Karan, Hasar Tespiti İçin Bastırıyor

Karan, Hasar Tespiti İçin Bastırıyor

Giresun’da 9-10 Mayıs tarihlerinde meydana gelen kuvvetli fırtına sonrası fındık bahçelerinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor. TARSİM, 200 kişilik bir eksper grubuyla fırtınadan dolayı hasar oluşan parsellerde tek tek hasar tespiti yapıyor.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, geçtiğimiz hafta Doğu Karadeniz Bölgesi’nde etkili olan kuvvetli fırtına sonrası, fındık bahçelerinde oluşan hasar tespiti çalışmalarının aralıksız olarak sürdürüldüğünü, üreticilerin sabırlı olmalarını, hasar tespiti yapılmayan parsel bırakılmayacağını kaydetti. Karan yaptığı açıklamada, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından görevlendirilen 200 eksperin hasarın en çok görüldüğü Giresun başta olmak üzere tüm bölgede hasar tespit çalışması yürüttüğü, yaklaşık 20 bin parselde hasar ihbarı yapıldığını ifade etti. Fındıkta fırtınadan dolayı meydana gelen hasar tespitinin titizlikle yapıldığının altını çizen Karan, “Fındıkta yaşanan fırtına afeti sonrası TARSİM anında harekete geçerek devlet destekli tarım sigortasını yaptıran üreticilerin bahçelerinde hasar tespitine başladı. Bir haftadır arazide olan eksperler hasar tespiti yapmakta. Yapılan hasar tespitiyle, saatteki hızı yer yer 100 kilometreyi geçen fırtınanın 2017 ürününe verdiği zararda ortaya çıkmakta.

TARSİM tarafından fırtınanın büyük hasar verdiği bazı bahçelerde yüzde 50’nin üzerinde hasar tespiti yapılmıştır. Buda TARSİM’in önemini ortaya koymaktadır. Devlet destekli tarım sigortası artık olası doğal afetlere karşı vazgeçilmez bir güvence haline gelmiştir. Ürününü güvence altına alan üreticilerimiz bu doğal afetti zararsız atlanırken, ürününü sigortalatmayan üreticilerimiz ne yazık ki mağdur olmuştur” dedi.

Üreticilerin sabırlı ve eksperlere yardımcı olmalarını da isteyen Karan, “TARSİM yapılan tüm ihbarları tek tek incelemektedir. Sigorta kapsamında bulunan ve hasar gören bütün parsellerde hasar tespiti yapılacaktır. Üreticilerimiz bu konuda rahat olsun, hasar tespiti yapılmayan bahçe kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Karan, titiz bir hasar tespiti yürütülmesini sağlayan TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kemaloğlu, TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu ve TARSİM çalışanlarına teşekkür ederken, yurdun değişik bölgelerinden hasar tespiti için gelen 200 eksperin ekonomiye ise önemli bir katkı sağladığını sözlerine ekledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?