FINDIK TOPLAYAN BAYAN İLE ERKEK EŞİT SAYILMIYOR MU?

FINDIK TOPLAYAN BAYAN İLE ERKEK EŞİT SAYILMIYOR MU?

CHP MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU, TARIM SİGORTASI İŞÇİLERİNİN KIZ ÇOCUKLARININ DA DİĞER SİGORTALILAR GİBİ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN EŞİT ŞEKİLDE YARARLANDIRILMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ.           

CHP Giresun milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılması hakkında iki ayrı kanun teklifi verdi.
Bektaşoğlu, teklifinde, tarım sigorta kapsamındaki işçilerin sosyal güvencesi olmayan kız çocuklarının da diğer sigortalılarınki gibi sağlık yardımı almasını ve bununla ilgili yaş sınırının düzenlemeyle kaldırılmasını istedi.

“KIZ ÇOCUKLARI İÇİN DÜZENLEME GEREKLİ”

Bektaşoğlu,teklifinde; Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur kapsamındaki kişilerin evlenmemiş kız çocuklarının  yaş sınırı olmaksızın  sağlık hizmetlerinden yararlandırıldığını ancak, tarım sigortası işçilerine aynı uygulamanın yapılmadığını belirtti.

Tarım sigortalılarının bir işyerinde sigortalı çalışmayan hak sahibi kız çocuklarının 18 yaşına kadar, orta öğrenim görüyorsa 20 yaşına kadar, eğer yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar anne ya da babası üzerinden sağlık hizmeti alabildiğini ifade eden CHP milletvekili, teklifinin gerekçesinde“ Eğer kız çocuğu bu yaş sınırını geçmişse, anne babası üzerinden sağlık hizmeti alamamaktadır. Diğer sigortalara tabi çalışan vatandaşlarımızın kız çocukları evlenmedikleri sürece 18 yaşını doldurmuş olsalar dahi sağlık yardımlarından faydalanabilirken, 2925 Sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanununa tabi kişilerin çalışmayan kız çocuklarının sağlık yardımı almasında yaşanan sorunun giderilmesi için yeni bir düzenleme gerekmektedir” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun kanun teklifinin gerçekleşmesi halinde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ilgi maddesine “Ancak evlenmemiş kız çocukları genel sağlık sigortası hükümlerine tabi olmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlandırılır.”eklenecek. Böylece özellikle fındık üreticilerinin kız çocukları sigorta kapsamında sınırsız şekilde sağlık hizmetlerinden yararlandırılmış olacak.

“TAHHAKUK ETTİRİLEN PRİM BORÇLARI SİLİNSİN”

Bektaşoğlu, ikinci kanun teklifinde ise; aynı kanuna bir madde eklenerek, sigorta kapsamındaki  kişilerin çalışmayan kız çocuklarına tahakkuk ettirilmiş, ödenmemiş olan genel sağlık sigortası primi borçları ile bu borçlara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi ferî alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilmesini istedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?