GİRESUN CUMHUR VE MİLLET İTTİFAKI

GİRESUN CUMHUR VE MİLLET İTTİFAKI

“Taşıma su ile değirmen dönmez.”
“Bir elin nesi var, iki elin sesi var”
Bu ata sözlerini AKP Giresun Belediye Başkanı adayı Sayın Aytekin Şenlikoğlu ezberlemeliydi.
Ne zaman kullanmalıydı derseniz.
Aday olduğu ilk günden itibarı ile yeri geldiğinde. Konumuna göre. Halbuki çok yalpaladı. Dereyi görmeden paçaları sıvadı. Yersiz endişelere kapıldı.
AKP 24 Haziran Milletvekili Genel seçimlerinde; Giresun Merkezden 37.673 oy almış bir partidir. Rakibi CHP, aynı Merkez ilçeden 18.239 oy alabilmiş bir parti oluyor. Merkez ilçede AKP’nin oyu, CHP’nin oyununun iki katından yaklaşık 1.200 oy daha fazlaydı.
Bu arada CHP’ye oy vereceğim diyen İYİ Partinin Merkez ilçedeki oy toplamı:18.353 dür. AKP, MHP ile ittifak olmasa bile CHP, İYİ Parti ittifakının oy toplamı olan 36.542 oydan 1.131 daha ileride bulunuyor.
AKP’yi ve adayı Aytekin Şenlikoğlu’nu bu derece ürküten, sonuçların menfi çıkacağını düşünmeye sevk eden neler olabilir.
Kişisel karakter yapısı. Sayın Canikli’nin adayı olması, bir de Dereli doğumlu gibi yan etmenler sayılabilir.
Ancak tüm bunlardan daha önemli bir faktör, somut verilerin dayatması; 16 Nisan 2017 Referandum sonuçlarının; elindeki çivi gibi kafaya ve kafalara çakılı kalmasıdır.
Merkez ilçede 16 Nisan 2017 Referandumunda evet oyları %49.3, Hayır oyları % 50.6 çıkıyor.
Sayın Şenlikoğlu ve yakın çalışma ekibi; 24 Haziranda Cumhur ittifakının aldığı % 45.148, Millet İttifakının aldığı 37.148 oy oranlarına bakamıyor. 24 Haziran oranlardan ziyade illa da Referandum oranları ile ilgileniyor. “Ya çıkarsa” korkusu ile ürküyor.
AKP’nin 2004 yılı yerel seçimlerde seçilen adayı Hurşit Yüksel, 2009 yılında CHP adayı Kerim Aksu karşısında; Kerim Aksu’nun aldığı 23.577 oya karşılık, 18.100 oy alarak belediyeyi CHP’ye kaptırıyordu. Burada yenilgide AKP’nin o zamanki vekillerinin olduğu gibi, AKP’nin yöneticilerinin de rolleri vardı. Bir de Hurşit Yüksel’in Dereli doğumlu olması başka bir faktördü.
2014 yılında yapılan yerel seçimlerde CHP adayı Kerim Aksu 28.668 oy, AKP adayı Yılmaz Can 23.668 oy, MHP adayı Orhan ERZURUM 7.222 oy alıyor; CHP adayı Kerim Aksu ikinci defa başkan seçiliyordu. Kerim Aksu’nun oyu bir hayli artıyordu.
Bu artışın da sebepleri vardı. En bariz nedeni AKP adayı sayın Yılmaz Hocanın dışarıdan ithal olarak aday yapılması oluyordu. Diğeri etmen tamamen yerli;50 küsur aday adayını ve AKP seçmenini hiçe saymak da Yılmaz Hocanın partisi AKP’nin aleyhine olmuştu. Üstelik Hoca da Keşap doğumlu idi. Giresunlu seçimlerde önüne sürülen ithal adayları sevmiyor.
2019 yerel seçimlerine iki kutuplu ittifaklar ile girilecek gibi. Biri Cumhur ittifakı, Diğeri Millet ittifakı. Cumhur ittifakı MHP’nin merkez oyları katılırsa 55.793, Millet ittifakı İYİ Parti oyları ile birlikte toplam: 36.542 görünüyor. Bu oylara 1.5 yıllık yeni seçmenler dahil değildir.
Ne var ki AKP, MHP’yi yanına almasa bile tek başına seçimleri kazanma gücü vardı AKP’nin yanıldıkları bir nokta daha vardı. Onlar İYİ Partinin merkezde bulunan 18.353 oyunun tamamını CHP’ye gider zannettiler. Halbuki İYİ Parti oylarının yarısının bile CHP’ye gitme ihtimali yoktu. Keza bu seçmenlerin çoğu MHP adayı Hasan Yılmaz’a oy atacaklarını alenen deklare etmeye başlamıştı.
Gelelim ithal aday veya Merkez ilçe doğumlu aday meselesine.
2014 seçimlerinde AKP; Sayın Yılmaz Can’a oy vermedi. Kendi açılarından haklılardı. O kadar doktor, avukat, mühendis, öğretmen ve bürokrat aday olmak için başvuruyor. Sen tepeden, bir de merkezde ikamet etmeyen, hem de Prof. kariyerine sığınarak, bu kadar elit aday adayının üstüne, hiç de etik olmayan, Keşap doğumlu ithal bir hocayı getiriyorsun. Yılmaz Hoca bu şartlarda çok güzel oy aldı. Kamuoyu daha düşük oy umuyordu.
Halbuki Sayın Şenlik oğlu Dereli doğumludur ama,16 yıldır AKP Giresun Teşkilatında ya yöneticilik veya ilçe ve il başkanlıkları yapmış bir arkadaşları oluyor. Yıllarca bu yollarda beraber yürüyorlar, içli, dışlılar. Sayın Şenlikoğlu’nu istemiyoruz diyemezler, garipsemezler.
Yani, kabul edip sindirirler. Onu Sayın Yılmaz Can’la kıyaslamak abesle iştigaldir.
Ne olacaksa 31 Mart’ta günü olacak. Ama ister MHP’li olsun, ister MHP’siz olsun; Sayın Kerim Aksu ile Sayın Aytekin Şenlikoğlu’nun seçilme şartları eşittir. Çünkü artık kucaklarında referandum ve ittifaklardan alınmış oy neticeleri vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?