KARAN VE YANIKOĞLU BASTIRIYOR

KARAN VE YANIKOĞLU BASTIRIYOR

Ziraat Odası Başkanı Karan, üretici aleyhinde oluşacak adımları dağıtmak için yoğun çaba göstererek taktir alıyor..

Karan’ın bu tavrı gelecek adına umutları artırıyor

KARAN VE YANIKOĞLU BASTIRIYOR

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan,”Kabuklu fındığın 12 lira olduğu bir ortamda iç fındık fiyatının 60 lira düzeyinde olmasını anlayabilmiş değiliz. Yüksek fiyat iç pazarda tüketimi olumsuz etkilemekte, fındık sektörüne ciddi darbe vurmakta” dedi.

Karan, yaptığı açıklamada, serbest piyasada 15 liraya kadar yükselen kabuklu fındık fiyatının bugünlerde 12 liradan işlem gördüğünü anımsattı.

Kabuklu fındıktaki düşüşün otomatik olarak iç fındığın etiket fiyatını da aşağıya çekmesi gerektiğine işaret eden Karan,”Ne hikmetse iç fındığın raf etiketi bu düşüşten hiç etkilenmedi. Fiyatlar halen 60 lira ve üzerinde. Bunu anlayabilmiş değiliz” diye konuştu.

İç fındık fiyatının 30-35 lira düzeyinde olması gerektiğini dile getiren Karan, şöyle konuştu:

“İç fındık fiyatı, normalde kabuklunun 2,5-3 katı olmalı. Yani bugün 12 lira ise kabuklu fiyatı, iç fındığın etiket fiyatı da 30-35 lira arasında olmalı. En fazla 40 lira olmalı. Gelin görün ki, raflarda fahiş fiyatlar var. İç fındık fiyatı 60 lira ve üzerinde. Bugün 60 liralık iç fındık fiyatı kabuklu fiyatının en az 5 katı. Kabuklu fındığın 12 lira olduğu bir ortamda iç fındık fiyatının 60 lira düzeyinde olmasını anlayabilmiş değiliz. Nedense düşüşte olan bir ürünün iç fiyatı hep sabit kalıyor. İç fındık 60 liradan satılıyorsa, kabuklu fındığın gerçek değerinin ise bugün 15-17 lira arasında olmalı”

Karan, iç fındık fiyatının 60 lira düzeyinde olmasının iç pazara tüketimi de olumsuz etkilediğini, piyasaya ciddi darbe vurduğunu sözlerine ekledi.

-“İç fındık fiyatı aşağıya çekilmeli”

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu ise, iç fındık fiyatının normalinden yüksek olduğunu ve mutlaka aşağıya çekilmesi gerektiğini söyledi.

Yanıkoğlu, iç fındıkta etiket fiyatının nedense bir türlü istenilen düzeye getirilemediğini vurgulayarak,”Geçen yıl zirai don nedeniyle kabuklu fındık fiyatı 22 lira düzeylerine çıkmıştı. Hal böyle olunca da iç fındık fiyatı 80 liradan satışa sunulmuştu. Hatta 100 lira seviyesine bile çıkmıştı. O dönemde rekolte çok azdı. O günkü fiyatlar kabul edilebilir olarak nitelendirilebilirdi. Bugün ise fındık fiyatı 12 lira. Buna bağlı olarak iç fındığın fiyatının da düşmesi gerekiyor. Ama baktığımızda etiketlerde fiyat yine yüksek. Zaten sorunumuz da bu. Etiket fiyatını aşağıya çekemiyoruz. Geçen seneye göre fiyatlara göre hafif düşüş var. Ama daha da düşüş olmalı” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?