Giresun Gündem
LÜTFİ BAYRAKTAR’DAN OLAY SÖZLER
Sosyal Medyada Paylaş
1 Aralık 2015
Okunma sayısı: 618

LÜTFİ BAYRAKTAR’DAN OLAY SÖZLER

BAYRAKTAR GELİR DESTEĞİ PROJESİNİN DEVAMI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEDİ?

LÜTFİ BAYRAKTAR’DAN OLAY SÖZLER

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar,”Amaçlarına ulaşılmayan bir uygulama için ‘devam etsin’ demek vicdanımı sızlatıyor. ‘Bu mesele hiç eleştirilmeden, tartışılmadan devam etsin’ demek, üretici için de, fındık için de, hazine için de yanlıştır. Yoksa karşılıksız destek verilecekse, doğru amaç için uygulanmak şartı ile tatbiki verilsin” dedi.

Bayraktar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2009 yılında 3 yıllığına uygulamaya konulan alan bazlı gelir desteğinin, Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla yeniden uzatıldığını anımsattı.

Birlik olarak uygulamanın mevcut haliyle başlaması ve sürmesine baştan beri karşı olduklarını vurgulayan Bayraktar, bunu defalarca dile getirdiklerini söyledi.

“Bir üretici birliği başkanının sanki doğrudan gelir desteğine karşı çıkıyormuş gibi bir pozisyonun olması aslında dışarıdan bakınca kabul edilebilir bir durum gibi görünmüyor” diyen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sanki devlet üreticiye para veriyor, üretici birliği başkanı da bunu istemiyor gibi algılanıyor. Ama işin aslı öyle değil. Burada şu nokta önemli. ‘Devlet, destek verirsem müdahale alımı yapmayacağım’ diyor. Yani destek sürerse devlet müdahale alımı olmayacak. Yine alan bazlı gelir desteğiyle istenilen başarı yakalanamadı, yakalanamaz da. Bundan dolayı karşıyız”

Alan bazlı gelir desteğinin Türk fındığına ve Türkiye’nin dünya pazarındaki liderlik konumuna yarardan çok zarar getirdiğini vurgulayan Bayraktar,”Doğrudan gelir desteği müdahale alımına alternatif olarak ortaya konuluyor. Fındıkta geçmişte yaşanan tüm problemlerin çözümüne yönelik bir proje olarak ortaya konuldu. İddia buydu. Serbest piyasaya kavuşturunca her şey daha iyi olacaktı. Ama öyle olmadı. Uygulama çerçevesinde 3 yıl için ayrılan 4 katrilyon liralık bütçe kullanıldı. Ne var ki, ‘hedeflerle ilgili mesafe alındı mı?’ derseniz, iddia ediyorum bir santimetre kare mesafe alınmadı. Bir santimetre mesafe alınmayan bir uygulama için 4 katrilyon lira para harcamışsınız. Bunun sorgulanması gerekmez mi? 4 katrilyon lira para harcadınız ve hedeflere yaklaşamadık bile. Sadece bu da değil. Türkiye stok devrine sahip olmadığı için dünya piyasasında fiyat yapıcı rolünü de kaybetti. Fındığın yüzde 75’ni biz üretiyoruz. Ticareti bizden geçiyor. Ama fiyat yapıcı artık Türkiye değil. istihkar tamamen kayboldu” diye konuştu.

Amacına ulaşmayan, aksine yarardan çok zarar getiren bir uygulamanın devamından yana olmayı da doğru bulmadığını ifade eden Bayraktar,  şöyle konuştu:

“Her sene milyonlarca lira veriyorsunuz, hem bir kısım hedefler koymuşsunuz ve ona yaklaşmayı geçtik bir adım bir atamamışsınız, hem de Türkiye’nin fındıkla ilgili piyasa yapıcı rolünü maalesef kaybediyorsunuz. Böyle bir mesele tartışılmadan ‘alan bazlı gelir desteği devam etsin’ demek yanlıştır. Devamından yana olanların tamamına yakını günü kurtarma ve şirin gözükmek için yapıyor. Bizim karşı olduğumuz nokta budur. Yoksa üreticiye karşılık para mı verilecekse tabi ki sağlansın. Ama amaçlarına ulaşılmayan bir uygulama için ‘devam etsin’ demek vicdanımı sızlatıyor. ‘Bu mesele hiç eleştirilmeden, tartışılmadan devam etsin’ demek, üretici için de, fındık için de, hazine için de yanlıştır. Yoksa karşılıksız destek verilecekse doğru amaç için uygulanacaksa tatbiki verilsin”

 

3 adet yorum var.

  1. Sn. Lütfü BAYRAKTAR B aşkanım. Fındık üreticisi müstahsil e alan bazlı destek yerine ürün bazlı kg başına destek , yada destekleme alımı ile birlikte ürün tonaj destei ve depolama desteği 3 ü birden formüle edilse fiskobirlik marifeti ile uygulansa pazarda belirleyici statü pekiştirilemezmi?

  2. eskiden fiyat yapıcı bizdikmi yani?2*3 liraydı fındığın kilosu.aman biz fiyat filan yapmayalım.

  3. bU elevli alan bazlı değilde ürün bazlı yani kg ye verilirse ne olur şu olur destek üreticinin değil tüccarın cebine gider TMO’nun fındık aldığı yılları hatırlarsak tüccar ihraçatı unutmuştu 2.5 fındığı aldı TMO 5 tl’ye sattı nasıl sattı, hülleyle bazı şerefli üreticiler kendi kotasını tüccara kullandırttı. Burada da benzer bir uygulamayla tüccar üreticinin alması gereken parayı yine cebe indirecektir dolayısıyla hangi tüccara sorsan kg destek istemektedir çünkü onlar alt yapıyı çoktan hazırlamışlardır yarabbim üreticilerimizi tüccarın şerrinden korusun emanete fındık verenler harici onlar üretici değil saygılar.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2020 Giresun Gündem