Karahan,”Engellilere yönelik yatırımlar sürüyor”

Karahan,”Engellilere yönelik yatırımlar sürüyor”

Karahan,”Engellilere yönelik yatırımlar sürüyor”

 

 

Giresun Valisi Hasan Karahan,”Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi çalışmalarımız artarak devam edecektir” dedi.

Karahan, 3 Aralık tüm dünyada ve ülkemizde engelliler üzerine farkındalığı arttırmaya, sorunlarına çözüm üretmeye ve engellilerin topluma tam olarak katılımlarını sağlamaya yönelik etkinliklerin yapıldığı anlamlı  bir gün olduğunu belirtti.

“Bu özel günün anlamını düşünmek ve empati kurmak bizler için önem taşımaktadır” diyen Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Engellilik, yalnızca engelli bireylerin ya da ailelerinin içinde bulunduğu bir sorun olmayıp, sosyal boyutlarıyla toplumun her kesimini yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Engelli vatandaşlarımızın toplumda kendilerine yer bulmaları, toplumsal aktivitelere, iş hayatına, sanat ve kültür hayatına katılmaları hayata bağlanmaları ve yaşam sevinçlerini sürdürmeleri açısından son derece önemlidir. Bu anlamda gerek kamu kurumlarının, gerek sivil toplum kuruluşlarının, gerekse bireysel olarak tüm vatandaşların engelli vatandaşlarımızın bu gayretine destek olmaları, çalışmalarına ortak olmaları ve hayatlarını kolaylaştırmaları hem vicdani hem de sosyal bir sorumluluktur”

Karahan, engellilere yönelik ciddi yatırımarın gerçekleştirildiğini vurgulayarak,”Son yıllarda  ülkemizde ve ilimizde engelli bireylerin yasal ve yaşam haklarının  iyileştirilmesi yönünde önemli mesafeler kat edilmiştir.

Engellilere yönelik bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmetleri, danışmanlık ve destek hizmetleri, ilimizde de yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Bu bağlamda ilimiz genelinde 3765 özürlü evde bakım hizmetlerinden yararlanmakta, 70 özürlümüzün de kuruluşlarımızda bakımı sağlanmaktadır. Ayrıca 2 Özel Bakım Rehabilitasyon Merkezinde 215 yurttaşımızın  bakımı yapılmaktadır. Keşap Yolağzı Köyü Cingiren Mevkiine 60 kişilik kadınlar için engelsiz yaşam evi inşaatı başlamış olup, gelecek yıl hizmete girecektir. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi çalışmalarımız artarak devam edecektir” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?