İLKOKULU 4 YILDA, ORTAOKULU 5 YILDA BİTİRDİM

İLKOKULU 4 YILDA, ORTAOKULU 5 YILDA BİTİRDİM

İlkokula köyümün  (Evren Köy)  sınır köyü Kemaliye İlkokulu’nda başladım. Öğretmenim Kayadibi’nden her gün yürüme Kemaliye’ye gidip gelen İbrahim Bozkurt’tu.. (İbrahim hocam daha sonra Çınarlar’da Cumhuriyet İlkokulu’nda müdürlükte yaptı..)

Okuma-yazmayı çok çabuk söktüm..Ocak ayı karne tatilinde babama Kulakkaya’ya mektup yazdım..

İkinci sınıfta babamın görevi icabı Dereli Gengene köyüne gittik..Hocam Teknik Direktör Yılmaz Vural’ında katın pederi Yadigar Karadeniz (Yadigar hocam sanatkardı..Keman çalardı..Gengene’de yol yok, iz yok, köyde  öğrencilerle tiyatro sahneledi. Daha sonra Çıtlakkale’de Namık Kemal İlkokulu’nda Müdürlük yaptı..Ayrıca benim Öğretmen Okulu’na gitmemi çok istedi..Mekanı Cennet olsun!)

Yadigar hocam beni imtihan etti, okuttu, yazdırdı..Babama ” Zeki üçüncü sınıftan devam etsin..” demiş..Okul iki dersane.  birleşik sınıflar ile eğitim. .3.Sınıf öğrencileri benim kadar okuyup, yazamıyor..Yaşımda 3.sınıf seviyesinde.. İkinci sınıf eğitimi görmeden 3’e devam ettik..

4.Sınıfı İnişdibi İlkokulu’nda okudum..Vekil bir öğretmenimiz vardı..

5.Sınıfı Osmaniye (Çaldağ) ‘de okudum..Mustafa Kurtulmuş, Ali Bahat gibi Giresun’umuzun brokratları sınıf arkadaşlarımdı..Osmaniye’de öğretmenimiz Rizeli İsmail Çivelek..Bol bol alabalık tutmaya giderdik..Sene sonu babam göçü Osmaniye’den  Kulakkaya’ya taşıdı..Kulakkaya’da evimiz vardı..İlkokulu bitirme sınavları için Aratepe’de bir evde bir hafta misafir kaldım..İlkokulu 4 yılda bitiripi diplomayı Osmaniye İlkokulu’ndan aldım..

Giresun Ticaret Lisesi’ne yazıldım..Kaldık..İkinci yıl geçtik..2.Sınıfta kaldık..İkinci yıl borçlu geçtim..Orta Okul 3. sınıfı Bulancak’ta okudum..Direkt bitirdim..

İlkokul’da 4 yılda, Orta Okul’da 5 yılda diploma aldım..

Orta Okul’dan sonraki okul hayatımda hep direkt sınıf geçtim..Girdiğim bütün yüksek Okul ve Üniversite imtihanlarında yazılıları kazandım..Mülakatta kaybettiklerim (Anakara Gazi Eğitim, Beylerbeyi Denizcilik Okulu) oldu..

Kazandığım bazı okullarada ( Ankara Fransız Filorojisi, Ankara Tapu Kadastro Okulu, Samsun 19   Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü) ben kayıt yaptırmadadım..Giresun Lisesi’ne devam ederken, Giresun Kız Öğretmen Okuluna geçtim..

     İlkokul;  (Kemaliye, Dereli Gengene, İnişdibi, Osmaniye),

Ortaokul; (Ticaret Lisesi Orta Kısım,  Bulancak Ortaokulu) ,

    Lise ; (Giresun Lisesi),

Meslek Okulu; (Giresun Kız İlköğretmen Okulu),

Üniversite; (Eskişehir Anadolu Üniversitesi),

Müzik Öğretmenliği  için; ( İzmir Bornova Yüksek Okulu, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi)

Orenkli ve anılarla dolu okul hahatım çok sayıda okullarda geçti..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar