İbrahim BALCIOĞLU
İbrahim BALCIOĞLU
ibrahim@giresungundem.com
Giresunlular Nerelerde Yaşıyor?
  • 0
  • 1006
  • 09 Şubat 2020 Pazar
  • +
  • -

2019 yılı sonu itibariyle TUİK ülke nüfusuna ait bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Buna göre ülkemizde 83 milyon 155 kişi yaşıyor. Bunun 15 milyon 519 bini de İstanbul’da yaşıyor. İstanbul’un nüfusuna bakıldığında Giresunlular dördüncü sırada yer alıyorlar. Birinci sırayı uzun yıllardır Sivaslıların işgal ettiği herkesin malumu. Onları Kastamonu ve Ordulular izliyorlar. Ordulularla giriştiğimiz mücadelede onlar bizi geçtiler, bizleri burada geçtikleri yetmemiş gibi illerinde de bizden ileri geçtiler ve büyükşehir olmayı da hak ettiler. Bizden sonra Tokat, Erzurum, Samsun ve Trabzon geliyor. Bu illerin hepsi de 400 bin sınırını aşmış iller. Ama benim favorim eski Kars. Eski ve Kars deyince eski kaşar akla gelse de Kars ili Ardahan ve Iğdır diye bölününce sıralamada gerilere düşse de toplandığında Sivas nüfusuna bir hayli yaklaşıyor. Sivas’ın 765 bine yaklaşan nüfusuna karşılık bu üç ilin toplamı da 650 bine yaklaşan nüfusuyla Sivas’a yetişemese de Kastamonu’yu sollayarak ikinciliğe yerleşiyor.
Türkiye’de Giresunlular
Türkiye’de en fazla Giresunlu, İstanbul’da yaşıyor. 494,295 Giresunlunun yaşadığı İstanbul açık ara önde hatta Giresun’da bile İstanbul’daki kadar Giresunlu yaşamıyor. Giresun’da yaşayan Giresunluların sayısı 392,716, Ankara’da yaşayan Giresunlu sayısı ise Kocaeli ve Bursa’dan az. Kocaeli’nde 63,872, Bursa’da 40,168, Ankara’da 23,160 Giresunlu yaşıyor. Onu sırasıyla Samsun, Ordu ve İzmir izliyor.
İstanbul İlçelerindeki Giresunlular
İstanbul ilçelerine baktığımızda iki kategoride incelemek gerekiyor. Nüfus toplamlarına göre Giresunlular ve nüfusa oranlarına göre Giresunlular diye baktığımızda iki ayrı tablo ortaya çıkıyor. Birinciye göre benim hiç aklıma gelmeyen Ümraniye ilçesinde Giresunlular ilçe bazında birinciliği ele geçirmişler. Oysa oran bazında baktığımızda birinciliği hiç kuşkusuz Beyoğlu ele geçirmiş. Beyoğlu nüfusunun %10,62’si Giresunlulardan oluşuyor. Oransal olarak Giresunluların yoğun olduğu ikinci ilçe ise Beykoz, bu ilçedeki oranımız 9,51, üçüncü ise Eyüpsultan bu ilçede oranımız 6,42, dördüncü Sarıyer’de oranımız 5,71, beşinci Tuzla’da 5,35 onu sırasıyla Üsküdar, Gaziosmanpaşa ve Esenler izliyor. Zannedilenin aksine Zeytinburnu 9.sırada, onuncu ise Kâğıthane.
Rakam bazında Ümraniye’nin birinci olduğunu söylemiştik, Ümraniye’de 28,453 Giresunlu yaşıyor. Onu sırasıyla Üsküdar 26,972, Bağcılar 25,997, Eyüpsultan 25,721, Beyoğlu 24,778 ve Gaziosmanpaşa 24,268 ile izliyor. İlk ondaki diğer ilçeler Beykoz, Pendik, Esenler ve Sarıyer olarak görülüyor.
Gaziosmanpaşa’da Giresun nüfusu
484 binlik nüfusuyla Gaziosmanpaşa, İstanbul’un önemli ilçelerinden biri. Bu ilçeden Sultangazi gibi önemli bir ilçe ile belki de yüzölçümü bakımından İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olan Arnavutköy ayrılmış olsa da yine de önemli bir ilçe. Bu ilçede son dört beş senedir Siirtliler birinciliği kimselere kaptırmıyor. 34 bine yaklaşan nüfusu ile önemli bir noktada bulunuyorlar. Onları 27.362 ile Kastamonulu hemşerilerimiz izliyor. Üçüncü sırayı ise bizim Giresunlular alıyor, bizim de nüfusumuz 24.268. bu nüfus da önemli bir rakam esasında. Bizimkileri Malatya, Trabzon, Samsun ve Adıyaman izliyor. İlk ondaki illerin toplamı ise nüfusun yarısına tekabül ediyor.
Nüfus mu nüfuz mu?
Tabi önemli olanın nüfus değil nüfuz olduğunu herkes biliyor. Ülke çapında iki küçük il Trabzon ve Rize’nin önceki yıllar hariç tutulursa son 20 yılda ülke kaderine hâkim olduğu görülür. Öyle ki Trabzon’un bazen 5 bazen de 6 milletvekili ile temsil edildiğini bilmeyen yok ama ülke çapında değişik illerden seçilen Trabzonlu vekiller sayesinde bu sayının il plakasına çıktığı şehir efsanesi değilse bir gerçek olarak görülmelidir. Değişik illerden ve partilerden temsil edilen bu siyasiler hükümette de görev alarak hem ülke kaderine hâkim olmakta hem de illerine sahip çıkmaktadırlar.
Bu gerçekler ışığında Giresunlular, ilçelerinde bulunan siyasi partilerde görev alarak hem ilçelerine sahip çıkmalı ve onları yeterince temsil etme gayretinde olmalılar hem de genel siyasete ilgi duyarak illerine faydalı olma yolunu seçmelidirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM