GÖZLEMLERİM; GENÇLER, ‘EVET’ DİYECEK

GÖZLEMLERİM; GENÇLER, ‘EVET’ DİYECEK

 

Cumhurbaşkanı bir yerde konuşuyor: Gençlerin çoğu “evet” oyu atacaklar.

Başbakan Gazetecilerle sohbet ediyor. En fazla “evet”oyu genç kesimden gelecek.

Bakanlar, milletvekilleri ve AKP yöneticileri bölgelerinde demeçler veriyorlar. Referandumda en çok gençler “evet” diyecekler.

 

Neden böyle olacakmış. Gençlere bir parmak bal mı çalınmış. Sebebi seçilme yaşı 18 yaşa inecekmiş.

 

Aman sen de yeni yasa geçerse, seçilme yaşı 18 e inmesi maddesi de geçerse; TBMM ne seçilecek vekil sayısı topu topu 600 kişi olacak. Bunun içinden gençlere kontenjanın en fazla 5 kişi olması bile çok zordur. Tamamı milyonda sıfır nokta iki kişi.

 

1 milyon Eğitim Fakültesi gence,yüz binlerce işsiz mühendise,sağlıkçıya,hukuk okumuşa,kimyagere,fizikçiye,muhasebeciye,mülkiyeciye,maliyeciye,çiftçiye,veteriner hekime v.s. iş verip maaş mı bağlanacak.Her maaş alan başkandan,bakandan olma evlatlar gibi kral mı yaşayacak,güvende mi gezecek.

 

Eğer öyleyse gençlerden “evet “oyu almak hakkınız olsun. Böyle gençler varsa varsın “evet” oyu kullansın. Unutmayın 30 milyon genç varsa, en az 20 milyonu işsiz ve güçsüz sokaklarda dolaşıyor. Önce iş, aş ve istikbal sağlayın, yurt yuva kurun, everin çoluk çocuğa kavuşsun. İnsan gibi yaşama ortamı sağlayın. Sonra gelsin “evet”ler. Size söz.

 

Amma ve lakin mevcut ortamda “evet” diyecek gencin aklından şüphe ederim.

 

ÇÖP

Her sabah Giresun sokakları tertemizdir. Çöpçüler gece boyu cadde ve sokakları süpürür.

 

İlerleyen saatlerde bakıyorsun ya sigara içen birisi bitmiş paketini ve yarı içtiği izmaritini;veya bir market köşesinde alış veriş fişini buruşturup sokağa atmış.Daha öğle olmadan cadde ve sokaklar çöple dolmuş.

 

Be insafsız,be şerefsiz,be namussuz,be hodul,be cahil adam bir kaç metre sağ ve solunda çöp kutuları ve bidonları varken, bu pisliğini neden yapıyorsun.

 

DİNDAR ÇOK MU

 

Yer yer sanal medyada ve gazetelerde, AKP döneminde Türkiye’de dindarların sayılarının arttığı türden yazılara rastlanıyor.Bu temennilere Avrupa’da yaşayan soydaşlarımız daha çok inanıyor.Eğer az buçuk dindarlık bulaşmışsa; tatlı hülyalarında reislerini yüceltip, resul seviyesine yükseltiyorlar.O na uzaktan uzağa methiyeler düzüyorlar.

 

Bu konuya kafa takıp gözlem yaptım.Cuma gecesi dahil, üç gece üst üste meydandaki camiye cemaatle namaz kılmaya gittim.Gazi caddesini boydan boya,Ataparkı da ortadan geçip camiye girdim.Akşam namazında 4 -5 sıra ,yatsı namazında ise 3-4 sıra cemaatin olduğunu gördüm.Bir sıranın 25 kişi olduğu varsayılırsa en fazla 125 kişiye denk geliyor.Ancak benim o saatlerde yürüdüğüm Gazi caddesinde 5000,Atapark civarında 3500-4000 kişinin gezmekte olduğu saatlere denk geliyordu.Giresun’un iki caddesinde; namaz vaktinde dışarıda gezen 10 bin kişiye rastlıyorum.Ancak bu caddelerin bağlantısı olan yakın bir camide ise 125 kadar kişi ibadet yapıyordu.

 

İki rakamı dikkatlice incelersek Giresun’da dini bütün cemaat en iyi rakamlara göre yüzde 2.5-3 gibi bir orana düşüyor.Hadi birazı algıdan yanılma diyelim.Bunu yüzde 5 e kadar çıkaralım.Genede Giresun’un yüzde 95 i namaz kılmak için olsun camiye gitmiyor.

 

Başka bir deyişle AKP nin yüzde 66 oy aldığı Giresun’da AKP lilerin yüzde 90 dan fazlası namaz kılmıyor.Pekala bu AKP liler bu kadar ibadete serinken,günlük hayatımızda konuşurken hep niye dini motifleri kullanıyor?

 

Nedenini biliyorum da bazen kurbağa gibi “ağzım suyla dolu iken fazlasını konuşamıyorum “diyorum.Yorumu siz sevgili dostlarıma bırakıyorum.

 

AĞLAYAN İL GİRESUN

 

Bu başlık bana ait değil.

 

Giresun Gündem Gazetesinde yazı yazan bir muharrire ait. İlindeki ekonomik ve sosyal olaylara bakıp bu başlığı bulmuş. Giresun’u ağlata ağlata tam 31 yazı yazmış.

 

Mehmet uzun gazete de yazdığı gibi internette bulunan köşesinde eleştirmenlik vazifesi de yapıyor. Başarılı olmasını dilerim.

 

Benim konum ağlamayla ilgili. Ömrümde ağlayan, iki gözlü yaşlı, sümükleri akan bir varlık tanıdım.Yüz yüze gelmedik.90 lı yıllarda tüm kanalların baş aktörüydü.Adı Fethullah Gülen Hoca efendi.Bu hoca efendi etiketi kendilerine Sayın Cumhurbaşkanlarımız,Gül ve Erdoğan’la birlikte 15 yıllık AKP iktidarının bakan ve başbakanları tarafından verilmiştir.

 

Ağlayan, hıçkıran bu Hoca Efendi 15 Temmuz 2016 günü darbe yapıp ülkeyi ele geçirmeye kalktı. Neticede 250 şehit var.

 

Fazla yük sünmeye ne gerek var.İl olarak Allah’a şükür Başbakan 1.yardımcımız,Öztürk soy isimli iki,birde muhalif kanatta Bektaşoğlu diye toplam 4 tane vekillerimiz var.Üstüne üstlük sosyo ekonomik yönden çok ilden daha refahız.Depoların doluluğundan müşteri bulamayan fındığımız herkes tatsın diye;10 liraya kadar düşmek zorunda bile kaldı. Merkezimiz Kerim gibi demokrat ve çağdaş bir başkana emanet.Hava ,su,deniz arasında yemyeşil uzanan Giresun ili yalan dünyanın incisi.

 

Ağlarsa Mehmet Uzun Ağlasın.Biz konumumuzdan memnunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?