KARA DIŞINDA LİMAN İÇİN ÇIRPINAN NİYE YOK?

KARA DIŞINDA LİMAN İÇİN ÇIRPINAN NİYE YOK?

Ordu’nun marka ismi Numan Kurtulmuş,Ünye’ye Karadeniz’in en büyük konteyner limanı kazandırmak için düğmeye basarken,ilimiz siyasileri Giresun’daki hazır limanı bir türlü işletip,İran gibi ülkelerle hala ticaret ağı kuramıyor.

 

GESOB Başkanı Ali Kara,Giresun limanının içinde bulunduğu durumdan çıkarılması için çabalarını sürdürüyor..Yeni bir eylem planı açıklayan Kara”Baskı unsuru olmanın, eleştiriler ve öneriler getirmenin Sivil Toplum Kuruluşlarının var oluş nedenidir. Bağımsızlık bir Sivil Toplum Kuruluşunun ayırıcı özelliklerinden biridir. STK olarak gerçekten bağımsız olduğunuz oranda düşüncelerinizi tarafsızca açıklayabilirsiniz ve o oranda temsil ettiğiniz kesimin ilgi alanlarını, çıkarlarını savunarak etkili olabilirsiniz. Bu nedenle GESOB olarak Giresun Kamuoyuna seslenmek istiyoruz. “dedi

Kara şöyle konuştu: “Yıllardır çevresindeki illerin ekonomik sosyal gelişmelerini gıpta ile izleyerek, bu memlekete çok başarılı hizmetler vermiş Vali ve bürokratları tayin ettirerek başarısı ülke sınırını aşmış üniversitemizin prestijine açıkça zarar verecek davranışları ihtiyat haline getirerek kalkınamayacağımızı ve gelişemeyeceğimizi bu kısır döngüyü öneri, proje ve plan yolunda birleşerek aşabileceğimizi artık görmeliyiz.

Giresun ekonomisine büyük katkıları olan Limanımız özelleşme ve İran’a uygulanan anbargolar sonucu Anadoluya ulaşımı günümüz şanrtlarına uygun hale getirilemediği gibi siyasilerin tespit ve teşhisteki hataları sonucu limanımız nerde ise işlemez hale getirilmiştir.

Bölgemize şöyle bir göz attığımızda İran Anbargosu öncesi Ordu-Mesudiye-Sivas yolu, Trabzon-Gümüşhane yolu, Tirebolu-Gümüşhane ve Dereli-Şebinkarhisar-Sivas güzergahı yolu aynı standartlarda olduğu için, Giresun Limanı dolup taşıyordu ve nakliye kuyrukları oluyordu,   vesilesi ile ilimiz ekonomisine çok önemli katkı sağlıyordu. Bugün ise Trabzon-Gümüşhane yolu duble yol olarak gelişimini tamamlamış Ordu-Mesudiye-Sivas yolu ise duble yol programı süratle yapımına devam etmekte, Giresun ilinin her iki yolu ise eski halinde kalması nedeniyle komşularımızla ticari rekabet yapamaz duruma gelmiş bulunmaktayız bu nedenle hükümet kanadımızın üç yeni milletvekiline ilimizin ve çocuklarımızın geleceği için sesleniyoruz. Giresun Limanını mevcut haliyle çalıştırmak mümkün görülmemektedir. Buda Giresun ekonomisini çok olumsuz etkilemektedir. İran’a uygulanan anbargonun kalktığı şu günlerde Giresun Limanı ve ekonomisini eski canlılığına kavuşturabilmek için limanımızın ulaşım sorununu çok süratli bir şekilde çözmeliyiz. Giresun-Dereli-Şebinkarahisar-Sivas güzergahı ile Tirebolu-Doğankent-Gümüşhane güzergahını günün şartlarına göre duble yol programına aldırabilmek için vekillerimiz öncülüğünde bir seferberlik ilan etmeliyiz, aksi halde eski hastalığımız tekrar nüks ederek başarısızlığımızın faturasını bir birimizin üzerine atarak komşularımızı gıbta ile izlemeye devam ederiz.        “

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?