Dev yılanlarla şov yapıyor!

Dev yılanlarla şov yapıyor!

Keşaplı ile yılan dost olursa…

 

HABER/RÖPORTAJ: SEDAT KARAKAYA

Keşap’lı ile yılan hikayesini bilmeyeniniz yoktur.Giresun hikayelerinde bilinen bu olay belki,her ne kadar desise olsa da anlatılan olayın  gerçekçiliğini öne çıkaracak kadar ön plandadır.Konuya isterseniz bu olaydan hatırlatma ile başlayalım.Bu hikayeyi herkes farklı anlatsa da ağırlıkta anlatılan olay şöyledir:

Evet anlatılan hikaye bu yönde….Şimdi ise sizlere Keşaplı bir arkadaşımızı tanıtacağız.Kendileri Keşaplı ama Yılanla olan hikayedeki gibi yılana karşı korkusu olamayan bir isim. O hem DJ,Hem Televizyon sunucusu,hem kameraman hem de program yapımcısı.Beş parmağında beş marifet.Şafak Can Yaylaoğlu… Çok sempatik bir o kadar da cana yakın bir kişilik.Moderatörlükte olduğu gibi kamera arkasında da başarılı bir yayıncı.Snake Show yaparak hayatına farklı bir yenilik kattı.Bizim belki de televizyonlarda Safari programlarında izlerken tüylerimizi ürperten Yıldız Boa yılanları,Kırmızı kuyruklu yılanlar,Bollyt Pitonlarla akıl almaz gösteriler yapıyor.Giresun’dan Antalya’ya yerleşen Şafak Can Yaylaoğlu’na dev yılanlarla ilk temasını sorduğumuz aldığımız yanıt kısa ve net oluyor.”Soğuk kanlı ve sakin olmak!…”

Yaylaoğlu’na öncelikle hatırladığı kadarıyla Keşaplı ile yılan hikayesini sorduk.Çünkü yılanla ilgilenen bir Keşaplı’ya mutlaka sorulacak ilk soru bu olsa gerek dedik ve birde ondan dinledik…

“Bizde bir söz vardır,”Araba devrilince yol gösteren çok olur”diye.Şimdi o misal,herkesten farklı şekilde dinliyoruz bu konuya ilişkin ama benim de bildiğim kadarıyla olay şöyleymiş: Bir köylü şehirden köyüne dönüyordu. Yolda çalıların alev alev yandığını,  alevlerin ortasında da bir yılanın çaresizlik içinde kıvrandığını gördü. Yılan ne kadar çabalasa da ateşin ortasından kurtulmayı başaramıyordu.

Köylü sopasının ucuna taktığı azık torbasını ateşin ortasında ki yılana uzattı. Yılan kıvrılarak torbanın içine girdi. Adam da torbayı ateşin ortasından çıkardı. Yılan alevlerin ortasında yanmaktan kurtulmuştu.Yılan torbanın içinden çıkar çıkmaz adama: Seni sokacağım dedi. Adam şaşırdı: Ama nasıl olur, iyiliğin karşılığı kötülük olmamalı, ben seni ateşin ortasından kurtardım.

Yılan: Evet, ama yinede ben seni sokacağım.Adam yılana yalvardı. Ne olur yılan kardeş, dur yapma, yaptığım iyiliğin karşılığı bu olmamalı. Yılanı ikna edemeyeceğini anlayan köylü: Gel dedi karşılaştığımız birkaç kişiye soralım, eğer seni haklı bulurlarsa o zaman beni sokabilirsin.Sordukları ise yapılan iyilikler karşısında bu olayların bu boyuta gelmemesini söyledi ama yılanın kararından döneceği de yoktu.Kısacası yılanla bir şekilde çuvalın içine giren Keşaplı yılanla münakaşaya giriyor.Ve yılan bağırıyor.Keşaplı beni sokuyor!”diye…

 

Şafak Can’a yılanlara nasıl alıştığını sorduğumuzda ise aldığımız yanıtlar bir yana işini ne kadar severek yaptığını da anlıyoruz.Çünkü gözlerinin içi parlıyor…”Bu konuda eğitimler veriliyor.Tabiki her branşın bir eğitim bölümü vardır.Bu konuda da uzmanlar tarafından sürekli eğitimler veriliyor.Bu  eğitimler de hem yeni şovmenler hem de sirk ziyaretçilerini ilgilendiren eğitimler…Ancak Snake Show eğitmenlerinin sadece anlattıkları bir gerçek var oda soğukkanlı olmak ve yılanlara karşı sevecen yaklaşmak.Yani bu iki şartı uygulamanız halinde hiçbir sorun yaşamazsınız.Yoksa 2 kurala karşı bilginiz yeterli değilse veya başarılı olamamışsınız bunun faturasını Allah muhafaza canınızla ödeyebilirsiniz.Çünkü vücudunuzun bu durumlara karşı verecek olduğu tepkiler bu yılanlar tarafından olumsuz sinyaller içererek öfkelenmesine yol açabilir” dedi.

‘Giresun’dan uzak yaşamaya hala alışamadım’ diyen Yaylaoğlu,”Giresun’dan yada yaşadığınız ilden medya alanında teklifler gelse yeşil ışık yakar mısınız” şeklindeki sorumuza “seve seve “yanıtını verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?