GİRESUN -MUŞ KARDEŞLİĞİ

GİRESUN -MUŞ KARDEŞLİĞİ

Bir Gönül İşi bu, ‘Gönüller Yapmaya Geldik’…

İçişleri Bakanlığı’nın “Kardeş Şehirler El ele’” Projesi kapsamında eşleşen şehirlerden birisi de Giresun – Muş illeri idi.

Daha önce Artvin- Bitlis, Trabzon-Ordu, Gümüşhane – Bingöl illeri eşleşmişti. 4. İl olarak ta Giresun- Muş illeri kardeş şehir olup ilk buluşmasını önceki gün Giresun’da gerçekleştirdiler. 20-23 Ağustos tarihleri arasında süren projede Giresun’ un sivil toplum kuruluşları, kurumsal destekleri de alarak bir kardeşliğe imza attılar.

İçişleri Bakanlığı’nın Proje Koordinatörü Ahmet Külekçi’nin yürüttüğü proje, Türkiye’de bölge bölge kardeşlik köprüsü kurmaya, şehirleri kardeş eyleyerek el ele tutuşmaya, insanlarında gönül birliğine ulaşmalarını hedefliyor ve daha şimdiden başarıyor da!..

Sırada hangi illerimiz, hangi kaynaşma, tanışma, buluşma günleri olacak,  bunu ilerleyen günlerde göreceğiz inşallah!

İçişleri Bakanlığı’nın bir Projesi olan bu Kardeşlik Projesi’nde, Giresun Valiliği, Giresun İl Kültür Müdürlüğü, Giresun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü katıldılar.

Giresun Kadınları Güçlendirme Derneği GİRKAD, Başkan Hatice Satgun ve Ulusal Sanatçımız Ayşe Karaçam ile birlikte, ilk günden son ana kadar Projeye destek vererek, Muşlu kardeşlerimizin Giresun ve Giresunluları tanımalarına yardımcı oldular.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, ve tüm kurum müdürlerinin ( Kemal Gürgenci, Hasan Bulut, Necati Akkurt) bizzat iştirakleri ile projeye ilk elden katkıda bulundular. Projenin başından beri Bulancak Kaymakamımız Niyazi Ulugölge Muş’tan gelen yaklaşık 80 kişilik ekibin içinde adım adım projenin içinde oldu. Ayrıca Muşlu Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz da Muşlu hemşerilerinin Giresun’da misafir edildiklerini duyunca aracına atlayıp Giresun’a gelerek, Giresun  Ada gezisine katılıp, projeye ve hemşerilerine destek vermiş, ‘hoşgeldiniz’ demiş  oldu.

Proje kapsamında Giresun’un yaylaları, Tabiat parkları, göl ve dereleri, Giresun Kalesi, Giresun Ada’sı, Giresun Fındık Entegre Tesisleri gezdirilerek, iki ilin halk oyunları ekipleri horonlar, oyunlar oynayarak misafirlerimize değişik atmosferler yaşatılarak, şehrimizden memnun ayrılmalarına vesile olacakları hisler, duygulara vesile olundu.. Giresun Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’nın da Almina Restaurant’ta, Ticaret ve Sanayi Odamızın vermiş olduğu ve Yön Kur Üyesi Hasan Aydın’ın temsil ettiği kapanış yemeğinde yaptığı konuşmada; ‘Türkiye’nin geçirmiş olduğu 15 Temmuz 2017 tarihinden beri ki süreçte, birlik ve beraberliğin, hainlere karşı daha kuvvetli ve sağlam yapılabilmesi adına, bu kardeşlik projelerinin artmasını temenni ettiklerini ve bu projeye emek vererek hayata geçirenleri, proje nedeniyle İlimize gelen tüm Muşlu konuklarımızı , işadamlarını, sivil toplum kuruluş ları temsilcilerini, kanaat önderlerini, bldy bşk yrd sını , yöneticileri, halk oyunları ekibini,  ve voleybol takımını kutlayarak hoşgeldiniz dedikten sonra, 22-25 Eylül 2017 tarihlerinde de inşaAllah Giresun’u Muş’a gönderecek ve bu kardeşliği pekiştirerek artıracağız’ dedi. İçişleri bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya da bu proje için teşekkürlerimizi  gönderiyoruz’ dedi.

Giresun Kız voleybol karma takımı ile Muş Kız Voleybol takımı bir kardeşlik maçı yaptılar ve Muş takımı maçı aldı.

Ordu Valisi’nin kahvaltı daveti üzerine Ordu İline giden Muş kafilesi Giresun üzerinden yola çıkarak şehrimizden ayrıldılar.

26 Ağustos’ta Muş Malazgirt’te, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı yaklaşık 150.000 kişinin katılımının beklendiği 26 Ağustos 1071 ruhuyla yapılacak kutlamaya tüm Giresunluları da davet ederek Muş’a döndüler.

Bu proje için biz de emeği geçen katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyor, özellikle Proje Koordinatörü Ahmet Külekçi’ye bu güzel fikir ve oluşum için, bir başka şehir ile bir başka zamanda Giresun’da yine eşleşip buluşabilmek adına teşekkür ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?