MARKA ŞEHİR: TRABZON TANITIM DEDİĞİN BÖYLE OLUR!..

MARKA ŞEHİR: TRABZON TANITIM DEDİĞİN BÖYLE OLUR!..

 

Tevfik KARA/ Dortmund (Almanya)

SIK sık LİDER terimini duyarsınız. LİDERLİK öyle laf ile olmuyor. LİDER dediğin kişi, kurum, kuruluş, şehir veya futbol kulübünün birçok ÖZELLİKLERİ ve güzellikleri olmalı. Zaten öyle herkes LİDER olsaydı bu kelimeninde bir anlamı kalmazdı!..

24 Şubat ile 28 Şubat arasında Almanya’nın DORTMUND kentinde “HER YÖNÜYLE TRABZON” etkinlikleri yapıldı. Öncelikle bu anlamlı organizasyonu gerçekleştiren ve emeği geçenlere teşekkür ve tebrik ediyorum.

İŞTE Trabzon farkı ve kalitesi. İşte LİDER’lik budur!..

TEŞEKKÜRLER TRABZON…

ALMANYA; Kuzeyinden-güneyine, Batısından-doğusuna DORTMUND’daki bu etkinlik için NRW Eyaletine akın etti. Sadece ALMANYA değil elbette. Almanya’nın yanı sıra komşu ülkeler BELÇİKA, HOLLANDA, FRANSA, AVUSTURYA, DANİMARKA, İSVEÇ, NORVEÇ ve diğer Avrupa ülkelerindeki TÜRKİYE, KARADENİZ ve TRABZON Sevdalıları Dortmund’a gelerek 5 günde olsa MEMLEKET HAVASI’nı teneffüs ettiler, dostlarıyla buluşup MAZİ’ye YOLCULUK yaptılar.

TRABZON PROTOKOLÜ TAM KADRO

ALMANYA’da bir İLK gerçekleştirilirken TRABZON’a ve Trabzonluya hizmet eden PROTOKOL elbette tam kadro DORTMUND’a gelecekti ve geldiler de. Dortmund Westfalenhalle salonunda gerçekleştirilen HER YÖNÜYLE TRABZON GÜNLERİ’ne başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU, TBMM Başkanvekili Akif HAMZAÇEBİ, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ulrich Sierau, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, AK Parti Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Faruk Özak, Adnan Günnar, Salih Cora, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Altınışık, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ile çok sayıda davetli katıldılar.

AKÇAABAT KÖFTESİ DAHİL HERŞEY VARDI

WESTFALENHALLE salonunda 11 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirilen muhteşem etkinlikte 100 civarında stand açılarak büyük bir renk ve ürün zenginliği görselliği yaşatıldı. TRABZON Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Valiliğinin yanı sıra tüm İlçe Belediyeleri de standlarını açarak kendilerini tanıttılar. Belediyelerin haricinde bazı özel kurum ve kuruluşlar da stand açarak fuar gibi etkinliğe renk kattılar.

Akçaabat’taki meşhur Nihat ve Cemil Usta köfteci standlarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Memleketten bir ton Akçaabat köftesinin getirildiği açıklandı.

HERŞEY GÜZEL AMMAAA

YANLIŞ anlaşılmasın ama güzelliklerin yanı sıra eksiklikleri de düzeltilmesi ve gelecek sefere daha MÜKEMMEL’e ulaşmak amacıyla HATALARI ve İHMALLERİ de yazmak zorundayız!..

1) DORTMUND ile TRABZON’un kardeş şehir projesini yürüten ve evsahibi olması gereken DORTMUND TRABZONLULAR DERNEĞİ neden bu organizasyonda DEVRE DIŞI bırakıldı? Ya da öyle bir izlenim bırakılmasına zemin hazırlandı?!

2) SALON’da gerçekleştirilen “Köfte ve Hamsi” işi salonun dışında yapılmalı. Zira kokudan bir çok ziyaretçi rahatsız oldu.

3) PROĞRAM’ın ilk günündeki PROTOKOL konuşmaları biraz daha kısa tutulmalı ve proğram saatine uyulması konusuna dikkat edilmeli.

4) SALONU ziyaret sistemi yanlış oldu. Giren çıkan belli değil di. Gelecek yıllarda tıpkı İKEA Mağazasındaki gibi tek yönlü koridorlarda yürüyerek tüm standlar mecburi olarak gezdirilip diğer uç taraftan çıkış yapılmalı veya isteyen tekrar tekrar mecburi istkamette yürütütülmeli.

5) STAND’lar arasında KİLİT noktalar boş bırakılmalı ve orada isteyenlerin müzik eşliğinde oynaması sağlanabilirdi. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin standındaki güzellikleri yerin kısıtlı olmasından dolayı az insan takip edebildi.

6) TRABZON’u TÜRK olarak hepimiz tanıyoruz ve biliyoruz. Bu organizasyonun hedefi ALMANLAR olmalıydı. SALONDA hemen hemen hiç ALMAN yoktu! Hem de DORTMUND’un kardeş şehir olmasına rağmen? DÜŞÜNÜN kardeşiniz sizi ziyarete geliyor ama siz EVDE YOKSUNUZ!.. Bu AYIP’ta DORTMUND’a yeter!..

7) MEDYA’ya yapılan AYIP: Dortmund’daki etkinlikte Trabzon’daki YEREL medya’ya bile özel standlar ayrılmış. Belli ki İSTİKAMET Trabzon. Yani TRABZON’u Trabzonluya anlatmayı ve tanıtmayı hedef seçmişler. AVRUPA’daki TÜRK medyası ve özellikle ALMAN medyası da görmezden gelinmiş.

MADEM Trabzon’u tanıtıp, TURİZM’e katkıda bulunmak istiyorsunuz o zaman

önce ALMAN medyası sonra da AVRUPALI TÜRKLER’in Ulusal ve Yerel medyası ihmal edilmemeliydi. Maalesef onlara bu etkinlikte ÖZEL bir yeri bile çok gördüler. Bu da gösteriyor ki bu etkinliğin hedefi AVRUPA değil, Trabzon’u Trabzonluya yaşatıp, özlemlerini gidermekti. Bunda başarılı olduklarını söyleye biliriz. Bu yüzden de tekrar TEBRİKLER….

DÜZKÖY’E YAPILAN AYIP

DÜZKÖY nereye bağlı? Kimin ilçesi? Rize’nin mi yoksa Giresun’un mu? Neden DÜZKÖY Belediyesi ile Kaymakamlığının Standı görmezden gelindi? Neden DÜZKÖY üvey EVLAT muamelesi gördü?

Bakan Soylu, Faruk Özak ve protokoldaki birçok milletvekili davet edildikleri halde DÜZKÖY standını ziyaret etmeden ES geçtiler. Sebebinin Düzköy Belediyesinin CHP’li olduğu söylendi. Böyle bir güzel etkinlikte ve ORTAK amaç için bazıları hala PARTİZANLIK yapıyorsa veya yapabiliyorlarsa gerçekten yazık!..

TÜRK HABER Gazetesi olarak bu yanlışlığında düzeltilip, DÜZKÖY Belediyesinden özür dileneceğini umuyoruz.

SON SÖZ: ALMANYA’da böyle mükemmel bir MÜKEMMEL organizasyonu gerçekleştiren tüm kişi, kurum ve kuruluşları AVRUPALI TÜRKLER adına tebrik

 

ediyor, bu organizasyonun gelecek yıllarda da tekrarlanmasını buna ilaveten diğer şehirlerinde TRABZON’u örnek alarak çeşitli kentlerde böyle tanıtım günleri yapmasını diliyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?