Dünyaca Ünlü The Economist Dergisinin 15 Nisan Saçmalaması?          

Dünyaca Ünlü The Economist Dergisinin 15 Nisan Saçmalaması?          

Uluslararası ilişkiler ve ekonomi hakkında yazıları ile ünlenmiş, olan The Economist dergisi 2016 yılı başında Kuzey Amerika bölgesinde yaklaşık bir milyon civarında satış yapmaktadır. Ne kadar kendilerini gazete olarak tanımlasalar da yayınlar dergi formatında yayınlanmaktadır. 1843 Eylül de kurulmuştur şu an Kuzey Amerika bölgesinde çok tutulan ve rekor satışlar elde eden bir dergidir. Büyük bir arşivi vardır ve GALE tarafından yayınlanan dijital arşivi bulunmaktadır.

The Economist Newspaper Ltd. şirketi adı altında işletilmektedir. Ülkemizde siyasal dergiler ve ekonomi dergileri pek tutulmasa da birçok ekonomi yorumcusunun ve uzman kişilerin erişim sağladığı bir dergidir. Kurulduğu tarihten itibaren kesinti yapılmadan yayınlanmıştır ve istikrarlıdır. Kariyerli çalışanları ve editörü ile doğru bilgi ve doğru haber esas alındığı söylense de Dünya siyasetine yön vermekte her zaman etkilidir. The Economist in internet sayfasından da birçok takipçisi bulunmaktadır. 1843 – 2016 yılları arasındaki arşivleri saklanmaktadır. Magazin hakkında konulara zamanla dergide yer verilmektedir. Derginin işaretlerinde ve kapağında birçok sembol ve şifreleme olduğu iddia edilmekte ve her sayısı farklı yorumlara neden olmaktadır. Bunlara basit örnek verecek olursak,2016 yılındaki ilk sayısında kapağın sağ alt tarafında bulunan 2 ok saplanma işareti vardır. ABD. San Diego şehrinde 11,3 ve 11,5 şiddetindeki 2 depremin olduğunu işaret ettiği söylenmektedir.

The Economist Dergisinin İçeriği Nedir?

Daha çok uluslararası ilişkiler ve ekonomi hakkında yazılar paylaşılmaktadır. Bu yazılar birçok yorumcunun ve ekonomi bilgisi yüksek olan insanların onayladığı yazılardır. Günümüzde gelişen para birimleri hakkında yatırımlar hakkında da içeriğe yer verilmiştir. Piyasanın son durumları, neden geliştiği ve neden yükseldiği hakkında da yazılar içermektedir. The Economist dergisi ABD’ de bulunan ve desteği yüksek olan zengin kişilerin dergisidir. Kurucu olarak bilinen dünyanın en zengin ve dünya ticaretinin % 40. Sahip olan 8 ailesinden birisi olan, Rothschild ailesinin sahibi olduğu bir dergi, olduğu halde ABD de değil de İNGİLTEREDE yayın yapmaktadır.

The Economist dergisi 15 Nisan 2017 tarihli sayısında sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden Türkiye’deki anayasa referandumunu hedef alan bir yazı yayınladı. Yazıda “Türkiye diktatörlüğe sürükleniyor” gibi skandal ifadelere yer verildi. İngiliz ekonomi dergisi The Economist, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye’yi hedef alan bir kapağa daha imza attı. Her seçim öncesi Türkiye aleyhinde kampanyalara imza atan dergi “Türkiye sadece mevcut boyutu ile değil, aynı zamanda dünyayı şekillendiren siyasi güç olarak önem taşıyor gibi sözler sarf etmektedir. Ülke yüzyıllar boyunca imparatorluğun merkeziydi. Ülke politik İslam ile demokrasiyi dengeleyebileceği konusunda bir test aşamasında. Aynı zamanda Batı demokrasisi ile Rus tipi otoriter milliyetçilik arasında seyahat ediyor. Son yıllarda Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan yönetimi ile demokrasi geriye gitti ifadesine yer verdi. Bu haksız ve mesnetsiz sözler bu derginin ülkenize girmesini yasaklamaya yetmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?