Bugün ÂŞURA günü…

Bugün ÂŞURA günü…

Bugün 9 Eylül Pazartesi; 10 Muharrem!
Yarın Yahudilerin de orucu ihmal etmediği bir gün…
*
Âşûrâ günü (Muharrem ayının 10’nunda) oruç tutma sünnetini ihya etmek isteyen Müslümanlar, Yahudilere muhalefet etmek adına ya bir gün önce (9 Muharrem Pazar) ya da bir gün sonra (11 Muharrem Salı) ilavesiyle iki gün oruç tutma hassasiyetini gösterirler.
Ne mutlu bu hassasiyeti gösteren Müslümanlara!..
*
Aşura tatlısı dağıtma hazırlığında olan STK ve kuruluşların dikkatine!
Âşûrâ günü gündüz saatlerinde cadde ve sokaklarda, meydanlarda “Aşura tatlısı” ikramı yapılmamalı, gündüzleri yemekli ziyafetlerden kaçınılmalıdır.
*
Âşûrâ günü cami kürsülerinde vaaz veren hoca efendiler oruçlu olmamış olsalar dahi vaaz ve sahbet esnasında su içme gafletinde bulunmamalıdır.

Âşûrâ günü herkesin oruçlu olma mecburiyeti tabii yoktur. Ancak Âşûrâ günü hürmetine oruç tutan Müslümanlara da saygı gösterilmelidir.

Âşûrâ günü cami kürsülerinde vaaz veren hoca efendiler oruçlu olmamış olsalar dahi gündüzleri vaaz ve sohbet esnasında su içmeme gafletinde bulunmamalıdır.

Özellikle sabah, öğle ve ikindi vakitlerinde camide aşura orucunun faziletinden bahsedildiği ortamlarda, namaz çıkışı cami avlularında aşura tatlısı dağıtımı gafletine de düşülmemelidir.
*
Ya Rabbi!..Yarınki Âşura günümüzü ülkemiz ve milletimiz için, bütün İslam âlemi için; tövbelerimizin kabul olunmasına, hastalıklarımızın şifa bulmasına, sıkıntılarımızdan kurtuluşuna, günümüz yezidlerinin şerlerinden emin olunmasına vesile eyle!

Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
08 Eylül 2019 Pazar / 09 Muharrem 1441

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar