“ KANSER İLACI PROJESİNE SAHİP ÇIKILMADI”

“ KANSER İLACI PROJESİNE SAHİP ÇIKILMADI”

Giresun Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Cevdet Coşkun Erol Ayar’a konuştu.

Kanal 28 Televizyonunda her hafta Cuma günleri yayına giren ve Giresun ”da gündemi belirleyen Giresun ”un televizyon tarihinin en uzun tartışma programı olan ve 19 Mayıs Üniversitesi Doktora Öğrencisi Uğur Özdemir ”in katkılarıyla ekranlara gelen Erol Ayarla Basın Kürsüsü Programı yine gündeme damgasını vurdu. Programı bu haftaki konuğu Giresun Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı ve Giresun Üniversitesi rektör adayı hayatını Prof. Dr. Cevdet Coşkun’du.

Erol Ayar’ın sorularını içtenlikle cevaplayan Prof. Cevdet Coşkun ,YÖK Yasa tasarısı, Yükseköğretimde Türkiye’nin ve Giresun “un durumu, Üniversitelerin misyonu gibi konuların üzerinde geniş açıklamalar yaptı. Rektör Adayı Coşkun ”un programda en dikkat çeken sözleri ise  “fındık kabuğundan kanser ilacı” projesine ne Giresun Üniversitesi yöneticilerinin ne Giresun”lu sanayicilerin destek olmaması oldu. Şimdi ise sahip çıkılmayan ve Giresun Üniversitesi rektörlüğü tarafından kadro verilmeyen proje ekibi ise projelerine sahip çıkan Düzce Üniversitesinde devam ediyor. İşte bu skandal olacak kadar önemli olan olayın ayrıntılarını ise Rektör adayı Prof. Dr. Cevdet Coşkun şöyle açıkladı.

…fındık kabuğundan kanser ilacı elde etmeye çalışan bir ekip vardı, bin santez projesi, yanılmıyorsam bu santez projelerine üniversiteler bir takım destek veriyor devlet veriyor bir miktarda sanayiden destek alıyorsunuz yani bir tür üniversite sanayi ortak projeleri bunlar. Sanayi bakanlığından proje veriliyor fakat Giresun “da bu projeyi destekleyecek sanayi ortağı bulunamadı düşünebiliyor musunuz.250-300 bin lira arasında bir destek gerekiyordu. Bunun için pek çok kurum bu konuda yardımcı olacak sermayedar kesim iş adamları bu önemli proje konusunda destek sağlayamadı ve bu proje ortadan kalktı mı hayır. Ortadan kalkmadı ne oldu biliyor musunuz? …Bu projeyi yürüten arkadaşların bazılarına Üniversite tarafından kadro verilemediği için başka Üniversitelere gitmek zorunda kaldı ve bu proje şu anda Düzce Üniversitesinin bir projesi olarak yürüyor. Çünkü projenin yürütücüsü Düzce ”ye gittiği için diğer yandan bir başka arkadaş bir başka Üniversiteye gitti.

Hani fındık denince akla gelen Giresun iken fındıkkabuğunu burada yakıt olarak kullanan bir memlekette fındık kabuğunun bir ilaç olduğunun gerçeğini ortaya çıkarmak en çok Giresun’a yakışırken ne Üniversite nede açık söyleyeyim faturayı kime keseceğiz diyoruz ya nede bizim Giresunlu iş adamları yeterince destek vermedikleri için bu proje bu ilden gitti bu proje en çok Giresun’a yakışmaz mıydı yani. Dağı taşı fındık olan bir memleketten bahsediyorum, dolayısıyla sorumluluk hepimizde.

Şimdi marifet iltifata tabidir diye bir söz vardır bilirsiniz yani bilgi üretimi teknoloji bunlar ancak taltif yönüyle artırılabilir yani ödüllendirerek bu tür çıktıları artırabilirsiniz ama maalesef bizim üniversitemizde bir ödül teşvik sistemi yok bildiğim kadarıyla 2011 yılına kadar vardı böyle bir şey. Üniversitede en çok yayın yapan kişilere sembolik simgesel anlamda bir takım ödüller verilirdi, fakat en azından benim üniversiteye dahil olduğum son 5 yıllık dönemde ben böyle bir ödüllendirme görmedim.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. santez projeleri bilim sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından desteklenen bir program. her öğretim üyesi proje ortağı olarak KOBİ veya Kamu ortağı bularak proje önerisini sunabilir.
  bkz:
  San-Tez projelerinde proje ortağı firma;
  * Mikro işletme ise en az %15
  * Küçük işletme ise en az %20
  * Orta büyüklükteki işletme ise en az %25
  * Büyük işletme ise en az %35
  oranında proje katkı payını üstlenmektedir. Kalan tutar program kapsamında BAKANLIKÇA HİBE olarak desteklenecektir.
  https://biltek.sanayi.gov.tr/sayfalar/santezdetay.aspx

  Türkiye’de yaşayan her öğretim üyesinin artık bu projeleri, kapsamlarını bilmesi lazım artık. Eksik bilgiler bilinçli ya da bilinçsiz farklı algılara neden olur. Okuyalım, araştıralım…Bu durumda ünv.nin destek vermemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Ha KOBİ destek olmazsa proje önerisi dahi sunulamaz, orası doğru.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?