İKTİSADIN MATEMATİĞİ VE GRAFİĞİ

İKTİSADIN MATEMATİĞİ VE GRAFİĞİ

İktisat genel açıdan değerlendirilirken, iktisadi metodun sayısal veri ( nitelik ) ile iktisadi kalkınma gibi (iktisadın) faktör değerlendirilmelerine tabi tutuluyor.  İktisat tanım olarak ; kıt kaynakların doğada varsayılan yanı ile insanların ihtiyaç olarak geniş ve(ya) sınır kabul edinmeden anlayış çerçevesi içinde değerlendirilmesi;

iktisadi literatür/ söylem değerlendirilmesi ile tanımlanmaktadır.

İktisadın matematiği nedir: İktisadi etken faktörlerin, işlev ve konu bağı ilgi içinde planlanan ve varsayılan, önerilen ve denenmiş gibi ve saire etkenlerden (faktörlerden) oluşmaktadır.  İktisadın matematiği neden önemli: İktisadın yöntem ve aşamaları her uygulanması düşünülen plan/ program çerçevesinde değerlendirilir ve önem arz etmektedir. Çünkü iktisadi metodun veya herhangi bir metodun uygulanabilirliğinin çözümü; belli/ belirli varsayımlarla oluşacağından öncelikle geçmiş görsel, işlevsel, anlatımsal ve istatistiksel ve saire gibi geniş ölçek birikim ve(ya) tutumların hazır biçimde rapor edilmesiyle anlaşılacak olacaktır.

İktisadi grafik nedir: İktisadi grafik, (iktisadın) matematik etkenlerin tablo ya(da) geometrik olarak çizilen grafik olarak tanımlanmaktadır. İktisadi grafiğin önemi: İktisadi grafik çizimi (iktisadın) matematik etkenleri/ faktörleri ile hesaplanan ve eksik ve(ya) rötarlı yanlarının daha kolay anlaşılabileceği geometrik şekil olarak değerlendirilmektedir.

Sonuç : İktisadın aşamaları ve (iktisadın) metodunun planlanan, öngörülen ve varsayılan iktisadi yöntem/ hesap ilişkisi içinde proje ve(ya) (iktisadi) girişim yöntemi oluşturacağı üzerine metodun uygulanması açısından önemlidir.

Not : İktisadi grafiğin ve matematiğin önemi bilhassa güncel ekonomik ilişkiler, sektörlerin durumları ve ulusal ,  uluslararası gibi iktisadi, küresel ve (coğrafi) konum özellikleri gibi etkenlere bakılarak değerlendirilmesi, uygulanması ve aşamaya geçirilmesi gibi durum, varsayım ve etken ve saire durumlara bakılarak,  iktisadi grafik ve matematik çözümü elde edilebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?