Çamoluk su sporlarında merkez oluyor

Çamoluk su sporlarında merkez oluyor

Haber ve yorum: Zeki AL

Son dönemde su sporları merkezi olma yolunda ilerleyen Çamoluk ilçesi hafta sonu da kano Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yaptı.

Kelkit çayında cumartesi ve dün yapılan şampiyonaya 5 kategoride 80 sporcu katıldı.

Slolam şampiyonasına heyecana sahne oldu. Yarışmada sporcular zaman zaman zorlanırken, bazıları ise farkuru tamamlayamadı.

ÇAMOLUK, KANO İLE TANIŞTI 

Mart ayında Rafting ile tanışan Çamoluk, 4-5 Haziran günleri Kano ile tanıştı..

İlk kez Çamoluk parkurunda Türkiye Kano Şampiyonası yapıldı..

Şampiyonada ilk gün Giresun Valisi Hasan Karahan, İller Bankası Başkan Vekili Veysel Eken, Belediye Başkanı Savaş Akarçeşme, Çamoluk Kaymakamı Kemal Karahan, Artvin Yusufeli Kaymakamı Ömer Derici, Kano Federasyon Başkanı Prof.Dr.Sami Bengütay, İl  Daimi Encümeni Abdullah Kürkçü, İl Encümeni Orhan Uzunkaya, Çamoluk Rafting Koordinatörü Murat Dağıtmaç, Çamoluk Dernek Başkan Vekili Hüseyin Kızılhan, Giresun Kültür Turizm Müdürü Hulisi Güleç, Giresun İl Spor Gençlik  Müdürü Mehmet Bulut, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce,  hazır bulundu..

Şampiyonaya katılan protokol, şehir köprüsü üzerinden mehretan akımı ile Gölpark’a yüründü..Burada yapılan kısa konuşmalarla, şampiyona ve Çamoluk’un geldiği noktalar belirtildi..

Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Sami Bengütay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kano şampiyonasını Çamoluk ilçesinde düzenlenlemekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Bengütay,” Gençlerimiz burada bugün yarışacaklar. Temel eğitim alanı bu gençlerin yarışabilmesi inanıyorum ki önümüzdeki dönemlerde burada uluslararası gerçek bir akarsu slalom parkurunda bizlere yarış yapma fırsatını verecektir” dedi.

Giresun Valisi Hasan Karahan da, yaptığı açıklamada, Çamoluk’un önemli bir şampiyonaya ev sahipliği yaptığını kaydederek,” Güzel bir etkinlik..Çamoluk yaptığı farkındalıklarla örnek ilçemiz..İlk defa Kano ile g tanışan sporcularımız da burada yarışıyor..Çamoluk gösterdiği birlik ve beraberlik örneği ile bizim için itici güç oldu. Ülkemizin en güzel köşelerini bu vesileyle hem gençlere hem onların yakınlarına tanıtma imkanı buluyoruz. Emeği geçenleri kutlarım..” diye konuştu.

“Kaymakam Kemal  Karahan;” Bugün Çamoluk’ta 100 sporcu ve yönetici arkadaşlarımız var..Bir ay önce Rafting şampiyonasına ev sahipliği  yapmıştık..Bu gün Kano sporu ile tanıştık…Burada milli sporcular yetiştirmek istiyoruz”

Çamoluk Belediye Başkanı Savaş Akarçeşme; “ Bizler bir ekibiz, kaymakamlığımız, il encümenlerimiz, STK’mız, muhtarlarımız, brokratlarımız, akademisyenlerimiz ile bir bütün olarak çalışıyoruz..Başbakan Yardımcımız Sn.Nurettin Canikli büyük güç kaynağımız..Giresun’un doğa sporları merkezi olmak istiyoruz..Bu hedefte ilerliyoruz..İlçemize gelen herkese teşekkür ederim..”

Kano Federasyon Başkanı Prof.Dr.Sami Bengütay; “Çasmoluk misafirperver ve sıcak kanlı insanlar yurdu..Kano dünyada çok sevilen bir spor dalı..48 dalda ödül veren başka spor dalı yok..Bizler Çamoluk’ta gelecekte uluslar arası sporcuların çıkacağını bugünden görüyoruz..”

kano çamoluk (8)

Çamoluk Dernek Başkan Vekili Hüseyin Kızılhan; “Bizler Çamoluk’un Kelkit Çayı üzerinde böyle bir spor dalının çıkacağını beklemiyorduk..Dernek olarak heyecanlıyız..Çamoluk Derneği olarak Çamoluk’ta yapılan her etkinliğin, her yarışmaların arkasındayız, destekçisiyiz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim..

İlk gün; Demo inişi, genç bayan ve erkeklerde C-1 ve K-1 deneme yarışları, yılsızlarda bayan ve erkekler K-1 deneme yarışları, genç bayan, genç erkek

C-1 deneme, yıldız erkeklerde yarı final yarışmaları, büyük bayan ve büyük erkeklerde C-1 ile K-1 deneme yarışları olmak üzere 19 kategoride yarışlar yapıldı..Daha sonra  kanocular Çamoluk Şehiriçi köprüsü altında gösteriler yaparak , izleyenlerden alkış aldılar…

DSC_0066

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?