GURBETTE GİRESUN’UN GURUR VEREN YÜZÜ…

GURBETTE GİRESUN’UN GURUR VEREN YÜZÜ…

Röportaj: Zeki AL 

Bugün; Gurbette Giresun’un 81 ilde ilk 100 içinde yer alan ve martbaacılık alanında adını duyurmuş,  İstanbul Sefaköy’deki  Aktif Matbacılık’ı tanıtmaya çalışacağız..

Giresunlu işadamı ve Aktif  Matbaacılık Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz  Bayramı’ı yakından tanımaya çalışacağız..

Cengiz Bayram kimdir?

1966 yılında Dereli, Meşeliyatak köyünde doğdu.İlkokulunu Dereli Merkez İlkokulu’nda, Dereli Lisesi’nde de Lise’yi bitirdi..Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu..Halen İstanbul Üniversitesi So syoloji Bölümü’ne de devam ediyor..Tarihi konuları araştırmak en büyük hobisi…1984’de gurbete çıktı..Ajanda kolunda çalışmaya başladı..3 yıl sonra 1987 yılında kendi işyerini açtı…28 yıldır Aktif Matbaacılık adı altında çalışıyor..Piyasada kendi yetiştiridiği onlarca matbaacı var…

STK’larında da görev alan Cengiz Bayram’ın üyesi olduğu kurumlar şunlar; Giresun Vakfı, Musiad, Giresun İşadamları Vakfı, Önder İmam Hatip Mezunları Derneği, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, Türk Dünyası Araştırma Vakfı, Fatih Vakfı, İstanbul Siyasal Vakfı…Evli ve 2 çocuk babası…

AL; Sayın Bayram nereden çıktı bu matbaacılık?

BAYRAM: Benim yabancı olduğum bir konuydu..Gurbete çıktığımda 21yaşındaydım..Ajanda sektöründe iş buldum..Matbacılığın bir alanı..Daha sonra 1987 yılında kendi iş yerimi kurdum..Türk Dünyası ve Türk Tarih Dergisi ile işe başladım..O gün bugün devam ediyoruz..

AL: Aktif  Matbaanın Türkiye’deki yeri..?

BAYRAM:  45 çalışanı ile Türkiye’de büyük matbaalar içinde 81il içinde 100 matbaa arasındayız…Türkiye’nin sayılı matbaa sektörüyüz..

AL: Matbaacılık alanında 28 yıl önce ile bugün ne değişti?..

BAYRAM; Eskiden sanat vardı..Şimdi teknoloji var..Avrupa ile başabaş yarışan tek sektör matbaacılık..Makine alanı Almanlar ile Japonya’nın..Yurdumuzda Avrupa ile sadece matbaacılık yarışıyor..Diğer sektörler matbaacılığın gerisinde..Sanayii dalında Avrupa ile yarışan başka sektörümüz  yok..

AL: Zorlukları nelerdir?

BAYRAM: Hata yaparsan geri dönüşü yok. Tamir edemezsin..Yenileyemezsin.Yama yapamazsın..Çok riksli ve çok dikkat isteyen bir sektör..Hatalı yaptıkların çöpe gider..Yaptığı işin karşılığını da alamayan tek sanayi sektörü..Büyük yatırım ister..Yatırımı yaparsın ama karşılığında para kazanamazsın!

AL; Aktif  Matbaa nelere ve hangi alanlara iş yapıyor?

BAYRAM:  İş alanlarımız bir hayli fazla..Yayın sektörüne..Özel sektörlere..Belediyelere..İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne..Milli Eğitime..Eğitim kurumlarına…Ajanda, takvim promasyon işimiz var..Aylık dergilerimiz var..Süreli yayınlarımız var..Bilgisayar kağıdı üretiyoruz..Matbaa makineleri alanında ithalat ve ihracaatımız var..Matbaacılık alanında yapamayacağımız bir iş yok..

AL: Bu dalda yıllarınızı verdiniz. Gelecek kuşaklara tavsiye edebileceğin  bir meslek mi?

BAYRAM: Bu mesleğe giren çıkamıyor..Kesinlikle oğluma bile tavsiye etmem..Onca yatırımın karşılığını alamıyorsun..Ödemelerde sıkıntısı bir hayli fazla..Zaten bu sektör artık bitiyor..Akıllı telefonlar da her şey var..Kitap da var..Sektör hızla dijitalleşiyor..

AL: İşler nasıl?

BAYRAM: Eskiye nazaran her gün düşüyor..Ekonomik kriz de etkiledi. Dolar ve EURO ile çalışıyoruz..Ham maddemiz yurtdışından. İthal maddeler kullanıyoruz..Dövize endeksliyiz. Şu an zarardayız..Uçak düştü..İşler de düştü..

Başka sektörlerde olduğu gibi bizleri de etkiledi..

AL: Son sözleriniz..

BAYRAM: Matbaacılık riksi büyük, kazancı ve tahsilatı küçük bir sektör..Emeğinin karşılığını alamıyorsun!..Bu alana giren de çıkamıyor…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?