy’den RAŞİT BIÇAKÇI, 1913’de bulgar şavaşında katıldığı ordu da 8 yıl tüm cepelerde şavaşlara bire bir katılıp mangal dağında ki muharebeler den sağ çıkan evine dönen nadir cengaver.

HACI ALİ ÖZDEMİR, (sıhhiye) ESSU hacı ağa. Mahalle yolunun ağzındaki armut ağacının altına oturur ,mangal dağı harbini anlatırdı. Eşimin büyük dedesi MUSTAFA AYDIN, ATATÜRK’ün özel muafızı. TEMÜR TEKEOĞLU ATATÜRK’ün seyisi.

1978 merkez Akköy 4 sınıftayız. AYŞE öğretmen TEMÜR tekeoğlu’nu sınıfa misafir etti Atatürk’ü gördünmü ? SARI Paşa’yımı?

Görmezmiyim yanındaydım hep derdi. Öğretmen ne derdi? O hiç konuşmaz kahvesiyle, sıgarasını içer, herkes gelir konuşur. Herkes’i dinler hiç konuşmazdı.

Öğretmen millet Atatürk için ne derdi? SARI paşanın akşamdan aleyhine konuşanın sabaha kaz boğazı gibi boğazı uzardı. Dedi.ne demek istediğini anlayamamıştım. OSMAN ağanın bağ evinde baskına uğramasının ardından Çankaya köşkünde Atatürk’ ün, özel muhafızları, görevini yürüten Giresunlular derdest edilip, infaz için düzenli ordu askerleri tarafından duvarın altına dizilmişler, tam infaz edilecekleri anda, KAZIM KARABEKİR PAŞA infazı durduruyor, 180-200 civarın daki giresun lu muhafızların her birini ayrı birliklere dağıtıyor, dağıtım oldukları birliklerden peyder pey terhis ediliyor.

Dedemin 3 KARDEŞİ Sarıkamış’ta şehit, 1 i Sarıkamış’ta cesedi kurda kuşa yem olduğu için ölümü dahi verilmemiş.Tablodaki hacı veli nüfüs kayıtlarında kayıp mahkeme molla Mahmud’un arazisinin 3/1 ini kayıp diye Hacıveli’ye tescil etmiş. 1919 kayıp olduğundan eski miras kanununa göre intikal yapılacakmış. Eski miras kanunu da çocuğu olmadığın dan Amcalarını, halaları’ nı ve kardeşlerinin çocukları mirascı’sı diyor. 300 varis olduk.

100 sene geçerse dilekçeyle hazineye devrettirip 2019 da hazineden satın alacakmışız. Şimdi soruyorum ? Bize Allahtan reva mı ?

Vatan için öl, yüz yıl sonrada vatana cereme parası ver. Şeref madalyası istemedik kendimizi kurtaramıyoruz, 1 amcam çete faaliyetleri esnasın da şehit, temmuz 1919 ölüm tarihleri bu da düzenli şavaşlara katılamadan Giresun civarlarındaki faaliyetlerde şehit olduklarını gösteriyor, kurtuluş savaşı şehidi.. Ne ocaklar söndü bağımsızlık uğruna, bizler bu canlar uğruna kazandığımız bağımsızlığımızı koruyabiliyormuyuz?

Günümüzde bağımlı olmak için can verenlere şaşıyorum. Bağımsız olmak için insanlar şehit oldu. Atilla’nın ateşi vardı içlerinde Dumlupınar, mangaldağı cehennemini bilirsin elbet! Şehitler den 50 milyon bekçisi olan sarsılmaz bir kayadır bu ebedi Vatan! Günümüzde nankör insan, maraba olmak için insan öldürüyor. Bağımsızlık demek ki dikenli, insanlara batıyor. Bağımlı olunca geçimi ağanın üstüne atıp rahat edeceğinizi’ mi sanıyorsunuz ? 1912-13 Rusların desteklediği bulgarların, Edirne’yi kuşattığı şavaşta dedemin büyük kardeşi bacağından yaralandığı, gazi olduğundan dolayı hayatta kalabilmiş. Kız kardeşi nin eşi şehit, kız kardeşi nin evini çeteler basıp 2 aylık çocuğu kundak ta HACİSİN AKKAYA 1919-1991, iken kız kardeşini öldürüyorlar.

Dedem, yeğenini yanına alıyor, 12 kişinin yaşadığı Molla Mahmut’un ailesinde kalan 2 kişi aile de, ilk çocuk sesi Hasan Gürel’in kızı Emine ile 1926 da duyuluyor, dedem -kardeşi ölenlerin sevgilerini yeğen’i hacisinin üstüne titreyip büyüterek kendilerini avutuyorlar. Akköyün en kalabalık ailesi artık bitmiş , tükenmektedir. Neden ? Vatan bağımsız olsun diye, artık tek yadigar yeğenleri tek tutunacakları dallarıdır.

18 yaşına dek üstüne titreyerek yanlarında büyütüyorlar evlendirip dedesi Molla Mahmut un en değerli arazisine yeğenini mesken tutturuyor’lar. Dedem 5 kardeşi nin 3 ü sarı kamışta, 1,i 47 alayda ilk neferlerden şehit,1 i sarıkamışta kayıp, müracat ederek bedel ödüyor, canını kurtarıyor. Mehmet ,asker toplama esnasında vefat etmiş. Büyük dedem ; MOLLA MAHMUT ( KARAİBRAHİMOĞLU Beyliğinin tapu görevlisi) 4 0ğlunun 2 sinin eşyalarını Erzincan da bir cami den alıyor. Hacıveli’nin eşyaları dahi bulunamadı diyorlar, 4 evladının acısına dayanamıyor 5 ay sonra vefat ediyor. 9 erkek 1 kız aileden bağımsızlık uğruna ölenler şehit. HASAN Gürel ( en büyük gazi ) dedem en küçük MEVLÜT KİREZ ( bedelli) hayatta kalan, ilk çocuğu Hüseyin 1928 de doğuyor, artık aile yeniden filizlenmeye büyümeye başlıyor.

NEDEN …? 29 Kasım 1920 de ORDU ( şimdi ordu ili) Tirebolu kazaları. Merkezi Giresun olmak üzere, Tirebolu, Görele kazaları ile Karahisar- Dereli kazaları birleştirilerek 10 bin kurtuluş şavaşı şehitinin hatrına Giresun, Ordu kazası’da içinde olmak üzere il yapılmıştır.

ŞİMDİ; bana özgürlüğü, bağımsızlığı anlatanlar… ABD mandası; bağımlı olalım diyen terör örgütü üyesi ahmaklar… Dedeleriniz nerdeydi? Ben söyleyeyi mi.. Osmanlı ‘da gayri müslümler vergi veriyor, askere alınmıyordu. Dedeleriniz bu nedenle hayatta kalmış olabilir mi? Bari ekmeğini yediğiniz bu ülke’ye nankörlük etmeyin, bağımsız olun. İnsan olamazsınız; ancak adam sanırlar, sallanarak gezersiniz, ülkem de , Giresun da, ne olur köpürtmeyin karadenizi dalgaları hırçın, ırmakları çağlan akmaya görsün. Ölüme düğüne gider gibi gider, Giresun uşakları, vermez vatanını, alsanda canını…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?