İTTİHAD-I İSLAM YALNIZ BİZE Mİ?

İTTİHAD-I İSLAM YALNIZ BİZE Mİ?

İttihad-ı İslâm; İslâm birliği demektir. Çünkü bir ayette meâlen “Müminler kardeştir” buyrulurken, hadiste “Müminler bir vücudun azaları gibidir” buyrulmuştur. Kur’an-ı Kerim, Müslümanlardan “Millet-i İbrahim” diye bahseder, Yani Müslümanların bütününü tek millet olarak değerlendirir. Bu açıdan bakınca yeryüzünde iki millet vardır: Müslüman olanlar, olmayanlar.

Sahabe, din kardeşliğini, karın kardeşliğinden üstün tutmuş. Şimdi İslâm’ı bilmemekten tutunuz, insanların bir çöp gibi haram denizinde yüzmesine kadar, işler karışmış. Amma İttihad-ı İslam’ın (İslam birliğinin) sağlandığı yıllar İslam’ın da onu yapan milletlerinde zirveye çıktığı yıllardır. Bunun en bariz örneği İstanbul’un fethi Yavuz Sultan Selim’in halifeliği  ele almasıyla İslam birliği sağlanmış, İslam kardeşliği  dünya ya şamil olmuş düşmana korku salmıştır. Bu korku  düşmana yeni yollar aratmış ve bu kardeşliği bozmadan başarılı olamayacaklarını anlayan İslam düşmanları karşı tezlerini  uygulamaya koyup bizi birbirimize düşürmüşler beraber aynı devletin tebaası olarak yaşadığımız  milletler  Cezayir, Libya,Mısır, Filistin, Suriye, Irak, Suudi Arabistan, Yemen  gibi  Müslüman kardeş bildiğimiz topluluk ve milletler adeta kin ve düşmanlıkta yarışırcasına  karşımızda olup düşman gizli servisleriyle ve askerleriyle hareket ederek bizim mağlup olmamıza  ve bizlerle bağlarının kopmasına sebep olanlar şimdi yüz yıl geçmesine rağmen huzuru bulamamışlar hale kendilerini attıkları ateş çemberi içinde boğuşmaktayken Anadolu’da yeşeren  T.C devleti zor- şer milli mücadele sınırları içinde kendini toparlamış  İslam’a umut olma yolunda  yıldızı  parladığı bu günlerde geçmişten ders almayan bu Müslüman devletler yine karşımızda.

İttihad-ı İslam Türklerin dışında İslam olan diğer milletler içinde geçerlidir. Cevabınız hayırsa diyeceğim yoktur ancak cevabınız evet ise diğer ülkelerin, milletlerin din görevlileri bunu toplumlarına anlatamazlar mı?

Dün, bugün bizim yanımızda hangileri yer aldı. Osmanlı cihan harbinde Arap topraklarındaki savaşlarda yenildi. Sayın Cumhurbaşkanı da referans gösterdiği Mekke- Medine müdefası, Filistin, Suriye muharebeleri milli mücadele Kıbrıs Harbi, Rusya sorunu vb. Dünde bu günde yanımızda yer alan Pakistan, Afganistan, dün Libya(onunda yıkılışına öncülük ettik) bugün Azerbeycan bu devletlerde ya soy olarak Türk, ya da kültür olarak Türkleşmişlerdir. Bunun dışında bizi destekleyen İslam ülkesi var mıdır?

Rusya’nın ambargolarını deleceğiz. Türkiye’yi gazsız petrolsüz bırakmayacağız diye bağıran İslam ülkesi liderinin sesini duyuyor musunuz? Milli mücadele de bunlardan başka el uzatan varmıy dı? Bırak yanımızda yer almayı sırtımızdan vuranları bugünde görmüyor muyuz? İttihad-ı İslam yalnız bize mi gereklidir. Diğer İslam ülkelerinde dinin prensiplerine aykırı mıdır?

Bugün Orta Doğu’nun şamar oğlanı olan Irak’ın bile Türkiye’yi Birleşmiş Milletlere şikâyet etmesi bu yazımızın en bariz örneklerinden değil mi? Oysa birbirimize sarıldığımız yıllar ne güzel yıllarmış, geri gelmesi dileğiyle.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?