KUTLU DOĞUMDA MUTLU DOĞUM VAR

KUTLU DOĞUMDA MUTLU DOĞUM VAR

 

S O H B E T

 

 

         Sevgili peygamberimizin kutlu doğumunu Abdulmüttalib’in kızı ve Rasulüllah’ın halası Safiye hatun şöyle anlatır:

Muhammed’in doğduğu gece Amine’nin evinde ebe idim. Doğum zamanında bir nur gördüm ki, odadaki lambanın ışığı kaybolmuştu. O gece altı alamet ve keramet gördüm.

Birincisi, Muhammed doğunca secdeye gitti ve secde’de Ümmetim, Ümmetim diyordu.

İkincisi, başını kaldırıp açık bir dille “lailahe illallah, inni Rasulüllah” (Allah’tan başka ilah yok, şüphesiz ben O’nun Rasulüyüm.) dedi.

Üçüncüsü, büyük bir nur her tarafı kapladı.

Dördüncüsü, kendisini yıkamak istedim, bir ses; “Ey Safiye zahmet etme. Biz O’nu yıkanmış olarak gönderdik” diyordu.

Beşincisi, O’nu sünnetini olmuş ve göbeği kesilmiş bir halde gördüm.

Altıncısı, Muhammed’i doğduğu zaman bir şeye sarmak istedim. Arkasında bir mühür gördüm. Üzerinde, lailahe illallah Muhammedün Rasulüllah yazılmış idi.

Rasulüllah efendimiz, Allah’ın insanlara ve tüm âlemlere rahmet olarak seçtiği peygamberi ve son elçisidir. O bizim yegâne önderimiz, yaşantımız için hayat rehberimiz ve cennet kılavuzumuzdur.

Kutlu doğumları bir yılın gece ve haftasında anlatılamayacak kadar büyük olan peygamberimizin gönderiliş ilkelerini Allah (cc) şöyle bildirmiştir:

-Doğrusu biz seni hak Kur’an ile müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik. Sen cehennemliklerden sorumlu değilsin. (Bakara-119.)

-And olsun size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli ve çok merhametlidir. (tevbe-128.)

İnsanları iyi, güzel ve doğruya yönlendirmek için gönderilen peygamber efendimiz, imanı, İslam’ı ve güzel ahlakı hem yaşamış hem de insanların yaşaması mücadelesini vermiştir.

Peygamber efendimiz(sav) ahlaki meziyetini Kuran’dan alıyor, Kuran’ın insanlara güzel ahlakı öğütleyen bir kitap olduğunu söylüyor, Allah’ü Teâlâ’nın Kuran’da bildirdiklerini kendisine huy ve davranış ediniyordu. Rasulullahın güzide sahabesi ve pak zevceleri de O’nun ahlakının Kuran ahlakı olduğunu bildiriyordu. Allah (cc) peygamberimizin ahlakı ile ilgili şöyle buyurmuştu:

-Hiç şüphesiz sen, büyük bir ahlak üzeresin. (1)

Her yıl kutlu doğumlarıyla daha çok sevmek fırsatını bulduğumuz peygamber efendimiz madem doğar doğmaz secdeye gidip Allah’tan ümmetini istedi, o halde O’na ümmet olmaya çalışalım.

Madem peygamberimiz biz ümmetine çok düşkün, çok şefkatli, çok merhametli ve sıkıntıya düşmemiz O’na çok ağır geliyor, o halde kendimize bir iyilik yaparak peygamberimizin bize şefaat etme işine de yardımcı olalım.

Peygamber efendimizin kutlu doğumlarını kendimiz için mutlu doğum başlangıcı yapalım. Hz. Peygamberin ahlakını kendimize ahlak edinerek yepyeni bir insan, Rasulüllah’ın ve kuranın ahlakını yaşayan bir insan, kutlu doğumda mutlu doğuma başlamış bir insan olalım.

Davranışlarımızı, benzetmeye çalışmamız gereken, örnek ahlaka sahip olan peygamberimiz kalp kırıcı olmayan,  insanların gönlünü alan, güzel ve tatlı sözler söyleyen, güler yüzlü, canlılara karşı çok merhametli, seven ve affeden bir şahsiyetti.

Allah’u Teâlâ peygamberimizin ahlakını örnek almamız gerektiğini bizlere şöyle bildirdi:

-And olsun ki, Allahın Rasûlü sizlere, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allahı çok zikredenler için güzel bir örnektir. (2)

İnsanları cennete en çok girdiren amelin; ‘Allah korkusu ile huy güzelliği’ olduğunu bildiren peygamberimiz bizlere şu davranışları müjdeledi:

-Haklı olduğu halde çekişmeyi bırakanlara cennet’in çevresinde bir köşk verileceğini; şaka da olsa yalanı terk edenlere cennet’in ortasında bir köşk verileceğini; huy ve ahlakını güzelleştirenlere de cennet’in en yükseğinde bir köşk verileceğini garanti ediyorum. (3)

Sohbeti ahlak örneği peygamberimizin güzel ahlakın önemini anlatan hadisleriyle tamamlayalım:

-Kıyamet günü müminin terazisinde huy güzelliğinden daha ağır bir amel olmaz. Muhakkak Allah kötü seciyeli ve ağzı bozuk olana buğzeder. (4)

-Şüphe yok ki mümin kişi huyunun güzelliği sayesinde gündüzlerini oruç, gecelerini de namazla ihya eden kimsenin derecesine erişir. (5)

-Kıyamet günü sizin bana en sevimliniz ve benim meclisime en yakın olanlarınız ahlakça en güzellerinizdir.(6)

————————–

1-) Kalem Suresi, 4. ayet

2-) Ahzap Suresi, 21.ayet

3-) R. Salihin, H. No: 629.

4-) R. Salihin, H. No: 625.

5-) R. Salihin, H. No: 628.

6-) R. Salihin, H. No: 630.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?