BİSİKLET İLE ARABA ALTINDA KALDIM

BİSİKLET İLE ARABA ALTINDA KALDIM

Yaylalardan Giresun’a gelişimin ilk yılları..Ortaokula kaydoldum..

Çınarlar Mahallesi’nde kiraya bisiklet verenler var..Adını hatırlayamadığım mal sahibine yardımcı oluyorum..Amacım bu şeytan arabasına binmeyi öğrenmek..Patron yokken, gelen müşteri öğrencilere bisiklet veriyorum..Bu arada bende bisiklete binmeyi öğrendim..

Bisikleti kiraya alan çocuklar, saati geçirdiler.Patron merak etti “Git bak’!” dedi..Genelde bisikleti alanlar sahile iniyor..Sahil bisiklet kullanmak için daha sakin..

Kapukahve üzerinden Gazi Caddesi’ne, oradan  sahile indim..Sahilde bir tarafta liman inşaatı sürüyor..Kumyalı-Çıtlakkale arasınada yeni steplize yol yapılıyor. Her taraf delik, deşik..İnişli, çıkışlı..

Kumyalı’ya doğru gidiyorum..Arkamdan resmi plakalı bir araba geliyor..Ona geçilmek istemiyorum..Çok toz kaldırıyor. İyice yaklaştı..Beni geçmek üzere..Ufak bir  rampa iniyoruz..Baktım beni geçecek!. Hafif  kenara çekilirken rampa aşağı ön freni çektim..Bisiklet kaydı. Yere düştüm. Kafamı kaldırdığımda başıma arabanın  motor  yağı damlıyordu..Beni arabanın ön dingili altından çıkardılar..Pantolum yırtılmış..Toz-toprak içindeyim.

Bisikletin ön tekeri yamultmuş..Sürüye süyüye Kazancılar Yokuşu’nu çıkıp, Kapukahve’den bisikleti Çınarlar’a taşıdım..Patrona  teslim ettim..Aramaya çıktığım çocuklarda bisikletleri gelip teslim etmişler..

İlk kez hareket halinde bisikletin sadece ön freninin çekilmeyeceğini, her iki frenin aynı anda çekileceğini bu olaydan sonra öğrendim..

Bisikletle dersimi almıştım..Giresun’da bir daha bisiklete binmedim ama Dereli’nin Güdül köyünde bisiklet ile 50-60 metre, börtlen dikenleriyle kaplı uçurumdan dereye uçtum..O da ayrı bir vaka..Onu da zamanla anlatacağım…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?