FİSKOBİRLİK ile BELEDİYE arasında rant paylaşımı iddiası..

FİSKOBİRLİK ile BELEDİYE arasında rant paylaşımı iddiası..

🔥 Fiskobirlik yönetimiyle CHP eski Belediye Başkanı arasında rant paylaşımı yapıldığı iddia ediliyor…
✅ İddianın sahibi: İYİ Parti Giresun Merkez İlçe Başkanı Abdülkadir Eroğlu…
✅ İddia:
– Fiskobirlik’in mülkiyetinde bulunan; biri Giresun şehir merkezinde Fiskobirlik Genel Müdürlüğü binasının bulunduğu, diğeri şehir merkezinde ve sahilden geçen şehirler arası oto yola nazır, toplamda 35 bin metrekarelik 2014 yılında belediye hizmet alanı olarak imara işlenmiş olan iki büyük parselin ofis, konut ve alışveriş merkezi yapılabilir şekilde imara açılmış olması!..
– Arsa tapusuna kamu şerhi konulmasıyla toplamda 3,5 milyonluk bir harçtan muaf tutulmuş olması…

***
Nihayet bu bir iddia…
Önemli bir iddia olmakla beraber araştırılması ve teyit edilmesi gereken bir iddia…
Yeterli olmamakla beraber böyle meseleyi kamuoyunun dikkatine sunduğu için öncelikle İYİ Parti yöneticilerini tebrik etmek gerekir…
***
Ancak doğru teşhis yapabilmek için önce doğru tahlil gerekir…
– İYİ parti, 31 Mart seçimlerine CHP ile ittifak yaparak girmiş, CHP listesinden seçilen iki belediye meclis üyesi (1 Nisan’dan sonra) CHP’den istifa ederek kendi partileri adına siyaset yapmaya başlamışlar…

– İlçe Başkası Sayın Eroğlu, bu iddiayı ortaya atarken kendi belediye meclis üyelerini bu tartışmanın dışında tutmaya özen gösteriyor…
Neymiş, belediye meclis üyeleri bu meseleden haberdar değilmiş, onlarda bu basın toplantısından bu meseleden haberdar olmuşlar!.. (İnanan olursa tabii!)
***
🔥 Bu iddiada esas sorgulanması ve vuzuha kavuşturulması gereken hususlar:
✅ Belediye Hizmet alanı olarak imara işlenen bir arsa; hangi gerekçelerle imara açılmıştır?.. İmara açılmasının haklı ve hukuki, zaruri sebepleri nelerdir?

✅ Tapudaki “Kamu binası” şerhi önceye ait (tabii) bir hal midir, yoksa iddia edildiği gibi harçtan muaf olması için sonradan mı konulmuştur?..
Sonradan konulmuş ve rakam da doğru ise; bu, 3,5 milyonluk harç muafiyeti; belediyenin bu kadar bir gelirden mahrumiyeti demektir!..

🔥 Belediye 3,5 milyonluk bir harçtan feragat ederken acaba karşılığında kimden ne almıştır?..
🔥 Belediyenin feragat ettiği bu 3,5 milyonluk harç (amiyane ifadeyle çekilen peşkeş) kimin ve kimlerin cebine gidecektir?..

✅ Fiskobirlik yönetiminin siyasî düşünce itibariyle AK Parti’ye yakın (daha evvel AK Parti teşkilat yönetimlerinde bulunmuş ve aday olmuş) kişilerinden müteşekkil olduğu biliniyor… Bu imar değişikliğinin yapıldığı dönemdeki belediye başkanı da CHP’li… İmdi, AK Partililerle CHP’li eski belediye başkanının bu kucaklaşma ve kaynaşmasının sırrı acaba nedir?..

✅ Geçmişte imar değişikliğin sebepleri ve gerekçeleri ne olursa olsun; nihayet 31 Mart seçimlerinde belediye el değiştirmiş, CHP’li başkan gitmiş, AK Partili başkan gelmiştir!..
✅ Şayet bu imar değişikliğinde bir rant kokusu var da, hele hele 3,5 milyonluk bir harç feragati olmuş ise; yeni belediye başkanı ve yönetimi bu peşkeşi durduracak ve belediye hazinesini dolduracak mıdır?..
✅ İnşaat henüz başlamamışken, bu planda değişiklik yapmak hukuken ve idareten mümkün müdür değil midir?..

🔥 Yoksa “biz yapmadık, nasıl olsa sorumluluk eski döneme ve eski başkana aittir!” deyip de bu meselenin üstü örtülecek midir⁉️
***
🔥 Bu işyerleri ve daireler içinde plana işlenmiş FİSKOBİRLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ binası acaba bulunuyor mu?..
✅ Mevcut Genel Müdürlük binası yıkılacağına göre genel müdürlük nereye taşınacaktır?
***
Evet, bu meselede muhtemelen Fiskobirlik yöneticilerinin ve yeni AK Partili Belediye Başkanıyla İl Başkanının da söyleyecekleri olacaktır… Bekleyip göreceğiz…
***
🔥 “Mala ve mevkie düşkün bir adamın dînine verdiği zarar, bir koyun sürüsünün içine salıverilmiş iki aç kurdun o sürüye verdiği zar ardan daha büyüktür.” (Tirmizî, Zühd, 43)

Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
19 Aralık 2019 Perşembe / 22 Rebî’ul-Âhir 1441

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?